Sprawę rozpoznano ponownie. Inwestor przedłożył m.in. innymi postanowienie sądu rejonowego o wyrażeniu zgody na dokonanie czynności zwykłego zarządu nieruchomością wspólną w postaci wykonania przyłączenia kanalizacyjnego łazienki do przyłącza kanalizacyjnego zlokalizowanego na sąsiedniej nieruchomości, czy zgodę gminy na włączenie się do studzienki kanalizacyjnej. Organ odwoławczy wskazał, że inwestor ponadto uczynił zadość przepisom Prawa budowlanego oraz Kodeksu cywilnego, dostarczając wymagane dokumenty, z których wynika jego prawo do dysponowania nieruchomością na cele budowlane.
Decyzję po raz kolejny zaskarżył sąsiad inwestora. Spór ostatecznie trafił do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gorzowie Wielkopolskim. Skarga została jednak oddalona. Sąd w uzasadnieniu wskazał, że w orzecznictwie stwierdza się, że czynność, która nie narusza i nie zagraża interesom współwłaścicieli niedziałających, może być uznana za czynność zwykłego zarządu, tj. niewymagającą uzyskania zgody wszystkich współwłaścicieli na jej realizację. Nie każda czynność, która ingeruje w część wspólną nieruchomości, jak w przedmiotowej sprawie, będzie zatem musiała być zatwierdzona zgodą współwłaścicielu.
W ocenie WSA powyższa inwestycja nie narusza prawidłowego funkcjonowania budynku i nie narusza uzasadnionych interesów pozostałych właścicieli nieruchomości. Ponadto Sąd zauważył, że inwestycja ta posiada zasadniczy wpływ na poprawę warunków i standardu życia inwestora.
Jak dalej wskazał WSA, obowiązujące przepisy prawa nie wymagają przeprowadzenia konsultacji z mieszkańcami budynku w przedmiocie planowanej inwestycji.
Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gorzowie Wielkopolskim z 5 grudnia 2019 r. II SA/Go 694/19
Kancelaria Janowski Markiewicz
2020-06-26
powrót do listy orzecznictw