Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Porady prawne Porady prawne

Reklama na nieruchomości

W zależności od parametrów, reklama na tablicy może podlegać zgłoszeniu lub być uznana za budowlę i wymagać uzyskania pozwolenia na budowę – wynika z wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego.

W przedmiotowej sprawie starosta wniósł sprzeciw odnośnie zgłoszenia zamiaru wykonania robót polegających na instalacji tablicy reklamowej 6x18 m wykonanej w formie konstrukcji stalowej, szkieletowo-rurowej, przykręcanej do ułożonych na gruncie prefabrykowanych płyt betonowych. Jednak wojewoda utrzymał w mocy decyzję, gdyż planowane zamierzenie budowlane wymaga uzyskania decyzji o pozwoleniu na budowę. Z art. 3 pkt 3 oraz w art. 29 ust. 2 pkt 6 Prawa budowlanego wynika, że odnoszą się one do różnych urządzeń reklamowych i na jedne z nich wymagane jest pozwolenie na budowę, a na drugie dokonanie zgłoszenia. Cechą wyróżniającą urządzenia reklamowe zaliczane do budowli (art. 3 pkt 3 Prawa budowlanego) jest to, że są to urządzenia wolnostojące i trwale związane z gruntem. Przepis art. 29 ust. 2 pkt 6 Prawa budowlanego stanowi zaś o „instalowaniu tablic i urządzeń reklamowych”. Skoro zatem w art. 3 pkt 3 ustawodawca wymienia wśród budowli „wolnostojące trwale związane z gruntem urządzenia reklamowe”, to art. 29 ust. 2 pkt 6 tej ustawy mówiący o „instalowaniu tablic i urządzeń reklamowych” taktuje o innych urządzeniach reklamowych niż te, o których mowa w art. 3 pkt 3 Prawa budowlanego. Również Wojewódzki Sąd Administracyjny uznał decyzję za niezasadną. Wielkość urządzenia reklamowego, zamontowanego na konstrukcji stalowej i sposób jego wykonania (przykręcenie stalowych słupów do ułożonych na gruncie prefabrykowanych płyt betonowych) świadczą o tym, że jest to wolnostojące trwale związane z gruntem urządzenie reklamowe, o którym mowa w art. 3 pkt 3 Prawa budowlanego. Sąd nie miał wątpliwości, że niniejsza konstrukcja urządzenia reklamowego ma za zadanie zapewnić planowanej inwestycji stabilne i bezpieczne połączenie z gruntem. Uwzględniając pojęcie trwałego związania z gruntem przyjęte w orzecznictwie, Wojewódzki Sąd Administracyjny uznał więc, że na realizację tegoż obiektu wymagane jest pozwolenie na budowę. Inwestor złożył też skargę kasacyjną, ale Naczelny Sąd Administracyjny zgodził się z Sądem I instancji i uznał, że jest ona niezasadna.

Wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z 22 października 2013 r., sygn. akt II OSK 1147/12

2014-01-03

powrót do listy orzecznictw

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźlokale użytkowe do kupienialokale użytkowe poszukiwane do wynajęciadomy na zamianędomy na wynajem powiat Chełmskimieszkania na wynajem powiat Jaworskidomy na sprzedaż gmina Budzówdomy na wynajem gmina Sieradzdomy na sprzedaż w Miliniemieszkania na sprzedaż w Ryżówcemieszkania na sprzedaż w Ryżkach

Deweloperzy

);