Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Artykuły Artykuły

Zaprawy klejowe do płytek

Wykładziny z płytek ceramicznych czy kamiennych to bardzo popularny sposób na wykończenie podłóg czy ścian w wielu pomieszczeniach. Jednym z czynników który gwarantuje uzykanie zadowalającego efektu prac glazurniczych jest wybór odpowiedniej zaprawy klejowej.

Kleje według typów możemy podzielić na cementowe (C) znacznie mniej popularne jeśli chodzi o sprzedaż tych wyrobów dyspersyjne (D) i na bazie żywic reaktywnych ( R ). Kleje cementowe występują w formie suchym mieszanek które należy wymieszać w odpowiednich proporcjach z wodą. Kleje dyspersyjne oferowane są jako masy gotowe do zuzycia i dostępne w plastikowych wiaderkach. Kleje żywiczne to najczęściej kleje epoksydowe lub poliuretanowe ,które przed użyciem wymagają uprzedniego zmieszania składników. Jednym z najważniejszych parametrów klejów jest przyczepnośc do podłoża i tutaj według normy kleje do płytek możemy podzielić na dwie klasy. Cyfrą 1 są oznaczone kleje zwykłe- normalnie wiążące ( minimalna przyczepnośc musi być większa niż 0,5 MPa) natomiast cyfrą 2 kleje o podwyższonych parametrach( minimalna przyczepnośc > 1MPa ). Warto zwrócić jeszcze uwagę na dodatkowe właściwości klejów do płytek które decydują o ich przeznaczeniu . Bardzo ważna jest jest odkształcalność dzięki której klej może kompensować naprężenia powstające np. na wskutek odkształceń podłoża. Norma dzieli tutaj kleje na odkształcalne ( S1 – odkształcenie w zakresie 2,5-5,0 mm) i kleje o wysokiej odkształcalności (S2- odkształcenie powyzej 5,0mm) Dodatkowo możemy spotkać się z oznaczeniem ; F - które oznacza klej szybkowiażący, T- klej o obniżonym spływie lub E- co oznaca klej o wydłuzonym czasie otwartym ( jest to czas po którym możemy przykleić płytkę od momentu naniesienia kleju na podłoże; według normy jest to minimum 30 minut, przy kleju bez takich własciwości 20).

Kupując klej do płytek na opakowaniu każdego produktu w widocznym miejscu powinniśmy się spotkać z kodem literowo-cyfrowym okreslającym omawiane powyżej rodzaje zaprawy, jej właściwości i zastosowanie. W większości przypadków okładziny ceramiczne narażone są na działanie róznych czynników dlatego wymagają zastosowania zapraw klejowych o specjalnych własciwościach. Do przyklejania okładzin na tzw. trudne podłoża jak płyty G-K, płyty OSB czy ogrzewanie podłogowe należy stosować kleje odkształcalne o podwyższony parametrach np. klasy C2S1.

Fugowanie kafelek

W systemach ogrzewania podłogowego można stosować co prawda klej o standardwoej przyczepności – C1 ale tylko jeśli t jest to dopuszczone przez producenta. W przypadku podłoży poddatnych na ewentualne odkształcenia zastosowanie klejów elastycznych minimalizuje ryzyko pózniejszych uszkodzeń. Podobnie układając płytki na zewnątrz np na balkonach ,tarasach , elewacjach powiny być stosowane kleje odkształcalne które to są odporne na naprężenia występujące w układzie wartsw podłoże-klej-płytka wywołane czynnikami zewnętrznymi np.; temperaturą. Do klejenia płytek nienasiakliwych takich jak gresy, czy granit należy stosować kleje o zwiekszonej przyczepności C2, kleje tej klasy należy również stosować przy przyklejaniu płytek na starych okładzinach ceramicznych.

Do mocowanie nasiąkliwych okładzin takich jak marmur należy stosować specjalne kleje na bazie białego cementu aby zapobiec ewentualnym przebarwieniom, białe kleje należy również stosować do przyklejania szklanych płytek czy mozaiki. W przypadku gdy wymagany jest bardzo szybki czas wykonania prac glazurniczych warto zastosowac klej szybkowiążacy (F) Jego użycie pozwala chodzić po okładzinie już po kilku godzinach, w przypadku tradycyjnych zapraw ten czas to z reguły 24 h. Do trudnych podłoży takich jak płyty OSB, gipsowo-kartonowe, ogrzewanie podłogowe , czy przyklejania mozaiki lub kamienia polecane są również kleje dyspersyjne (D). Tego typu kleje po wyschnięciu mają bardzo wysoką eleastyczność i lepszą przyczepność od klei cementowych, mają jednak znacznie wyzszą cenę i niewielu producentów pisada je w swojej ofercie. Skolei w takich pomieszczeniach jak myjnie, baseny, zakłady produkcji spożywczej, ,laboratoriach, czyli miejscach narażonych na agresywne i trudne środowisko często niezastapione okazują się kleje żywiczne (R), mogą być one wykorzystywane również przy klejeniu płytek do podłoży drewnianych, gispowych czy , metalowych gdzie generalnie żadne inne się nie sprawdzą.

Seweryn Bartosik - krn.pl

Źródło: |

Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!

powrót do listy artykułów

Przeczytaj dodatkowo

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźgaraże do kupieniakamienice na sprzedażdziałki do kupieniamieszkania na wynajem powiat M. Gliwicelokale użytkowe na wynajem powiat Ełckidomy na sprzedaż gmina Szubinlokale użytkowe na wynajem gmina Łubowomieszkania na sprzedaż w Malkowicachmieszkania na wynajem w Wólce Piasecznejdomy na sprzedaż w Wiśniewie

Deweloperzy

);