Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Porady prawne Porady prawne

Piwnice w spółdzielni mieszkaniowej dla tych, którzy je użytkują

W wyroku z 12.03.2009 r. Sąd Najwyższy stwierdził, że jeśli piwnica przyporządkowana jest do danego lokalu i osoba władająca lokalem faktycznie z niej korzysta, to zarząd spółdzielni musi w uchwale określającej przedmiot odrębnej własności wszystkich lokali do celów przekształcenia wskazać taką piwnicę jako pomieszczenie przynależne do danego lokalu.

W przedmiotowej sprawie zarząd spółdzielni w uchwale podjętej w listopadzie 2007 r. zaliczył piwnice do nieruchomości wspólnej. O uchylenie tej uchwały wystąpił do sądu jeden z członków spółdzielni. Sąd I instancji przyznał rację skarżącemu, jednakże sąd II instancji zmienił ten wyrok i żądanie członka spółdzielni oddalił, gdyż – jego zdaniem – decyzja o przynależności do lokalu pomieszczeń przynależnych należy do zarządu spółdzielni. Ponadto w budynku liczba piwnic różni się od liczby lokali.

Jednak Sąd Najwyższy uchylił ten wyrok i stwierdził, że przyporządkowanie piwnicy do danego mieszkania może wynikać zarówno z czynności prawnej, jak i faktycznej (użytkowania piwnicy przez lokatora mieszkania). Zdaniem Sądu Najwyższego, określenie „użytkuje" zostało w art. 42 ust. 3 pkt 2 ustawy zastosowane w znaczeniu potocznym. Znaczy ono tyle, co „korzysta z czegoś”. Istotne jest zatem to, czy osoba, której przysługuje spółdzielcze prawo do lokalu, faktycznie z piwnicy korzysta. Natomiast art. 42 ust. 7 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych wskazuje tylko, iż uchwałę podejmuje zarząd, a nie inny organ spółdzielni. Jeśli więc piwnica przyporządkowana jest do danego lokalu i osoba władająca tym lokalem faktycznie z niej korzysta, to zarząd musi w uchwale określającej przedmiot odrębnej własności wszystkich lokali do celów przekształcenia wskazać taką piwnicę jako pomieszczenie przynależne do danego lokalu.

Wyrok Sądu Najwyższego z 12.03.2009 r. sygn. akt V CSK 373/08

2009-09-14

powrót do listy orzecznictw

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźkamienice poszukiwane do wynajęciainne nieruchomości na wynajemlokale użytkowe do kupieniamieszkania na wynajem powiat Świebodzińskilokale użytkowe na wynajem powiat Piskimieszkania na wynajem gmina Świdwinmieszkania na wynajem gmina Wiślicamieszkania na sprzedaż w Zaborzemieszkania na wynajem w Zajezierzemieszkania na wynajem w Pułazie

Deweloperzy

);