Rewolucja czy strzały na wiwat?
W ubiegłym roku wszedł w życie cały szereg, na pierwszy rzut oka rewolucyjnych, zmian w przepisach prawnych dotyczących nieruchomości. Czy miały istotny wpływ na rynek, były faktycznie potrzebne, a może okazały się legislacyjnymi bublami? Ocenią to uczestnicy drugiej edycji konferencji Forum Prawa Nieruchomości FLEX, którą firma Nowy Adres S.A. organizuje 25 i 26 listopada w warszawskim hotelu Radisson Collection.
Lex deweloper – kontrowersje nie cichną
Najbardziej kontrowersyjne nowe prawo, ustawa o ułatwieniach w przygotowaniu i realizacji inwestycji mieszkaniowych, ochrzczona przez media mianem „lex deweloper”, obowiązuje dopiero od 22 września ubiegłego roku, ale już była przyczyną wielu konfliktów. W dużym skrócie ustawa ta umożliwia deweloperom realizacje inwestycji niezgodnych z miejscowymi planami zagospodarowania przestrzennego pod warunkiem uzyskania zgody lokalnych władz. Zamysłem autorów było zwiększenie w ten sposób podaży nowych mieszkań oraz zastopowanie wzrostu cen – zarówno na pierwotnym rynku mieszkaniowym, jak i na rynku najmu. Jak na razie deweloperzy nie rzucili się do wykorzystywania nowego prawa, a ci, którzy spróbowai, spotykali się z ostrą reakcją lokalnych społeczności (bo np. chcieli budować wysoki blok wśród domów jednorodzinnych lub apartamentowiec na terenie parku). Czy zatem „lex deweloper” możemy uznać za legislacyjny niewypał?
Czy nabywcy mieszkań potrzebują jeszcze więcej ochrony prawnej?
Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wciąż pracuje nad nowelizacją ustawy o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego. Chce utworzyć specjalny Deweloperski Fundusz Gwarancyjny, wzorowany na Turystycznym Funduszu Gwarancyjnym, na który łożyliby wszyscy deweloperzy. W przypadku bankructwa firmy deweloperskiej w trakcie realizacji inwestycji lub odstąpienia przez konsumenta od umowy, wynikającego z niedopełnienia obowiązków przez dewelopera, taki fundusz pokryłby wszystkie straty poniesione przez konsumentów. Według założeń UOKiK od każdej wpłaty nabywcy deweloper będzie odprowadzał składkę do funduszu – zależnie od rodzaju prowadzonego rachunku: dla rachunku zamkniętego składki mają wynosić maksymalnie do 1 proc. wartości mieszkania, a dla rachunku otwartego do 5 proc. W rzeczywistości mają być dużo niższe: ma je ustalać minister właściwy do spraw budownictwa, planowania i zagospodarowania przestrzennego oraz mieszkalnictwa w porozumieniu z ministrem właściwym do spraw instytucji finansowych – w zależności od sytuacji rynkowej. Deweloperzy z kolei uważają, że ustawa w obecnym kształcie zapewnia nabywcom odpowiednią ochronę i wprowadzenie takiego – ich zdaniem zbędnego – funduszu spowodowałoby tylko dalsze wzrosty cen mieszkań.
Ustawa przekształceniowa do jak najszybszej poprawki
1 stycznia 2019 weszła w życie ustawa o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe w prawo własności tych gruntów. Dzięki nowym przepisom 2,5 mln użytkowników wieczystych stało się właścicielami gruntów pod swoimi mieszkaniami. Ustawa wymaga jednak pilnej nowelizacji. Wszystko przez papierologię, która unieruchomiła urzędy w całej Polsce. Urzędy miast muszą najpierw przesłać wszystkim zainteresowanym specjalne zaświadczenia (mają czas do końca 2019). Dopiero w kolejnym kroku mieszkańcy mogą zgłosić chęć wniesienia jednorazowej opłaty przekształceniowej i otrzymania bonifikaty z tego tytułu (w niektórych miastach wynoszącej nawet 98 proc!). Szybko stało się jasne, że dotrzymanie tego terminu jest nierealne – w pierwszym kwartale urzędy rozesłały zaledwie niewielki ułamek z setek tysięcy potrzebnych pism. Aby mieszkańcy nie stracili możliwości skorzystania z bonifikaty, konieczne jest jak najszybsze ustawowe wydłużenie terminu wysyłania zaświadczeń.
Twoje wątpliwości rozwieje FLEX
To tylko niektóre z tematów, które będą poruszane podczas drugiej edycji konferencji „Forum Rynku Nieruchomości FLEX”, która odbędzie się 25 i 26 listopada w warszawskim hotelu Radisson Collection. Ubiegłoroczna, premierowa edycja spotkała się z entuzjastycznym przyjęciem i pokazała, jak bardzo rynkowi nieruchomości potrzebna była konferencja dedykowana tylko i wyłączenie zagadnieniom prawnym związanym z nieruchomościami. Podobnie jak rok temu, przez dwa dni najważniejsi rynkowi gracze – prawnicy, deweloperzy, doradcy, analitycy, przedstawiciele władz lokalnych, organizacji branżowych oraz banków finansujących inwestycje nieruchomościowe – będą dyskutowali nie tylko o aktualnej sytuacji na rynku, lecz także o możliwych scenariuszach jej rozwoju. Jak zwykle w przypadku konferencji tego organizatora, będzie można rozszerzyć swój udział w wydarzeniu, umawiając się na spotkania z innymi uczestnikami za pomocą unikalnej platformy Match Maker. Rozwiązanie to pozwala na nawiązanie nowych kontaktów biznesowych, co niekiedy bywa korzyścią równorzędną do wiedzy zdobytej na konferencji.
Partnerem merytorycznym konferencji jest kancelaria Kucharski & Partners. Patronatem honorowym wydarzenie objęli: Polski Związek Firm Deweloperskich, Izba Notarialna w Warszawie, Polska Federacja Rynku Nieruchomości, Warszawskie oraz Wielkopolskie Stowarzyszenie Pośredników w Obrocie Nieruchomościami. Partnerami Towarzyszącymi są: kancelaria Baker McKenzie, marka Kuvings i kancelaria SMM Legal. Partnerem strefy spotkań Business in Progress jest BoConcept. Patronami medialnymi są: KRN.pl, Krakowski Rynek Nieruchomości oraz portal EuropaProperty.
Szczegóły: www.flexforum.pl.