Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Porady prawne Porady prawne

Obowiązek zapłaty podwójnej

Mimo tego że własność budynków zlokalizowanych na gruncie będącym w wieczystym użytkowaniu jest z nim nierozerwalnie związana, Sąd Najwyższy w uchwale z dnia 12 grudnia 2012 r. stwierdził, że w postępowaniu wieczystoksięgowym opłacie podlega każdy z wpisów wynikający z tych praw.

W przedmiotowej sprawie inwestor nabył w drodze kupna nieruchomość. Nabywca złożył wniosek o wpis do księgi wieczystej prawa użytkowania wieczystego działki wraz z prawem własności zabudowań położonych na niej.

Sąd wieczystoksięgowy zwrócił wniosek, bowiem jego zdaniem opłata sądowa była dwa razy za mała. Zgodnie bowiem z art. 42 ust. 1 ustawy o kosztach cywilnych (Dz.U. z 2010 r. nr 90, poz. 594 z późn. zm.) opłatę stałą w kwocie 200 zł pobiera się od wniosku o wpis własności, użytkowania wieczystego lub ograniczonego prawa rzeczowego. Do tego art. 45 ust. 2 tejże ustawy stanowi, że: opłatę stałą 200 zł pobiera się odrębnie od wniosku o wpis każdego prawa, choćby wpis dwóch lub więcej praw miał być dokonany na tej samej podstawie prawnej.

Od postanowienia o zwrocie wniosku zostało złożone zażalenie. Sąd okręgowy powziął wątpliwości, co do rozstrzygnięcia, m.in. z uwagi na odmienne praktyki orzecznicze w tej kwestii. Opisał więc zagadnienie prawne Sądowi Najwyższemu, przedstawiając dwie koncepcje rozwiązania sprawy. Pierwsza, zakłada pobieranie w takiej sytuacji jednej opłaty, co zostało uargumentowane tym, że prawo własności budynków znajdujących się na gruncie będącym w użytkowaniu wieczystym nie jest prawem samodzielnym i nie może być przedmiotem osobnego obrotu, więc dzieli w pełni los użytkowania wieczystego. Druga, nakazuje dokonać podwójnej opłaty i tę koncepcję przyjął Sąd Najwyższy za słuszną. Obowiązek zapłaty podwójnej wynika bowiem z tego, według składu orzekającego, że w istocie wniosek dotyczy dwóch praw: prawa użytkowania wieczystego i prawa własności budynków i urządzeń.

Uchwała Sądu Najwyższego z 12 grudnia 2012 r., sygn. akt III CZP 81/12

2013-01-21

powrót do listy orzecznictw

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźkamienice na sprzedażdziałki na sprzedażgaraże do kupienialokale użytkowe na wynajem powiat Wieluńskimieszkania na sprzedaż powiat Proszowickimieszkania na wynajem gmina Gryfów Śląskilokale użytkowe na sprzedaż gmina Siemiatyczemieszkania na sprzedaż w Skotnicymieszkania na sprzedaż w Famułkach Królewskichdomy na wynajem w Dębnie

Deweloperzy

);