Najnowszą zmianę w tej dziedzinie wprowadził Sąd Najwyższy w podjętej uchwale składu siedmiu sędziów. Stanowi ona, o możliwości kontroli kasatoryjnej zaskarżonej uchwały spółdzielni w określonych przypadkach.
Sąd stanął bowiem na stanowisku, że "sprawa o uchylenie, ustalenie nieistnienia oraz o stwierdzenie nieważności uchwały organów spółdzielni jest sprawą o prawa niemajątkowe, w której skarga kasacyjna jest dopuszczalna (art. 398[1] § 1 w związku z art. 398[2] § 1 k.p.c.), jeżeli przedmiotem zaskarżonej uchwały są prawa lub obowiązki o charakterze niemajątkowym".
Sąd nadał tej uchwale moc zasady prawnej. Dzięki tej zasadzie, osoba mająca w tym interes prawny, będzie mogła w postępowaniu ze skargi kasacyjnej dochodzić swoich spraw w takim przedmiocie jak, np. ustanowienie odrębnej własności lokalu czy w sprawie o wykluczenie członka ze spółdzielni.
W piśmiennictwie podnosi się również, że przedmiotowa uchwała sądu ma charakter generalny i może się odnosić także do uchwał podejmowanych przez spółki handlowe.
Uchwała Sądu Najwyższego - Izba Cywilna z dnia 10 maja 2011 r., sygn.: III CZP 126/2010
2011-07-19
powrót do listy orzecznictw