W sprawie, która trafiła na wokandę sądu skarżący nabył lokal (od dewelopera, który go wybudował) i zwrócił się do prezydenta miasta o wydanie interpretacji podatkowej odnośnie chwili powstania obowiązku podatkowego.
Zgodnie bowiem z art. 6 ust 1 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych obowiązek podatkowy powstaje od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym powstały okoliczności uzasadniające jego powstanie. Natomiast zgodnie z art. 6 ust 2 tej ustawy, jeżeli okolicznością, od której jest uzależniony obowiązek podatkowy, jest istnienie budowli albo budynku (lub jego części), obowiązek podatkowy powstaje z dniem 1 stycznia roku następującego po roku, w którym budowa została zakończona, lub w którym rozpoczęto użytkowanie budynku lub jego części przed ich ostatecznym wykończeniem.
Art. 6 ust. 2 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych stanowi podstawę do ustalenia momentu powstania obowiązku podatkowego w odniesieniu do nowych budynków, ale dotyczy jedynie podmiotu, który wybudował budynek lub budowlę nie zaś kolejnych nabywców. Sąd nie zgodził się jednak z tym stanowiskiem. Jego zdaniem, nie sposób zgodzić się z poglądem, że określony w art. 6 ust. 2 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych moment powstania obowiązku podatkowego dotyczy tylko tych podatników, którzy wybudowali budynek lub budowlę. Ustawodawca nie przewidział możliwości odmiennego traktowania podmiotów nabywających nieruchomość od tych, którzy nieruchomość sami wybudowali.
Zatem obowiązek podatkowy w stosunku do nowych budynków powstaje niezależnie czy ich właścicielem jest nadal deweloper czy nabywca z dniem 1 stycznia roku następującego po roku, w którym budowa została zakończona, albo w którym rozpoczęto użytkowanie budynku przed ostatecznym wykończeniem.
Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Białymstoku z dnia 29.02.2012 r., sygn. akt I SA/Bk 15/12
2012-03-29
powrót do listy orzecznictw