Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Artykuły Artykuły

Zalety kolektorów słonecznych

Rosnące ceny energii wytwarzanej w tradycyjnych źródłach ciepła wpływają na wzrost popularności alternatywnych sposobów pozyskiwania energii. Bardzo często wykorzystywaną metodą obniżenia kosztów eksploatacyjnych budynku jest zastosowanie kolektorów słonecznych.

Kolektory słoneczne są urządzeniami przetwarzającymi energię promieniowania słonecznego w ciepło, które za pośrednictwem czynnika roboczego (roztwór wodny glikolu) jest przekazywane dalej. Przekazywanie to odbywa się w specjalnej wężownicy, schłodzona ciecz solarna pompowana jest z powrotem do kolektorów (zamykając w ten sposób obieg), a zasobnik ciepłej wody gromadzi podgrzaną wodę do późniejszego użycia. Nad prawidłową pracą układu czuwa grupa solarna, która odpowiada m.in. za automatyczną regulację prędkości przepływu czynnika oraz ochronę instalacji przed przegrzewaniem i zamarzaniem. Zbudowany w taki sposób układ solarny może podgrzewać ciepłą wodę użytkową, wspomagać działanie instalacji grzewczej, a w przypadku nadmiaru ciepła – służyć również do ogrzewania wody basenowej lub regeneracji dolnych źródeł ciepła pompy ciepła.

Kolektory słoneczne płaskie i próżniowe

Kolektory słoneczne różnią się między sobą budową i zasadą działania, a co za tym idzie – sezonową wydajnością konwersji energii promieniowania słonecznego na ciepło oraz ceną.

Największą popularnością cieszą się obecnie kolektory płaskie. Ich podstawowym elementem jest absorber w kształcie prostokątnej płyty, który pochłania padające na urządzenie promienie słoneczne. Promienie te przekształcane są w ciepło, a następnie przekazywane do miedzianych przewodów wypełnionych niezamarzającym czynnikiem roboczym. W skład kolektorów płaskich wchodzi także pokrycie przezroczyste (szyba solarna), chroniące absorber przed stratami cieplnymi do atmosfery, izolacja cieplna zapobiegająca stratom przez obudowę oraz obudowa zewnętrzna. Kolektory płaskie cechuje prosta konstrukcja i stosunkowo niska cena. Rozszerzeniem standardowo wykorzystywanych rozwiązań są kolektory płaskie próżniowe, które dzięki zastosowaniu próżni posiadają nieco wyższą sprawność.

Z kolei wyższą średnioroczną sprawnością od kolektorów płaskich, odznaczają się kolektory rurowe próżniowe. Kolektory tego typu zbudowane są z połączonych ze sobą kilku lub kilkunastu walcowatych, wydłużonych rur szklanych. Bardziej skomplikowana budowa przekłada się na lepsze parametry cieplne, wyższy uzysk energii i niestety wyższą cenę.

Kolektory próżniowe mogą odbierać ciepło z absorbera na dwa sposoby:

  • Bezpośredni, charakteryzujący się bezpośrednim przepływem cieczy solarnej przez kolektor. W tego typu rozwiązaniach płyn solarny przepływa przez rurkę połączoną z absorberem, nagrzewa się, a następnie powraca do rury zbiorczej.
  • Pośredni, realizowany w kolektorach typu heat pipe. Urządzenia te zbudowane są z szeregu elementów zawierających dwie koncentryczne rury, pomiędzy którymi występuje próżnia. Rura wewnętrzna, czyli tzw. rurka cieplna, pokryta jest warstwą silnie absorbującą energię słoneczną oraz wypełniona czynnikiem wrzącym przy niskiej temperaturze. W czasie ogrzewania rurki temperatura czynnika wzrasta, powodując jego wrzenie i zmianę stanu ciekłego w stan parowy. Para unosi się do górnej końcówki, gdzie na skutek oddania ciepła przepływającej cieczy (roztwór wodny glikolu) ulega skropleniu i spływa z powrotem w dół rurki. Po czym cały proces powtarza się od początku.

