Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Artykuły Artykuły

Wymiana osprzętu elektrycznego – poradnik instalatora

Podczas remontu mieszkania czy zmiany aranżacji wnętrza często musimy również dostosować umiejscowienie włączników i gniazd elektrycznych. Z jednej strony decydujący jest tu aspekt wizualny i dopasowanie osprzętu elektrycznego do stylu wnętrza. Z drugiej natomiast, wraz ze zmianą funkcjonalności pomieszczenia i potrzeb domowników, obecne usytuowanie gniazd jest niefunkcjonalne lub potrzebne są dodatkowe elementy instalacji w celu podłączenia dodatkowych urządzeń. Zanim dokonamy zakupu i wymiany osprzętu elektrycznego warto poznać kilka praktycznych rad.

Łącznik światła

Wymiana łącznika jest stosunkowo prosta i nie powinna przysporzyć trudności przy zachowaniu odpowiednich zasad bezpieczeństwa. Podstawową kwestią, przed rozpoczęciem prac przy jakiejkolwiek instalacji elektrycznej, jest wyłączenie zasilania. Większość nowych instalacji elektrycznych pozwala na stosowanie łączników z zaciskami gwintowymi i bezgwintowymi (zaciskowymi). W przypadku instalacji z przewodami giętkimi konieczne jest zastosowanie zacisków gwintowych.

Następnie poprzez odkręcenie wkrętów mocujących w puszcze elektrycznej lub odchylenie metalowych pazurków, możemy bezpiecznie zdemontować stary łącznik. W następnej kolejności odłączamy przewody od zacisków. Przed podłączeniem nowego łącznika wypinamy z niego klawisze i pokrywę mocującą. Zakończenia przewodów powinny być na tyle długie, aby nie wysunęły się z zacisków. Jeżeli są zbyt krótkie należy delikatnie zdjąć odpowiednią ilość izolacji. Po przykręceniu lub wsunięciu przycisków w zaciski mocujemy włącznik za pomocą wkrętów lub pazurków rozporowych. Ostatnią czynnością jest założenie zewnętrznej ramki maskującej otwór gniazda i ponowne przytwierdzenie klawisza funkcyjnego.

Dokonując zakupu łącznika ważne jest określenie jego typu. Do wyboru mamy tradycyjne łączniki jednobiegunowe, dwugrupowe(świecznikowe) oraz w zależności od miejsca przeznaczenia łącznik schodowy(zmienny), krzyżowy czy przycisk dzwonkowy. Bogaty wybór elementów instalacyjnych znaleźć można m. in. w kolekcji karo marki Ospel. W miejscach zaciemnionych warto skorzystać z łączników wyposażonych w diodę podświetlającą, która ułatwia odnalezienie położenia łącznika.

Wymiana gniazda wtyczkowego

Przed zmianą położenia gniazda należy w pierwszej kolejności sprawdzić typ instalacji elektrycznej. Najpopularniejszymi rodzajami są instalacje typu TN-C oraz TN-S. W przypadku pierwszego rodzaju przewód zerowy (neutralny) oraz ochronnego (ziemia) pełni jeden kabel ochronno-neutralny PEN, w drugim wykorzystywane są dwa oddzielne przewody PE i N. Instalacja typu TN-S pozwala zastosować ochronę antyporażeniową poprzez zamontowanie wyłączników różnicoprądowych. W przypadku instalacji TN-C możliwy do zastosowania jest tylko wyłącznik nadprądowy. W zależności od rodzaju instalacji stosowane jest również odpowiedni rodzaj okablowania: trzyżyłowy w systemie TN-S i dwużyłowy w instalacjach TN-C.

Mówiąc o rodzaju instalacji warto wspomnieć również o rodzajach wtyczek stosowanych w Polsce. Zgodnie z prawem w nowych instalacjach nie powinno stosować się gniazd typu C (bez uziemienia). Stare gniazdka warto więc wymienić na modele typu E (z kołkiem uziemiającym).

Przed przeniesieniem gniazda w inne miejsce należy zacząć od utworzenia odpowiedniego miejsca pod nową puszkę i wycięcia bruzdownicą kanału dla rury elektroinstalacyjnej, którą mocujemy za pomocą gipsu budowlanego. Kolejną czynnością jest poprowadzenie przewodów elektrycznych, z zachowaniem oznaczeń kolorystycznych. Przewód żółto-zielony zarezerwowany jest dla obwodu uziemiającego, a niebieski neutralnego. Po osadzeniu puszki w przygotowanym otworze możemy rozpocząć instalacje właściwego elementu gniazda elektrycznego. Po odkręceniu pokrywy zabezpieczającej, należy dopasować długość przewodów i odpowiednio zaprawioną część wg. wskazań przymiaru na spodzie gniazda umieścić w zaciskach instalacyjnych. Następnie moduł gniazda umieszczamy w puszcze i przykręcamy wkrętami i dokręcić pazurki rozporowe. Ostatnim etapem jest montaż ramki zewnętrznej – po włączeniu zasilania można wykonać próbę działania.

Wybierając rodzaj gniazda zwracajmy uwagę nie tylko na ich estetykę, ale także względy praktyczne. Funkcjonalnym rozwiązaniem jest montaż kilku gniazd obok siebie – w takiej sytuacji należy wybrać puszkę podwójną, potrójną czy nawet pięcokrotną. W ofercie firmy Ospel dostępne są zarówno wielokrotnie złożone puszki, jak i funkcjonalne ramki w wersjach od pojedynczej do pięciokrotnej w seriach modułowych; Karo, Sonata, Impresja czy As, co daje szeroki wybór możliwości instalacyjnych.

W pomieszczeniach takich jak kuchnia czy łazienka stosuje się gniazda z klapką, co znacznie poprawia bezpieczeństwo korzystania z instalacji. Jeżeli w domu przebywają dzieci wskazana jest instalacji gniazd z przesłonami otworów prądowych.

Źródło: |

Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!

powrót do listy artykułów

Przeczytaj dodatkowo

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźinne nieruchomości do kupieniainne nieruchomości poszukiwane do wynajęciamieszkania na sprzedażdomy na sprzedaż powiat Rybnickidomy na wynajem powiat Namysłowskimieszkania na sprzedaż gmina Chmielniklokale użytkowe na wynajem gmina Łubnicemieszkania na wynajem w Jóźwiniedomy na wynajem w Długi Bródmieszkania na wynajem w Winiarach

Deweloperzy

);