W przedmiotowej sprawie spółka świadcząca usługi energetyczne, czyli będąca przedsiębiorcą przesyłowym, dzierżawiła działkę, na której umiejscowiona była wieżowa stacja transformatowa. Strony umowy nie mogły jednakże dojść do porozumienia w sprawie umownego ustanowienia służebności przesyłu, w efekcie czego umowa dzierżawy została wypowiedziana. Przedsiębiorca przesyłowy wniósł sprawę do sądu, wnioskując o sądowe ustanowienie służebności przesyłu za wynagrodzeniem. Sąd rejonowy przyznał, że merytorycznie wniosek jest zasadny, jednakże roszczenie uległo przedawnieniu, ponieważ minął 3-letni termin do jego zniesienia.
Od powyższego wyroku zostało wniesione odwołania, a sąd II instancji powziął wątpliwości, co do przedmiotowej kwestii i przedstawił zagadnienie prawne Sądowi Najwyższemu.
Sąd Najwyższy w podjętej uchwale stwierdził, że: co do zasady roszczenia majątkowe ulegają przedawnieniu. Jednakże, istnieją takie, które nie poddają się tej regule, np. roszczenie o wykup nieruchomości bądź ustanowienie drogi koniecznej. Ideą kryjącą się za tym, że roszczenia te, mimo materialnego charakteru nie podlegają przedawnieniu jest zapewnienie właścicielowi dostępu do nieruchomości. Zdaniem składu orzekającego, podobną sytuacją jest uprawnienie dotyczące ustanowienia służebności przesyłu i również nie podlega przedawnieniu.
Uchwała Sądu Najwyższego z 20 lutego 2013 r., sygn. akt III CZP 101/12
2013-05-07
powrót do listy orzecznictw