Dlaczego warto

Istnieje wiele powodów, dla których warto stosować kolektory słoneczne. Do największych zalet układów solarnych zalicza się obniżenie kosztów przygotowania ciepłej wody użytkowej, pozyskiwanie darmowej energii z otoczenia oraz częściowe uniezależnienie się od rosnących kosztów energii wytwarzanej z paliw kopalnych.

Zalety stosowania kolektorów słonecznych:

  • Energia promieniowania słonecznego jest darmowym i niewyczerpywalnym źródłem ciepła. Mimo iż nasłonecznienie w Polsce jest mniejsze niż np. w krajach południowych, w zupełności wystarcza do efektywnego stosowania kolektorów słonecznych. Najbardziej uprzywilejowanym rejonem Polski jest południowa część województwa lubelskiego, gdzie średnioroczna wartość natężenia promieniowania słonecznego przekracza 1048 kWh/(m²•rok). Ponad 50 proc. terytorium naszego kraju charakteryzuje się natężeniem promieniowania słonecznego na poziomie 1022-1048 kWh/(m²•rok), a uwzględniając cały obszar Polski można przyjąć, że średnia wartość wynosi ok. 990 kWh/(m²•rok) ±10 proc. Dobrze zaprojektowana i zamontowana instalacja pokrywa w takich warunkach 50-60 proc. rocznego zapotrzebowania na ciepło potrzebne do wytworzenia ciepłej wody użytkowej.
  • Solarny stopień pokrycia na poziomie 50-60 proc., pozwala niemal dokładnie o taką wartość obniżyć koszty związane z przygotowaniem ciepłej wody użytkowej. W zależności od rodzaju wcześniej stosowanego źródła ciepła, wielkości gospodarstwa domowego i związanego z tym zapotrzebowania na ciepłą wodę, zastosowanie kolektorów może dać od kilkuset do nawet kilku tysięcy rocznych oszczędności kosztów przygotowania ciepłej wody użytkowej i ogrzewania budynku.
  • Urządzenia te odznaczają się także łatwością integracji z instalacją oraz wspomaganiem innych systemów w budynku. Systemy solarne mogą pracować wyłącznie jako układy do przygotowania ciepłej wody użytkowej albo służyć równocześnie do wspomagania innych systemów technicznych w budynku. W sprzyjających warunkach możliwe jest częściowe dogrzewanie wody w instalacji centralnego ogrzewania, co generuje dalsze oszczędności kosztów eksploatacyjnych. Ponadto, nadmiar ciepła w okresie letnim może zostać spożytkowany na ogrzanie wody w basenie oraz – w przypadku stosowania pomp ciepła – regenerację dolnych źródeł ciepła, wychłodzonych w okresie zimowym. Połączenie kolektorów słonecznych z pozostałą częścią instalacji jest bardzo proste i z reguły dokonywane przez zastosowanie zbiorników buforowych z wężownicą lub nowoczesnych zbiorników kombinowanych (konstrukcje typu „zbiornik w zbiorniku”).
  • Istnieje kilka możliwości uzyskania dofinansowania do zakupu kolektorów słonecznych – są to z jednej strony programy ogólnopolskie, z drugiej – programy ogłaszane lokalnie (np. wojewódzkielub powiatowe). Jako przykład może posłużyć program realizowany przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, którego przedmiotem są dopłaty (w wysokości do 45 proc.) na częściowe spłaty kapitału kredytów bankowych na zakup i montaż kolektorów słonecznych. Program ten przeznaczony jest dla osób fizycznych oraz wspólnot mieszkaniowych i potrwa do grudnia 2014 r. Dzięki niemu możliwe jest dofinansowanie budowy ok. 50 tys. m kw. kolektorów słonecznych rocznie.
  • Kolektory słoneczne pozyskują ciepło słoneczne w sposób całkowicie przyjazny środowisku. Dodatkowo przyczyniają się do ograniczenia emisji szkodliwych związków (dwutlenku węgla, dwutlenku siarki, tlenków azotu itp.) ze spalania tradycyjnych paliw, takich jak węgiel kamienny, gaz ziemny czy olej opałowy.
  • Systemy solarne powodują częściowe uniezależnienie się od rosnących cen tradycyjnych nośników ciepła. Według oficjalnych danych w latach 2000-2009 nastąpił w Polsce prawie 85 proc. wzrost średnich cen paliw i energii, przy czym najbardziej podrożał gaz ziemny (wzrost o ponad 160 proc.) oraz energia elektryczna (wzrost o ponad 90 proc.). Średnie tempo wzrostu cen paliw i energii wyniosło w tym okresie ponad 7 proc. i przekroczyło średnią stopę inflacji. Należy przy tym pamiętać, iż ceny energii w Polsce są w dalszym ciągu niższe niż średnie ceny w UE – dysproporcje te będą systematycznie niwelowane, w związku z tym stosowanie alternatywnych źródeł ciepła (m.in. kolektorów słonecznych) będzie coraz bardziej opłacalne.
  • Coraz wyższa oszczędność kosztów eksploatacyjnych, wynikająca ze stosowania kolektorów słonecznych, wpływa na skrócenie czasu zwrotu nakładów inwestycyjnych. Równocześnie, postępujący rozwój technologiczny, a także rosnąca liczba producentów układów solarnych przyczynia się do stałego obniżania ich cen, czyniąc je bardziej opłacalnymi.
  • Systemy solarne zapewniają bezproblemową eksploatację przez kilkanaście lat. Jedynym wymogiem jest okresowa zmiana czynnika roboczego, czyli roztworu wodnego glikolu. Działanie systemów solarnych jest właściwie bezobsługowe – pełną automatyzację zapewnia grupa solarna, wyposażona w armaturę kontrolno-pomiarową, elementy zabezpieczające oraz sterujące. Zastosowanie odpowiednich sterowników pozwala dopasować sposób pracy instalacji do aktualnych wymagań użytkownika.
  • Kreator-projekty 01/2012
    artykuł pochodzi z kwartalnika
    Kreator Projekty wydanie 01/2012
    więcej o kwartalniku czytaj na
    Kreator Projekty.pl

