Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Porady prawne Porady prawne

Skutki podatkowe sprzedaży gospodarstwa rolnego

Na początku marca Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej przychylił się do interpretacji wnioskodawczyni, która założyła możliwość skorzystania ze zwolnienia z podatku dochodowego dla osób fizycznych w przypadku sprzedaży gospodarstwa rolnego.

Wnioskodawczyni, będąc jedyną właścicielką gospodarstwa, dokonała poprzez akt notarialny jego całościowej sprzedaży. Gospodarstwo to składało się z dwóch działek mierzących łącznie 1,4373 ha oraz budynku mieszkalnego i gospodarczego.

Nabywcą było małżeństwo rolników, które posiadało już aktywne przez ponad 5 lat gospodarstwo rolne o powierzchni 11,7538 ha. W drodze aktu notarialnego nabywcy oświadczyli, że dokonują nabycia gruntów rolnych stanowiących gospodarstwo rolne w znaczeniu ustawy o podatku rolnym i że będą je prowadzić przez okres co najmniej 10 lat od dnia nabycia.

 Art. 21 ust. 1 pkt 28 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych zakłada zwolnienie od podatku przychodów uzyskanych z tytułu sprzedaży całości lub części nieruchomości wchodzących w skład gospodarstwa rolnego. Zwolnienie to nie dotyczy jednak przychodu ze sprzedaży gruntów, które w związku z tą sprzedażą utraciły charakter rolny. Przesłanką zastosowania zwolnienia jest więc zakwalifikowanie działki jako użytku rolnego (bądź jako gruntu zadrzewionego i zakrzewionego na użytkach rolnych). Teren ten musi być przy tym jednocześnie gospodarstwem rolnym w myśl art. 2 ust. 1 ustawy o podatku rolnym – czyli obszarem gruntów o łącznej powierzchni co najmniej 1 ha, będących własnością osoby fizycznej. Dodatkowo, co wyraźnie wskazano w przepisie ustawy PIT, wskutek sprzedaży grunt ten nie może utracić rolnego charakteru.

W interpretowanym stanie faktycznym zaistniały łącznie wszystkie trzy przesłanki konieczne do uzyskania zwolnienia – co ważne, cel zakupu został bezpośrednio wyartykułowany w akcie notarialnym w formie oświadczenia nabywców. Dzięki temu uprzednia właścicielka może skorzystać ze zwolnienia z podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie niniejszej czynności prawnej.

Warto zauważyć, że sprzedaż może dotyczyć nie tylko całości, ale również części gospodarstwa rolnego – transakcja może więc obejmować wszystkie nieruchomości wchodzące w skład gospodarstwa rolnego albo tylko niektóre z nich (czyli jego część). Ważnym jest jednak fakt, iż muszą one łącznie zajmować co najmniej 1 ha.

Interpretacja podatkowa Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 6 marca 2018 r., nr 0114-KDIP3-3.4011.18.2018.2.JK3

Krzysztof Janowski, radca prawny

2018-05-07

powrót do listy orzecznictw

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźlokale użytkowe poszukiwane do wynajęciakamienice na wynajemgaraże na sprzedażmieszkania na wynajem powiat Nakielskidomy na wynajem powiat Oławskilokale użytkowe na wynajem gmina Olsztyneklokale użytkowe na wynajem gmina Helmieszkania na wynajem w Cybuliniemieszkania na wynajem w Nowym Dworzemieszkania na wynajem w Bielicach

Deweloperzy