Przez jednych uważana jest za sprzęt niezbędny i niezastąpiony w każdym nowoczesnym gospodarstwie domowym, innym kojarzy się natomiast z towarem luksusowym. Jakie jeszcze mity krążą wokół zmywarek, a co może okazać się ich wadą na prawdę? Czy warto zainwestować w tego typu urządzenia? Krótkie podsumowanie z pewnością rzuci nieco światła na tę kwestię i pozwoli podjąć decyzję tym, którzy wciąż nie czują się przekonani.
Koszty zmywania - zmywarka a zmywanie ręczne?
Oczywistą sprawą jest, iż używając w zmywarki zaoszczędzamy czas dotychczas spędzony na ręcznym zmywaniu. Czy jednak zyskuje na tym także nasz portfel? Okazuje się, że w większości przypadków tak właśnie jest. Zmywarki filtrują i wykorzystują na nowo niewielkie ilości wody - dużo mniejsze niż te potrzebne aby porządnie umyć naczynia pod wodą bieżącą. Dlatego też zużycie wody, a także samo jej podgrzewanie jest dużo tańsze. Nie bez znaczenia pozostaje też aspekt ekologiczny. Jedyne, co może niepokoić, to koszt detergentów używanych, by zmywarka działała tak, jak sobie tego życzymy. Mycie ręczne wymaga od nas zakupienia jednej butelki płynu do naczyń, który zazwyczaj wystarcza nam na dość długo. Korzystając ze zmywarki powinniśmy użyć aż do trzech rodzajów środków czyszczących: soli do zmywarek, płynu nabłyszczającego i przede wszystkim tabletek ze środkiem usuwającym zabrudzenia. Cena wyżej wymienionych na pewno przekracza tę, za którą możemy nabyć nawet najlepszy płyn do mycia naczyń. Jednak po podliczeniu innych kosztów (zwłaszcza włożonej w mycie ręczne własnej pracy) zapewne i tak to zmywarka okaże się nadal korzystnym wyborem.
Sprawdź ceny zmywarek do zabudowy
Zmywarka - synonim wygody
Nie ulega wątpliwości, że zmywarka to synonim wygody. Wątpliwości co do zakupu mogą mieć tu jedynie ci, którzy na co dzień zużywają minimalną ilość naczyń. Co prawda producenci zmywarek zachwalają zmywarki małe, a nawet kompaktowe, montowane na blatach szafek, ale dla osób samotnych, bądź stołujących się głównie na mieście to i tak zbędny luksus i wydatek.
Dokładność zmywania przy użyciu zmywarki
Od zwolenników zmywarek usłyszymy, że ich naczynia są bardziej czyste i lściące. Jest to prawda, ponieważ w zmywarkach może zostać użyta dużo cieplejsza woda, niż przy zmywaniu ręcznym. Także detergent, który nie ma przecież dużej styczności ze skórą, może być bardziej skoncentrowany i mieć silniejsze działanie. Jednak jak zwykle w takich sytuacjach można znaleźć pewne kontrargumenty. Po pierwsze: w zmywarce nie można myć wszystkich naczyń i sztućców - te drewniane, wykonane z aluminium, czy miedziane nadal musimy czyścić ręcznie. Wyjątek stanowią też niektóre naczynia szklane, porcelanowe, czy nawet plastikowe. W ich wypadku należy zawsze uprzednio sprawdzić, czy producent polecił mycie w zmywarce, czy może kategorycznie go zabronił. Po drugie: Najbardziej zabrudzone, przyschnięte i przypalone garnki i patelnie i tak trzeba najpierw oczyścić z resztek i doszorować. Jeśli tego nie zrobimy, nasza zmywarka może nie dać sobie rady, a wtedy i tak będziemy zmuszeni włożyć w zmywanie naszych naczyń znaczny wysiłek fizyczny i sporą ilość czasu. W większości wypadków jednak zmywarka popełnia i tak mniej błędów i wyraźnych niedociągnięć, niż człowiek i zwykle możemy mieć pewność, że pijemy kawę z dobrze umytego przez nią kubka.
Czyszczenie zmywarki
Przeciwnicy zmywarek często straszą ich właścicieli wizją namnażających się bakterii i grzybów wewnątrz urządzeń. Jednak tak na prawdę wysokie temperatury panujące podczas zmywania w środku zmywarki gwarantują, że zarazki nie są w stanie przeżyć samego cyklu zmywania i mamy z nimi w efekcie mniejszą styczność niż wtedy, kiedy choćby dotykamy wilgotnej gąbki, którą codziennie myjemy naczynia. Prawdą jest natomiast, że także zmywarkę należy myć i czyścić od środka z resztek jedzenia i odpadków. Mogą się one zbierać na uszczelkach i w innych zakamarkach, dlatego koniecznie należy je usuwać wilgotną ścierką lub szczoteczką. Takie działania należy jednak przeprowadzać raz na jakiś czas i na pewno kosztują nas one mniej wysiłku niż codzienne zmywanie.
Zmywarka to na pewno wynalazek zasługujący na uznanie. Wielu nie wyobraża sobie bez niej nowoczesnej kuchni. I choć dla niektórych nadal oznacza jedynie sprzęt zajmujący zbyt dużo miejsca, to nie da się ukryć, że jej nieliczne wady i ograniczenia najczęściej przegrywają z argumentem zwyczajnej wygody i poczucia komfortu w życiu codziennym.
Agata Gruber - krn.pl
Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!