W przedmiotowej sprawie spółka wynajmowała lokal użytkowy na czas określony. Najemca zwrócił się do niej o możliwość wcześniejszego rozwiązania umowy. Po odbytych negocjacjach strony ustaliły, że z powodu utraconych korzyści najemca wypłaci spółce odszkodowanie pieniężne za wcześniejsze rozwiązanie umowy.
Spółka następnie zwróciła się o interpretację podatkową. Pytała, czy przedmiotowa kwota będzie objęta podatkiem VAT. Podatniczka argumentowała, że nie, ponieważ kwota ta stanowi formę odszkodowania i w istocie nie jest zapłatą za jakąkolwiek usługę.
Organ podatkowy był jednak innego zdania i orzekł, że takie świadczenie będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem VAT. Wytłumaczył, że pojęcie świadczenia, na gruncie prawa podatkowego należy tłumaczyć szeroko i mieści się w nim również czynność zaniechania, czyli np. zobowiązanie do powstrzymania się od dokonywania czynności lub do znoszenia danego stanu. I z taką sytuacją mamy do czynienia.
Sprawa następnie trafiła do sądu administracyjnego. WSA oddalił skargę podatniczki tłumacząc, że mimo iż strony nazwały czynność odszkodowaniem, z fiskalnego punktu widzenia doszło do zapłaty za świadczenie. Skład orzekający, powołując się na orzecznictwo europejskie w tym zakresie, zauważył, że wypłaty z tytułu wcześniejszego rozwiązania umowy najmu za porozumieniem stron płyną z tego samego źródła, jakim jest łączący stronę stosunek prawny, czyli właśnie umowa najmu. Rozliczenia te są związane z samą umową i jeżeli najem podlega opodatkowaniu VAT, to także świadczenia za wcześniejsze rozwiązanie tej umowy. Stanowisko to potwierdził NSA, który również uznał, że przedmiotowa kwota pieniędzy jest świadczeniem za zaniechanie.
Wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 7 lipca 2016 r., sygn. akt: I FSK 226/15.2016-08-24
powrót do listy orzecznictw