    Wymienione wyżej zalety stosowania systemów solarnych potwierdzeniem tego, że inwestycja w kolektory słoneczne wydaje się opłacalna. Nie zmienia tego fakt, iż podobnie jak w prawie każdym przypadku, istnieją pewne minusy związane z wykorzystaniem tego typu urządzeń (m.in. wspomniane wcześniej wysokie koszty inwestycyjne, stosunkowo silne uzależnienie od warunków pogodowych, podatność na korozje materiałów konstrukcyjnych oraz zamarzanie czynnika roboczego). W ostatecznym rozrachunku zalety przewyższają jednak w znaczny sposób wady, czyniąc kolektory słoneczne dobrym rozwiązaniem dla budynków jedno- i wielorodzinnych.

    W przyszłości znaczenie kolektorów słonecznych wzrośnie jeszcze bardziej w związku z wprowadzeniem w życie zapisów Dyrektywy 2010/31/UE w sprawie charakterystyki energetycznej budynków. Stanowi ona między innymi o tym, że wszystkie nowe budynki powinny być do dnia 31 grudnia 2020 r. budynkami o niemal zerowym zużyciu energii, czyli wykazywać bardzo niski wskaźnik zużycia energii.

    Krzysztof Sornek


    Wydział Energetyki i Paliw
    Akademia Górniczo-Hutnicza

    Źródło: |

    Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!

    powrót do listy artykułów

    Przeczytaj dodatkowo

     

     

    Wybrane nieruchomości

    mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźinne nieruchomości poszukiwane do wynajęciadziałki na sprzedażmieszkania na zamianęlokale użytkowe na wynajem powiat M. Szczecindomy na wynajem powiat Puckidomy na sprzedaż gmina Brzezinymieszkania na wynajem gmina Krzywczadomy na sprzedaż w Borawskiedomy na wynajem w Stanowicachmieszkania na sprzedaż w Gać

    Deweloperzy

    );