W przedmiotowej sprawie użytkownik wieczysty złożył wniosek o przekształcenie prawa użytkowania wieczystego w prawo własności i rozłożenie wynikającej w tego opłaty na raty na okres 20 lat.
Właściwy organ (w tym przypadku prezydent miasta) stwierdził, że ma możliwości skutecznego zabezpieczenia wierzytelności gminy z tytułu opłaty, bowiem w księdze wieczystej przedmiotowej nieruchomości są już wpisy hipoteczne na znaczne sumy. W odwołaniu SKO podtrzymało zdanie.
Na podstawie skargi, sprawą zajął się sąd administracyjny, który stwierdził, że przepisy przewidują powstanie hipoteki przymusowej (art 4 ust. 6. Ustawy o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego w prawo własności nieruchomości: Wierzytelność z tytułu opłaty, o której mowa w ust. 1, podlega zabezpieczeniu hipoteką przymusową na nieruchomości objętej przekształceniem prawa użytkowania wieczystego w prawo własności), oraz, że istnieje obowiązek zapłaty takiej opłaty, ale jednocześnie nie można automatycznie traktować sytuacji, w której przedmiotowa nieruchomość jest już obciążona hipoteką, jako uniemożliwiającej spełnienie ustawowego warunku przekształcenia, jakim jest zapłata opłaty.
Wyrok Sądu Administracyjnego w Lublinie z 28 stycznia 2013 r., sygn. akt II SA/Lu 1026/12
2013-05-07
powrót do listy orzecznictw