W sprawie będącej podstawą takiego rozstrzygnięcia wspólnota mieszkaniowa podjęła uchwałę, dotyczącą przebudowy nieruchomości wspólnej, w wyniku której pojawią się nowe mieszkania na strychu, ustanowiona zostanie odrębna własność powstałych w ten sposób lokali oraz ulegnie zmianie – w następstwie przebudowy – wysokość udziałów w nieruchomości wspólnej.
Na jej podstawie przyszła właścicielka tych lokali zawarła ze wspólnotą umowę przedwstępną, w której zobowiązała się do ich wybudowania i remontu kapitalnego dachu. Jednak wspólnota podjęła uchwałę o uchyleniu się od skutków swego oświadczenia woli, więc przyszła właścicielka wystąpiła do sądu z żądaniem zobowiązania właścicieli poszczególnych lokali do złożenia oświadczenia o sprzedaży lokali. Sąd I instancji uwzględnił żądanie i uznał, że uchylenie się przez wspólnotę od skutków oświadczenia było bezskuteczne.
Sąd zobowiązał jednak przyszłą właścicielkę do wykonania wszystkich niewykonanych prac, do których się zobowiązała oraz w związku z tym, że łączna powierzchnia nowych lokali okazała się większa niż zakładano pierwotnie, zasądził na rzecz wspólnoty odszkodowanie za zmniejszenie udziałów właścicieli w nieruchomości wspólnej. Sprawa trafiła do sądu II instancji, który powziął jednak wątpliwość, czy właściciele lokali powinni być stroną pozwaną, czy powinna być nią wspólnota mieszkaniowa. Pozew bowiem może być skierowany tylko przeciwko temu, kto był stroną umowy przedwstępnej i uchyla się od zawarcia umowy przyrzeczonej i skierował pytanie do Sądu Najwyższego, który stwierdził, że pozwanym winna być wspólnota mieszkaniowa. Sąd Najwyższy uznał, że błąd w postaci pozwania właścicieli poszczególnych mieszkań może być naprawiony przez każdą ze stron przez złożenie wniosku o wezwanie wspólnoty do udziału w sprawie.
Uchwała Sądu Najwyższego z 16.10.2008 r sygn. akt III CZP 91/08
2008-12-15
powrót do listy orzecznictw