W przedmiotowej sprawie, inwestor tworzy centrum biurowe na dużej działce. Spośród różnych budów, planowane jest także stworzenie parku wraz z całą infrastrukturą. Jest to społeczna część projektu, jako że inwestycja jest dofinansowywana ze środków unijnych. Spór powstał o to, czy przedmiotowy park wraz z infrastrukturą może być zaliczony do kosztów uzyskania przychodu.
Sąd przytoczył przepis zawarty z art. 22 ust. 1 ustawy o pit: kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia ich źródła. Warunkiem zaliczenia wydatków do kosztów uzyskania przychodu będą więc wszystkie poniesione nakłady, jeżeli podatnik wykaże bezpośredni, bądź pośredni, związek z prowadzoną działalnością oraz to, że taki koszt wpływa (lub może wpływać) na wysokość osiągniętego przychodu.
W przedmiotowej sprawie, sąd zauważył, że istnieje wiele pośrednich przesłanek wpływających na przychód inwestora. Po pierwsze: bez rewitalizacji parku nie otrzymałby pozwolenia na budowę. Po za tym, skoro były użyte w inwestycji unijne środki, spółka musiała część wydatków przeznaczyć na cele społeczne. Nadto, zagospodarowanie terenu wokół centrum biurowego podniesie jego atrakcyjność, co może wpłynąć korzystnie na przychód osiągany z najmu lokali.
W związku z powyższym sąd uznał, że wykazanie, choćby pośrednio związku przyczynowo-skutkowego wydatku z przychodem bądź potencjalnym przychodem może uprawniać do zaliczenia go do kosztów uzyskania przychodu.
Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z dnia 20 czerwca 2013 r., sygn I SA/Po 276/13
2013-07-19
powrót do listy orzecznictw