Zgodnie z art. 146 ust. 1 pkt 2 lit. a) ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług w okresie od dnia przystąpienia Polski do Unii Europejskiej do 31.12.2007 r. stosuje się stawkę w wysokości 7 proc. w odniesieniu do robót budowlano-montażowych oraz remontów i robót konserwacyjnych związanych z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą.
Przez roboty związane z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą rozumie się roboty budowlane dotyczące zarówno inwestycji w zakresie obiektów budownictwa mieszkaniowego i infrastruktury towarzyszącej temu budownictwu, jak i remontów obiektów budownictwa mieszkaniowego. Przez infrastrukturę towarzyszącą budownictwu mieszkaniowemu rozumie się m.in. sieci rozprowadzające wraz z urządzeniami, obiektami i przyłączami do budynków mieszkalnych oraz sieci wodociągowe i kanalizacyjne, jeżeli są związane z budownictwem mieszkaniowym.
Z podstawowych zasad klasyfikowania obiektów budowlanych wynika, że w przypadku budynków o różnym przeznaczeniu o zaliczeniu obiektu do właściwej podgrupy i rodzaju decyduje jego przeważające przeznaczenie. Decydujące znaczenie dla zastosowania obniżonej stawki VAT ma zaklasyfikowanie obiektu budowlanego, z którym wykonywane roboty remontowe i konserwacyjne są związane, gdyż stawka VAT jest odnoszona do rodzaju budynku jako całości, a nie tylko do rodzaju znajdującego się w nim lokalu, zaś wszystkie roboty budowlano-montażowe oraz remontowe prowadzone w takim budynku powinny być opodatkowane stawką 7 proc. bez względu na to, czy te usługi i roboty dotyczyłyby powierzchni administracyjnej czy mieszkalnej. Gdy roboty budowlane prowadzone będą w budynku, w którym powierzchnia mieszkalna stanowi większość powierzchni, całość robót budowlanych również tych dotyczących powierzchni niemieszkalnej w tym obiekcie powinna być opodatkowana 7-proc. stawką VAT.
Izba Skarbowa w Kielcach 30.11.2006 r., nr PP1/443-161/06.
2006-11-30
powrót do listy orzecznictw