O zebraniu właścicieli lokali zarząd wspólnoty mieszkaniowej zawiadamia każdego właściciela lokalu na piśmie przynajmniej na tydzień przed terminem zebrania właścicieli. W zawiadomieniu należy podać dzień, godzinę, miejsce i porządek obrad. W wypadku zamierzonej zmiany we wzajemnych prawach i obowiązkach właścicieli lokali należy ponadto wskazać treść tej zmiany.
W sprawie, która trafiła do Sądu Najwyższego, skarżący twierdził, że nieważność uchwał właścicieli lokali wynikała z nieprawidłowości popełnionych przy zwoływaniu zebrania właścicieli, gdyż w porządku obrad załączonym do zawiadomień o zebraniu właścicieli nie zamieszczono informacji o planie ich podjęcia.
Sąd I instancji stwierdził, że właściciele mają prawo podejmować uchwały nawet w sprawach ni objętych porządkiem obrad, a skoro uchybienie formalne przy zwołaniu zebrania właścicieli lokali nie ma znaczącego wpływu na ważność uchwał, to należy uznać, że zebranie właścicieli lokali zostało zwołane skutecznie. Do podobnego wniosku doszedł też sąd II instancji.
Sąd Najwyższy do, którego trafiła kasacja, docenił w swym orzeczeniu specyfikę działania wspólnot mieszkaniowych i uznał, że zbyt formalistyczne i rygorystyczne podejście do ich działania prowadziłoby do utrudniania funkcjonowania wspólnot mieszkaniowych w Polsce. Zdaniem Sądu Najwyższego, tak małe struktury nie mogą być traktowane na równi ze spółkami prawa handlowego zarządzanymi przez specjalistów. Tak więc uchybienia formalne popełnione w trakcie zwoływania zebrania właścicieli lokali mogą być przyczyną nieważności uchwał podjętych w trakcie zebrania właścicieli lokali tylko w przypadku, gdy wpłynęły na ich treść. W związku z tym, że w przedmiotowej sprawie, zdaniem Sądu Najwyższego, tego nie wykazano, skarga kasacyjna została przez sąd oddalona.
Wyrok Sądu Najwyższego z dnia 11.01.2007 roku sygn. II CSK 370/06
2007-01-11
powrót do listy orzecznictw