Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Porady prawne Porady prawne

Spółdzielnia składa deklarację śmieciową

Spółdzielnia, a nie mieszkańcy, ma złożyć deklarację w sprawie opłaty śmieciowej – wynika z wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Rzeszowie.

W sprawie, która trafiła na wokandę sądu, spółdzielnia mieszkaniowa nie złożyła deklaracji w sprawie opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi, więc burmistrz miasta wszczął postępowanie i określił spółdzielni wysokość opłat. Gdy sprawa trafiła na wokandę w wyniku skargi spółdzielni, ten uznał, że skarga nie jest zasadna. W nieruchomości budynkami wielolokalowymi, w których ustanowiona została odrębna własność lokali, obowiązki właściciela nieruchomości obciążają osoby sprawujące zarząd nieruchomością wspólną, w rozumieniu przepisów ustawy o własności lokali lub właścicieli lokali, jeżeli zarząd nie został wybrany.

Osoby, którym przysługuje spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu mieszkalnego lub spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego bądź użytkowego (takie prawo jest ograniczonym prawem rzeczowym), nie mają tytułu prawnego do władania nieruchomością tj. gruntem i budynkiem trwale z gruntem związanym, w którym to budynku posiadają lokale. Własność danego gruntu i budynku przysługuje wyłącznie spółdzielni. Zatem w odniesieniu do gruntów zabudowanych budynkami, w których nie nastąpiło wyodrębnienie własności chociażby jednego lokalu, spółdzielnia jest zobowiązana do uiszczania opłaty za odbieranie odpadów komunalnych, gdyż to ona jest ich właścicielem. W kwestii budynków, w których ustanowiono odrębną własność lokali, Sąd stwierdził, że w art. 2 ust. 3 ustawy o utrzymaniu porządku i czystości w gminach mowa jest o osobach sprawujących zarząd nieruchomością wspólną w rozumieniu przepisów ustawy o własności lokali, zatem mowa jest nie tylko o osobach pełniących funkcję zarządu wspólnoty mieszkaniowej, ale również o każdej osobie fizycznej lub prawnej, której zarząd został powierzony.

Spółdzielnia mieszkaniowa jest osobą prawną sprawującą zarząd nieruchomością wspólną. jak zarząd powierzony w rozumieniu przepisów o własności lokali, z mocy art. 27 ust. 2 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych. Z faktu, że opłaty za gospodarowanie odpadami wnoszone przez właścicieli nieruchomości na rzecz gmin w świetle obecnych unormowań są daniną publicznoprawną, nie wynika, że spółdzielnie mieszkaniowe nie mogą być nią obciążone i że następnie nie mogą rozliczać tej opłaty jako kosztów utrzymania nieruchomości wspólnych. Zatem spółdzielnia mieszkaniowa jest podmiotem zobowiązanym do składania deklaracji i uiszczania na rzecz gminy opłat za gospodarowanie odpadami.

Wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Rzeszowie, z 29 maja 2014 r., sygn.akt II SA/Rz 313/14

2014-10-01

powrót do listy orzecznictw

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźkamienice do kupieniadziałki na sprzedażhale i magazyny na wynajemmieszkania na sprzedaż powiat Oleskidomy na sprzedaż powiat Monieckilokale użytkowe na wynajem gmina Siekierczynlokale użytkowe na wynajem gmina Chmielnikmieszkania na wynajem w Ulatowo-Adamachmieszkania na sprzedaż w Wygodziemieszkania na sprzedaż w Marcewku

Deweloperzy

);