W przedmiotowej sprawie jeden z właścicieli lokalu w budynku wielorodzinnym uchylał się od płacenia rachunków. W konsekwencji wspólnota ustaliła poprzez uchwałę, że będzie dochodzić swojego roszczenia w sądzie.
Sąd rejonowy badający sprawę zwrócił pozew. Jego zdaniem zarządca został powołany na podstawie umowy zawartej w trybie art. 18 ust. 1 ustawy o własności lokali. Skoro tak, to nie jest organem wspólnoty, któremu przysługuje prawo występowania w sądzie w jej imieniu. Wobec braku pełnomocnictwa sąd stwierdził nieprawidłową reprezentację. Sąd okręgowy badający sprawę nabrał wątpliwości i zadał pytanie Sądowi Najwyższemu: czy sam fakt powierzenia zarządzania danej osobie wystarczy do tego, by miała ona prawo reprezentować wspólnotę w postępowaniach sądowych.
Sąd Najwyższy uznał, że w przypadku braku odmiennego zastrzeżenia, osoba, której właściciele lokali w umowie lub w uchwale (art. 18 ust. 1 i ust. 2a ustawy z dnia 24 czerwca 1994 r. o własności lokali, jedn. tekst: Dz.U. 2015.1892) powierzyli zarząd nieruchomością wspólną, jest w granicach tego zarządu zobowiązana do reprezentowania wspólnoty mieszkaniowej w postępowaniach sądowych.
Sygn. akt: III CZP 106/162017-05-16
powrót do listy orzecznictw