Zanim rozpoczniemy na dobre urządzanie ogrodu, kupowanie i sadzenie roślin, zakładanie trawnika, warto pomyśleć o elektryczności. Dobrze jeśli instalację elektryczną poprowadzimy w ogrodzie w sposób przemyślany i rozsądny, tak aby zapewnić wygodę i bezpieczeństwo użytkowania wszystkim osobom z niego korzystającym. Oczywiście instalację możemy wykonać również w istniejącym już ogrodzie, ale wiąże się to z częściowym uszkodzeniem rabat, trawnika czy nawierzchni, a co za tym idzie generuje dodatkowe koszty.
Planowanie oświetlenia w ogrodzie
Projektując punkty elektryczne w ogrodzie nie wystarczy poprzestać na ustaleniu gdzie chcemy mieć usytuowane lampy, należy pomyśleć także o innych urządzeniach wymagających podłączenia zasilania, z których będziemy korzystać obecnie i w przyszłości. Jeśli chcemy mieć automatycznie otwieraną bramę, domofon, instalację nawadniającą, oczko wodne z pompą lub szumiącą fontannę musimy pomyśleć o doprowadzeniu prądu do tych punktów. Warto na terenie ogrodu umieścić także kilka gniazd, do których będziemy mogli podpiąć narzędzia ogrodnicze. W ogrodzie może przydać się odkurzacz do liści, podkaszarka, albo nożyce do żywopłotu.
Kiedy przystępujemy do rozmieszczenia oświetlenia w ogrodzie i wyboru lamp musimy pamiętać o tym, że o ile pozostałe punkty elektryczne mają charakter wyłącznie użytkowy, tak oświetlenie jest częścią kompozycji. Dzięki niemu możemy zbudować niepowtarzalny wieczorny nastój i cieszyć się ogrodem także po zmroku. Najistotniejsze jest oświetlenie dwóch stref ogrodowych, strefy wejściowej oraz wypoczynkowej. Jeśli nasz dom znajduje się w niewielkiej odległości od furtki i bramy wjazdowej, to do oświetlenia strefy wejścia w zupełności wystarczą lampy zamontowane nad drzwiami frontowymi i na słupach wspierających bramę. Jeśli jednak podjazd jest długi warto zastosować tzw. światła prowadzące. Mogą być to lampki usytuowane na niewysokich słupkach lub, coraz powszechniej używane oczka świetlne wmontowane bezpośrednio w nawierzchnię. Decydując się na ten drugi wariant musimy pamiętać o tym, aby jesienią usuwać z nich opadające na podjazd liście, a zimą po prostu odśnieżać. Podjazd powinno oświetlać się w sposób równomierny, unikając zbędnych w tym przypadku kontrastów światła i cienia. Zwróćmy uwagę na użytkowy charakter oświetlenia tej strefy ogrodowej, pamiętajmy o uwidocznieniu za pomocą światła ewentualnych nierówności terenu i nawierzchni. Oprawy wmontowywane w nawierzchni możemy zastosować również w przypadku oświetlenia trawnika, warto jednak wybrać takie, które będą odporne na częste koszenie powodujące często uszkodzenie lamp niższej klasy. W podobny sposób możemy wyróżnić najpiękniejsze drzewo lub rabatę kwietną w naszym ogrodzie. Większe drzewa dobrze jest, podświetlić za pomocą reflektorów zainstalowanych pod koroną.
Znajdź oświetlenei do wojego ogrodu na krn.pl
Oświetlenie zewnętrzne w dobrym stylu
Altanę, czy taras możemy oświetlić podobnie jak salon w naszym domu za pomocą jednej, mocnej lampy. Dla tych którzy wolą bardziej romantyczny nastrój odpowiedniejsze będą łańcuchy świetlne, złożone z kilku niewielkich lamp, rozwieszone wzdłuż balustrady. Jeśli posiadamy w swoim ogrodzie staw lub oczko wodne pamiętajmy o jego oświetleniu zarówno ze względów estetycznych jak i bezpieczeństwa. Brzegi możemy podkreślić szeregiem niskich lamp lub reflektorów. Lustro wody możemy rozświetlić za pomocą lamp pływających lub specjalnie do tego celu przystosowanych lamp podwodnych. Jeśli chodzi o stylistykę, producenci oświetlenia ogrodowego oferują pełną gamę rozwiązań od rustykalnych po ultranowoczesne. Dobierając lampy starajmy się dopasować ich wygląd do całego ogrodu oraz do bryły budynku mieszkalnego. Przeciwnicy nowoczesności w ogrodzie mogą postawić na tradycyjne formy, a nawet pokusić się o lampy w kształcie pochodni.
Popularnością w ostatnich latach cieszą się lampy o kulistym lub cylindrycznym kształcie wykonane z tworzywa w kolorze białym. Decydując się na świecącą kulę, możemy stworzyć w ogrodzie niepowtarzalny klimat, umieszczając tego typu lampę w okolicy oczka wodnego lub dużego głazu możemy uzyskać efekt wschodzącego księżyca. Dla oszczędnych i dbających o środowisko dobrym rozwiązaniem będą lampy solarne, nie tylko te, powszechnie znane, szeroko dostępne w centrach ogrodniczych plastikowe lampki, ale średnie i duże latarnie z zamontowanym panelem słonecznym. Dla odważnych i nowoczesnych ciekawym rozwiązaniem będzie zastosowanie świecących kamieni i płyt chodnikowych.
Agnieszka Kidawska - krn.pl
Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!