Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Porady prawne Porady prawne

Inwestor ponosi odpowiedzialność za wadliwe roboty

Roboty budowlane prowadzone na podstawie zgłoszenia, są obarczone ryzykiem. W przypadku, gdy zgłoszenie jest wadliwe, a organ nie dokonał sprzeciwu, konsekwencje ponosi inwestor. W skrajnych przypadkach włącznie z rozbiórką budowli – orzekł Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z dnia 27 lipca 2014 r.

W przedmiotowej sprawie inwestor dokonał zgłoszenia budowy garażu. Jako, że skorzystał z instytucji zgłoszenia, to organ budowlany nie wydawał decyzji o pozwoleniu na budowę, lecz milcząco zgodził się na to, nie wnosząc w przewidzianym (21-dniowym) terminie sprzeciwu.

Brak wniesienia sprzeciwu przez organ okazał się błędem, gdyż wznoszenie takiego obiektu jak garaż zgłoszona przez inwestora, wymagała uzyskania ostatecznej decyzji o pozwoleniu na budowę. Sprawa wyszła na jaw dopiero po interwencji współwłaścicielki nieruchomości, która wezwała inspektora nadzoru budowlanego. Inspektor nakazał wstrzymanie robót budowlanych, a następnie wydał nakaz rozbiórki. Organ II instancji utrzymał decyzję, a sprawa trafiła przed sąd administracyjny.

W Naczelnym Sądzie Administracyjnym organy nadzoru swoją decyzję argumentowały tym, że obiekt powstał bez wymaganego pozwolenia na budowę, a ze względu na specyfikację techniczną i jej niezgodność z przepisami, nie można zastosować procedury legalizacyjnej. Inwestor tłumaczył się tym, że wszystkie czynności i ustalenia z odpowiednimi organami (konserwator zabytków, biegli itp.) zostały dokonane, a od zgłoszenia nie został wniesiony sprzeciw.

Sąd podzielił stanowisko nadzoru inwestycyjnego, stwierdzając, że: uzyskanie pozwolenia na budowę jest procesem sformalizowanym, ale daje pewność, że inwestorowi nic nie grozi. Organy przyjmujące natomiast zgłoszenie działają w dobrej wierze i nie ma trybu, żeby je uchylić. Może się więc okazać, że budynek objęty zgłoszeniem podlega rozbiórce.

Wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego, z dnia 27 lipca 2014 r., sygn. akt. II OSK 393/13

2014-10-01

powrót do listy orzecznictw

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźgaraże na sprzedażlokale użytkowe do kupieniadomy do kupienialokale użytkowe na sprzedaż powiat Gostyńskidomy na wynajem powiat Brzezińskidomy na sprzedaż gmina Nowy Stawdomy na sprzedaż gmina Waśniówdomy na sprzedaż w Wilkowiedomy na wynajem w Grzybowie Dolnymdomy na sprzedaż w Tomaszynie

Deweloperzy

);