Gmina nie może wprowadzać dodatkowych opłat za przedłużenie prawa do grobu – orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w wyroku z dnia 11 marca 2016 r.
W przedmiotowej sprawie Rada Gminy podjęła uchwałę dotyczącą zmiany uchwały odnośnie ustalenia cen za korzystanie z cmentarzy komunalnych na terenie Gminy oraz za usługi świadczone na tych cmentarzach.
Nie spodobało się to jednej z mieszkanek Krakowa i pisemnie wezwała Radę Gminy do usunięcia naruszenia prawa, polegającego na pobieraniu opłat dwudziestoletnich za groby murowane na cmentarzach komunalnych na podstawie przedmiotowej uchwały. Po braku odzewu ze strony miasta, wniosła skargę.
Skarżąca, powołując się na art. 7 ust. 3 ustawy o cmentarzach i chowaniu zmarłych, stwierdziła, że grób murowany przeznaczony do pomieszczenia zwłok więcej niż jednej osoby umożliwia trwałe korzystanie z niego, a tym samym pochówek innych osób bez względu na ograniczenia czasowe, i nie wymaga dalszych opłat poza opłatą za każdą kolejno pochowaną osobę. W konsekwencji skarżąca uważa, że niezgodne z prawem jest pobieranie opłat za przedłużenie prawa do grobu murowanego (grobowca), jakim ona dysponuje od 1968 r.
Skarżąca podniosła również, że art. 4 ust. 1 pkt 2 ustawy o gospodarce komunalnej pozwala na ustanowienie opłat za usługi komunalne w określonej sytuacji, tj. gdy inna ustawa nie określa zakresu opłat pobieranych na podstawie odrębnych przepisów. A taką ustawą jest, zdaniem skarżącej, ustawa o cmentarzach i chowaniu zmarłych, która w art. 7 ust. 2 zawiera podstawę do nakładania opłat związanych z pochowaniem zwłok. Rada może zatem ustalić tylko te opłaty, które związane są z pochowaniem zwłok, a nie jakiekolwiek opłaty związane z prowadzeniem cmentarza.
Wprawdzie z powodów formalnych skład orzekający unieważnił całą uchwałę, ale w uzasadnieniu przyznał rację skarżącej, że wprowadzone opłaty były nielegalne – bez oparcia podstawy prawnej.
2016-05-04
powrót do listy orzecznictw