Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Porady prawne Porady prawne

Faktury we wspólnocie mieszkaniowej

Jak wynika z wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Rzeszowie, zaliczki wpłacane przez członków wspólnoty na pokrycie kosztów zarządu nieruchomością wspólną i poszczególnych lokali nie są obrotem w rozumieniu ustawy o VAT, a wspólnota nie jest podatnikiem w zakresie pobieranych opłat za dostawę mediów oraz zaliczek na pokrycie kosztów zarządu i na fundusz remontowy.

Wyrok ten ma charakter precedensowy, gdyż zaprzecza powszechnie stosowanym zasadom rozliczania we wspólnotach mieszkaniowych. Oznacza on wprost, że rozliczając koszty np. zakupu energii elektrycznej na poszczególnych właścicieli, wspólnoty mieszkaniowe nie mają prawa wystawiać faktur VAT (refakturować) i odliczać z tego tytułu podatku naliczonego. Wspólnota nie jest podatnikiem w zakresie pobieranych opłat za dostawę mediów oraz zaliczek na pokrycie kosztów zarządu i na fundusz remontowy. Zaliczki te stanowią jedynie partycypację w kosztach jednostki organizacyjnej wspólnoty lokali użytkowych przez jej członków.

Wspólnota, a więc jej członkowie, nie dokonują sprzedaży, w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług, na rzecz samych siebie poprzez zapłatę zaliczek z tytułu kosztów związanych z utrzymaniem własnych lokali, np. z tytułu opłat za ciepłą wodę, ogrzewanie lub wywóz nieczystości. Tym samym wspólnota nie jest podatnikiem podatku od towarów i usług w zakresie pobierania opłat od członków wspólnoty z tytułu dostaw mediów do poszczególnych lokali (tzw. refaktury) oraz pobierania zaliczek na pokrycie kosztów zarządu i na fundusz remontowy. Taki stan faktyczny uiszczania zaliczek na pokrycie kosztów utrzymania nieruchomości przez poszczególnych właścicieli nie wypełnia podatkowej koncepcji świadczenia usług za wynagrodzeniem między wspólnotą a właścicielami poszczególnych lokali. Koncepcja ta zakłada istnienie bezpośredniego związku między świadczoną usługą a wynagrodzeniem, podczas gdy w przedmiotowej sprawie wzajemności „usługi za wynagrodzenie" nie ma.

Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Rzeszowie z 30.03.2009 r. sygn. akt I SA/Rz 803/08

2009-10-26

powrót do listy orzecznictw

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźdomy na sprzedażgaraże na wynajeminne nieruchomości poszukiwane do wynajęciamieszkania na wynajem powiat Wieruszowskilokale użytkowe na wynajem powiat M. Elblągmieszkania na sprzedaż gmina Dobrzanydomy na wynajem gmina Ulanówmieszkania na wynajem w Strochcicachdomy na sprzedaż w Dobiegniewiemieszkania na wynajem w Wilanowie

Deweloperzy

);