Spółka z o. o. wystąpiła do prezydenta miasta o udzielnie pisemnej interpretacji przepisów podatkowych. We wniosku wskazała, że jest właścicielem zabudowanej nieruchomości, na której zlokalizowany jest m.in. budynek oznaczony jako hala produkcyjna o powierzchni użytkowej wynoszącej 1 540,00 m kw. Hala ta do dnia 1 marca 2010 r. była wykorzystywana przez spółkę do prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie wykonywania usług ślusarskich i napraw maszyn. W przedmiotowej sprawie spółka wystąpiła do prezydenta miasta o wyrażenie zgody na zmianę użytkowania hali z przeznaczeniem na funkcję handlowo-usługową, rozbudowę oraz dobudowanie jednej kondygnacji, na co uzyskała zgodę. Spółka wskazała, że ze względów technicznych wyłączyła ją z użytkowania.
Podatnik chciał wiedzieć, czy na spółce od dnia rozpoczęcia przebudowy hali do dnia przyjęcia do użytkowania, w związku z jej wyłączeniem z użytkowania i nie prowadzeniem w niej przez spółkę jakiejkolwiek działalności gospodarczej, spoczywa obowiązek podatkowy wg stawki podatkowej najwyższej, przewidzianej dla budynków związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej.
Spółka powołała się na art. 1a ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (tekst jedn. Dz.U. z 2010 r. nr 95, poz. 613, z późn. zm.), który stanowi, że opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości nie podlegają m.in. budynki, które ze względów technicznych nie mogą być użytkowane przy prowadzeniu działalności gospodarczej. Zdaniem spółki taka sytuacja ma miejsce w omawianej sprawie.W konsekwencji spółka stwierdziła, że nie spoczywa na niej obowiązek podatkowy za rok podatkowy 2010 oraz 2011 z tytułu podatku od nieruchomości wg stawki podatkowej najwyższej.
Prezydent miasta uznał stanowisko spółki za nieprawidłowe i podkreślił, że wyłączenie z opodatkowania podatkiem od nieruchomości dotyczy sytuacji, gdy przedmiot ten nie jest i - jednocześnie - nie może być wykorzystywany do prowadzenia działalności gospodarczej ze względu na zdarzenia niezależne od podatnika. Podatnik wniósł skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Białymstoku, który również oddalił skargę spółki i stwierdził, że „względy techniczne" powinny dotyczyć budynku lub jego części, a nie innych przyczyn, leżących po stronie podatnika. Wyłączenie budynku lub jego części z prowadzenia działalności gospodarczej ze względów technicznych nie nastąpi, gdy prowadzenie tej działalności jest niemożliwe ze względów technologicznych, czy też ekonomicznych leżących po stronie przedsiębiorcy, jak np. w czasie remontu lub rozbudowy.
Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Białymstoku z dnia 10 sierpnia 2011 r., sygn. akt I SA/Bk 246/11
2011-10-21
powrót do listy orzecznictw