Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Porady prawne Porady prawne

Prawo do miejsca postojowego nie wygasa

Jak uznał Sąd Najwyższy w postanowieniu z 16.04.2009 r., służebność prawa do miejsca postojowego nie wygasa wskutek upadłości właściciela lokalu garażowego i jego sprzedaży przez syndyka.

Prawo do miejsca postojowego może przybrać formę współwłasności lokalu garażowego lub służebności gruntowej polegającej na prawie korzystania przez właściciela danego lokalu z określonego miejsca postojowego. Problem pojawia się, gdy służebność taka ustanowiona została nie na nieruchomości wspólnej, tylko w odrębnym lokalu użytkowym, którego deweloper nie przekazał wspólnocie mieszkaniowej, bo w przypadku upadłości zostanie on sprzedany przez syndyka.

W przedmiotowej sprawie deweloper sprzedał mieszkania, ale zachował jako przedmiot odrębnej własności lokal garażowy, ustanawiając w nim służebności gruntowe korzystania z miejsc postojowych. Ta sytuacja nie powodowała problemów aż do ogłoszenia upadłości dewelopera, gdyż syndyk przystąpił do sprzedaży majątku i sprzedał na licytacji także lokal garażowy. Nabywcy tego lokalu wystąpili do sądu wieczystoksięgowego z wnioskiem o wykreślenie służebności z księgi wieczystej. Sąd I instancji oddalił żądanie nowych właścicieli przez wzgląd na art. 1000 § 3 kodeksu postępowania cywilnego.

Art. 1000 kodeksu postępowania cywilnego stanowi, że z chwilą uprawomocnienia się postanowienia o przysądzeniu własności wygasają wszelkie prawa i skutki ujawnienia praw i roszczeń osobistych ciążące na nieruchomości. Pozostają w mocy bez potrącenia ich wartości z ceny nabycia, m.in. ujawnione przez wpis w księdze wieczystej lub złożenie dokumentu do zbioru albo nieujawnione w ten sposób, lecz zgłoszone najpóźniej na trzy dni przed terminem licytacji, użytkowanie, służebności i prawa dożywotnika, jeżeli przysługuje im pierwszeństwo przed wszystkimi hipotekami lub jeżeli nieruchomość nie jest hipotekami obciążona albo w przypadku gdy wartość użytkowania, służebności i praw dożywotnika znajduje pełne pokrycie w cenie nabycia. W ocenie Sądu służebności obciążające pomieszczenie z miejscami postojowymi nie wygasły. Spełniony bowiem został warunek dotyczący braku obciążenia tego lokalu hipotekami. Sąd II instancji zaakceptował ten werdykt. Również Sąd Najwyższy oddalił skargę kasacyjną i stwierdził, że z § 3 art. 1000 k.p.c. wynika, że dotyczy on wszystkich służebności.

Postanowienie Sądu Najwyższego z 16.04.2009 r. sygn. I CSK 478/08

2009-06-15

powrót do listy orzecznictw

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźhale i magazyny do kupieniainne nieruchomości na wynajemhale i magazyny na sprzedażdomy na sprzedaż powiat Skierniewickidomy na wynajem powiat Legionowskimieszkania na wynajem gmina Płużnicamieszkania na wynajem gmina Lidzbarkdomy na sprzedaż w Woronianachdomy na sprzedaż w Zofiówcemieszkania na wynajem w Bielawach

Deweloperzy

);