Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Artykuły Artykuły

Zimowy ogród - zieleń przez cały rok

Zimowy ogród staje się coraz popularniejszą formą zagospodarowania tarasu. Stwarza on przyjazną atmosferę domowej zieleni, którą możemy cieszyć się przez cały rok. Taka konstrukcja pozwala zwiększyć przestrzeń użytkową domu, stworzyć zielony salon i jednocześnie zaaranżować niepowtarzalne miejsce spotkań dla całej rodziny. To, jak będzie wyglądał zimowy ogród i jakie rośliny się w nim znajdą, zależy tylko od nas.

Zaplanuj swój ogród marzeń

Planując zimowy ogród, powinniśmy uwzględnić kilka czynników, takich jak usytuowanie względem słońca, kształt oraz materiał, z którego będzie on wykonany.

Usytuowanie względem słońca

Zanim zaczniemy decydować, z jakich materiałów i w jakim stylu zostanie wykonany zimowy ogród, należy zastanowić się nad kwestią najważniejszą, a mianowicie usytuowaniem ogrodu względem słońca. Od tego zależeć będzie temperatura i nasłonecznienie.

Najlepszym miejscem na ogród jest wschodnia lub zachodnia ściana budynku. Takie umiejscowienie konstrukcjigwarantuje optymalne nasłonecznienie oraz odpowiednią temperaturę. Usytuowanie ogrodu od strony południowej może sprawić, że nasłonecznienie i temperatura okażą się zbyt wysokie. Rośliny nie będą tolerować takich warunków i zaczną obumierać,. Możemy zastosować jednak elementy zaciemniające, które zmniejszą dostęp światła, jednocześnie obniżając temperaturę wewnątrz ogrodu. Jeżeli zależy nam na dobrym stanie roślin, nie powinniśmy decydować się także na północną stronę. Będzie ona z reguły zacieniona, co mocno ograniczy wybór roślin i wpłynie na ich wygląd.

Jeśli jednak kwestią priorytetową nie jest różnorodność gatunków, a jedynie powiększenie przestrzeni mieszkalnej poprzez przygotowanie nowego pomieszczenia – takie położenie nie powinno przeszkadzać. Ciekawym pomysłem na lokalizację naszego ogrodu jest zbudowanie go na rogu budynku. Daje to większe możliwości w zakresie nasłonecznia, a jednocześnie jest bardzo oryginalnym pomysłem.

Kształt i rodzaj konstrukcji

Musimy pamiętać, że zimowy ogród stanowi przedłużenie naszego domu i może zmienić jego kształt. Niejednokrotnie staje się też punktem reprezentacyjnym budynku. Aktualnie na rynku dostępne są zarówno konstrukcje tradycyjne ze zdobieniami i ornamentami, jak i nowoczesne, które z łatwością możemy dopasować do charakteru domu, tworząc spójną całość.

Najpopularniejszą formą są ogrody na planie prostokąta, przykryte jednospadowym dachem. Tak kształt pasuje praktycznie do każdego rodzaju obiektu, a przy tym nie zaburza jego formy. Ogrody te ściśle przylegają do ściany domu i idealnie wtapiają się w otoczenie. Bardzo popularne są również zimowe ogrody klasyczne, często nawiązujące swoim kształtem do tradycyjnych altan. Świetnie pasują do tradycyjnego domu. Tworzą one romantyczny i niepowtarzalny klimat, zarówno zimą, jak i latem. Aktualnie coraz większym zainteresowaniem cieszą się ogrody nowoczesne. Tworzą je minimalistyczne bryły o prostych kształtach. Zazwyczaj są to szklane prostopadłościany lub łuki.

Zimowy ogród przy domu

fot. alpinadesign.pl

Jaki materiał wybrać?

Formy i rodzaje ogrodów są ściśle powiązane z materiałami, z jakich zostaną wykonane. Konstrukcje wykonuje się z PCV, stali, aluminium czy drewna. Nowoczesne ogrody zimowe będą opierać się głównie na materiałach, takich jak szkło i aluminium. Tradycyjne konstrukcje zbudowane są zazwyczaj z drewna. Materiał ten tworzy przytulny klimat w pomieszczeniu.. Najczęściej wykorzystywanym i jednocześnie najtańszym materiałem jest PCV.

Naturalne drewnosprawdzi się jako rozwiązanie dla alergików, ponieważ samo nie wydziela szkodliwych substancji. Dla osób ceniących sobie kontakt z naturą to najlepszy materiał, który sprawi że ogród będzie bardziej spójny z otoczeniem. Najczęściej drewno stosowane jestw ogrodach w postaci drewna klejonego. Materiał ten ma też swoje minusy. Jest podatny na warunki pogodowe i wymaga konserwacji. Na szczęście coraz częściej na drewnie instaluje się okładzinę aluminiową, co pozwala na dłuższe zachowanie walorów estetycznych.

