W przedmiotowej sprawie kobieta mieszkała z dzieckiem w wynajmowanym prywatnie mieszkaniu. Po ustaniu umowy najmu nie wyprowadziła się jednak, ale płaciła miesięcznie czynsz w wysokości wynikającej z poprzednio obowiązującej umowy. Wysokość tego czynszu była niska, znacznie odbiegająca od stawek na rynku. Właściciel lokalu wniósł do sądu sprawę o eksmisję. Sąd przychylił się do roszczenia powódki, przyznając jednocześnie lokatorce z dzieckiem prawo do mieszkania socjalnego i wstrzymał eksmisję do czasu zapewnienia przez gminę mieszkania. W wyroku zasądził dodatkowo od pozwanej odszkodowanie, gdyż zgodnie z opinią biegłego, wynajmujący gdyby zawarł umowę najmu z inną osobą mógłby osiągnąć dużo większe korzyści.
Wyrok w części odszkodowawczej został zaskarżony, a sąd apelacyjny zwrócił się pytaniem prawnym w przedmiotowej sprawie do Sądu Najwyższego.
Sąd Najwyższy po zbadaniu sprawy orzekł, że zgodnie z prawem w razie, gdy umowa najmu wygaśnie, a najemca dalej korzysta z lokalu, wynajmujący może się domagać odszkodowania za bezumowne korzystanie z tego lokalu w wysokości odpowiadającej cenom na wolnym rynku za czas od ustania umowy najmu aż do czasu uprawomocnienia się wyroku eksmisyjnego.
Uchwała Sądu Najwyższego z dnia 6 grudnia 2012 r., sygn. akt III CZP 72/12
2013-01-03
powrót do listy orzecznictw