Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Porady prawne Porady prawne

Podział nieruchomości a dostęp do drogi

Jak wynika z wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego z 14.10.2009 r., przy dokonywaniu podziału nieruchomości nie można pozbawić działki sąsiedniej dostępu do drogi publicznej.

W sprawie, która trafiła na wokandę NSA nieruchomość miała zapewniony dostęp do drogi publicznej dwoma drogami będącymi własnością miasta. W wyniku dokonania podziału nieruchomości obie drogi zostały zlikwidowane, więc właściciel działki sąsiedniej odwołał się do samorządowego kolegium odwoławczego, powołując się na art. 93 ust. 3 ustawy o gospodarce nieruchomościami, który stanowi, że podział nieruchomości nie jest dopuszczalny, jeżeli projektowane do wydzielenia działki gruntu nie mają dostępu do drogi publicznej. Jednak SKO uznało, że właściciel nieruchomości sąsiedniej nie ma interesu prawnego.

Takie samo stanowisko zajął wojewódzki sąd administracyjny. Jego zdaniem, zgodnie z art. 97 ustawy o gospodarce nieruchomościami, podział mogą kwestionować jedynie właściciele i użytkownicy wieczyści nieruchomości, której on dotyczy. Właściciel nieruchomości sąsiedniej nie ma więc możliwości żądania unieważnienia decyzji podziałowej, a zgodnie z art. 93 ust. 3 dostęp do drogi publicznej mają mieć jedynie działki, które powstaną w wyniku podziału. Jednak Naczelny Sąd Administracyjny uwzględnił skargę kasacyjną właściciela nieruchomości sąsiedniej, gdyż uznał, że w toku postępowania źle zinterpretowano art. 93 ust. 3 ustawy o gospodarce nieruchomościami. Według NSA w wyniku podziału nie można pozbawić już istniejącej działki dostępu do drogi publicznej i stwierdzić, że obowiązek zapewnienia dostępu dotyczy jedynie działek nowo utworzonych. Dokonując wykładni przepisów, należy uwzględniać nie tylko literę prawa, lecz i jego funkcję.

Wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z 14.10.2009 r. sygn. akt I OSK 91/09

2009-11-23

powrót do listy orzecznictw

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźkamienice na zamianęinne nieruchomości do kupieniahale i magazyny na sprzedażmieszkania na wynajem powiat Sieradzkilokale użytkowe na sprzedaż powiat M. Ostrołękamieszkania na wynajem gmina Łubnicedomy na sprzedaż gmina Tuplicemieszkania na sprzedaż w Jugachdomy na wynajem w Czarnymdomy na sprzedaż w Fastach

Deweloperzy

);