Stal była materiałem najczęściej wykorzystywanym przez architektów. Pozwala na realizowanie śmiałych i nowoczesnych projektów, tworzenie niepowtarzalnych kształtów i wzorów. Niestety stal należy do dosyć ciężkich materiałów, dlatego potrzebuje solidnych wytrzymałych fundamentów. Kolejną jej wadą jest podatność na korozję.

Aluminium jest aktualnie bardzo często używanym materiałem. Cieszy się dużą popularnością ze względu na swoje właściwości. Jest bardzo wytrzymałe i odporne na napięcia, jednocześnie jest podatne na zginanie i formowanie, dzięki czemu umożliwia stworzenie oryginalnych kształtów i form. Lekkość tego materiału sprawia, że idealnie nadaje się do tworzenia ciekawych i różnorodnych brył. Wykazuje również bardzo dobre parametry izolacyjne.

PCV jest najtańszym materiałem. Jest on odporny na korozję, niestety nie gwarantuje takiej trwałości jak stal czy aluminium. PCV jest wzmacniane stalą. W ogrodach zimowych temperatura powoduje różnice rozszerzalności tych materiałów, co prowadzi do powstawania nieszczelności. Elementy te są często grubsze od profili stalowych i aluminiowych, przez co mogą niekorzystnie wpływać na estetykę. W tym przypadku wybór kolorów jest ograniczony, w przeciwieństwie do stali czy aluminium, które pozwalają na wybór dowolnego koloru z palety RAL.

Ogód zimowy

Co dalej?

Po podjęciu najważniejszych decyzji i zaplanowaniu formy, jaką ma przyjąć nasz zimowy ogród, czas na wybór roślin. Wbrew ogólnej opinii zimowy ogród nie zawsze jest dobrym miejscem do hodowli roślin egzotycznych. Najlepsze warunki zapewni południowa, oraz południowo-zachodnia wystawa ogrodu. Należy pamiętać jednak o tym, że rośliny egzotyczne potrzebują dużej wilgotności. Rozwiązaniem może być postawienie fontanny, która pomoże zwiększyć wilgotność. Nie należy zapominać również o codziennym zraszaniu roślin. Takie wnętrze da nam możliwość hodowli drzewek cytrusowych oraz palm. Dobrze będą się czuły w nim również niektóre gatunki storczyków, alokazja czy dzbanecznik.

Ogród umiejscowiony od wschodniej, południowo-wschodniej oraz zachodniej części domu będzie stanowił neutralne środowisko dla roślin, gdzie temperatura powinna oscylować w granicach 20°C. Idealnie sprawdzą się tu gatunki, takie jak figowiec, fitonie, bromelie, męczennice, skrętniki, widliczki, a także paprocie i bluszcze. Jeżeli jednak w naszym ogrodzie temperatura jest niższa niż w domu i wynosi około 10-17°C, powinniśmy wybierać rośliny, które lubią nasłonecznione, ale chłodniejsze miejsca. Dobrym rozwiązaniem są rośliny, które w okresie zimowym są w stanie spoczynku:kaktusy, hibiskusy, gardenie oraz kamelie.

Ogród północny jest najmniej nasłoneczniony. Stanowi to duże ograniczenie w doborze roślin. W takim wnętrzu bardzo dobrze sprawdzą się gatunki, takie jak bluszcz, cissus. Jeśli jednak bardzo zależy nam na hodowli większej liczby roślin, należy pomieszczenie doświetlać i dogrzewać, ponieważ temperatura jest niższa niż w przypadku innego usytuowania ogrodu.

Zimowy ogród to niewątpliwie duże przedsięwzięcie, ale taka inwestycja przynosi pozytywne efekty, m.in. poprawia samopoczucie domowników. Ogród zimowy stanowi znakomitą ucieczkę od pochmurnej zimy i pozwala cieszyć się zielenią roślin. Świetnie sprawdzi się jako salon i miejsce spotkań ze znajomymi. Dodatkowo jest to idealne miejsce dla miłośników wypoczynku przy pielęgnacji roślin.

Adrianna Pielechowicz - krn.pl

Źródło: |

Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!

powrót do listy artykułów

Przeczytaj dodatkowo

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźhale i magazyny na sprzedażinne nieruchomości do kupienialokale użytkowe poszukiwane do wynajęciamieszkania na wynajem powiat Jędrzejowskidomy na wynajem powiat M. Zamośćdomy na sprzedaż gmina Czerwionka-Leszczynymieszkania na wynajem gmina Ładzicemieszkania na sprzedaż w Zalesiedomy na wynajem w Czarnejdomy na wynajem w Przećminie

Deweloperzy

);