Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Artykuły Artykuły

Wybieramy odkurzacz

Wybierając odkurzacz musimy zwrócić uwagę na szereg aspektów, które mogą zaważyć na tym, czy będziemy zadowoleni z jego pracy. Dostępnych na rynku rodzajów i modeli tych urządzeń jest bardzo wiele i każdy z nich ma zarówno swoje wady i zalety. Wybierając odkurzacz powinniśmy się zastanowić, jakie cechy tego urządzenia są dla nas najważniejsze. Aby wybrać taki, który w pełni będzie nam odpowiadał, najpierw warto poznać parametry i rodzaje odkurzaczy.

Odkurzacze można podzielić na wiele rodzajów, biorąc pod uwagę różne kryteria. Jeśli chodzi o podział w oparciu o system odkurzania, wyróżniamy odkurzacze workowe, bezrowkowe oraz wielofunkcyjne (wet&dry). Ze względu na mobilność urządzenia, możemy podzielić odkurzacze na przenośne i centralne zaś jeśli chodzi i miejsce pracy, wyróżniamy odkurzacze domowe, samochodowe, ogrodowe i przemysłowe.

Odkurzacze workowe

Do najbardziej powszechnych odkurzaczy, zwanych tradycyjnymi, bez wątpienia zaliczamy odkurzacze workowe. Posiadają wymienny worek papierowy (jednorazowy) lub tekstylny (można używać wielokrotnie i prać). Zaletą workowych odkurzaczy z pewnością jest ich niewysoka cena, ponadto są najprostsze w obsłudze. Niemniej jednak, odkurzacze te mają swoje wady. Worki jednorazowe trzeba wymieniać, zaś tekstylne czyścić. Wymiana wiąże się oczywiście z dodatkowymi kosztami. Siła ssąca odkurzacza spada wraz z wypełnianiem worka. Odkurzacz ten nie jest też w stanie w odpowiedni sposób pochłonąć pyłów, roztoczy i innych alergenów.

Sprawdż ofertę odkurzaczy na krn.pl

Odkurzacze bezworkowe

Posiadają plastikowy pojemnik na zanieczyszczenia, który należy regularnie opróżniać i myć. Działanie odkurzaczy bezworkowych opiera się na systemie cyklonu, który powoduje odwirowanie kurzu oraz brudu z obiegu powietrza i osadzanie go na dnie pojemnika. Odkurzacz bezrowkowy pochłania pyły, roztocza i alergeny, pozostawiając czyste powietrze. Kolejną zaletą posiadania tego typu odkurzacza, jest brak konieczności wymiany worków. Musimy jednak pamiętać o czyszczeniu pojemników oraz filtrów przy każdym użyciu. Ponadto Niestety odkurzacze bezrowkowe są dość drogie.

Urządzenia wielofunkcyjne

To trzeci typ odkurzaczy. Urządzenia te odkurzają zarówno na sucho jak i na mokro. Zanieczyszczenia podczas odkurzania opadają na dno zbiornika z wodą. Mogą posiadać opcje prania dywanów, mycia okien oraz zbierania płynów. Zaletą posiadania tego rodzaju odkurzaczy, jest możliwość kompleksowego sprzątania, pochłaniania pyłów, alergenów i roztoczy a także możliwość wyboru systemu odkurzania. Jak nie trudno się domyślić wadą jest tu niewątpliwie wysoka cena. Ponadto, odkurzacze te są dość duże i ciężkie a po każdym odkurzaniu musimy wyczyścić filtr.

Moc odkurzacza

Wybór odkurzacza powinien opierać się na weryfikacji jego parametrów, do których zaliczamy m.in. moc, rodzaj filtra, poziom hałasu i wielkość urządzenia. Ważne jest również wyposażenie dodatkowe dołączane do samego urządzenia. Odkurzacze charakteryzowane są przez moc silnika, moc ssania oraz własną moc. Moc silnika jest wielkością stałą i może wynosić standardowo od 1200 W do 2500 W. Moc ssania wynosi od 200 W do 500 W i jest zmienna. Obie moce, składają się razem na właściwą moc odkurzacza. Do odkurzania mieszkań, w których znajdują się dywany, minimalna moc odkurzacza powinna wynosić około 1600 W. Do dywanów o dużej gęstości najlepszy będzie odkurzacz o mocy silnika nawet do 2500 W. Moc ssania zależna jest od mocy silnika, tak więc im będzie ona większa, tym odkurzacz będzie ssał mocniej. Najniższa wynosi około 9 W a największa 500 W. Do przeciętnego sprzątania w zupełności wystarczy odkurzacz o mocy ssącej 300-350 W.

Poziom hałasu i rodzaj filtra

Kolejnym ważnym parametrem jest poziom emitowanego hałasu. Standardowo odkurzacze emitują dźwięk o natężeniu od 78-80 dB. Istnieje prosta zależność im mniejsza moc silnika, tym mniejszy hałas. Nie bez znaczenia jest również rodzaj filtra w odkurzaczu. Filtry można podzielić na wlotowe (znajdują się przed pojemnikiem i chronią silnik) oraz wylotowe (umieszczone są za pojemnikiem lub workiem i oczyszczają powietrze). Filtry mogą być wykonane z tkaniny lub papieru. Możemy również wyróżnić separatory odśrodkowe, zwane cyklonem, filtry wodne i filtry antyalergiczne. Do najprostszych należą filtry tkaninowe zaś do najbardziej zaawansowanych antyalergiczne. Filtr powinniśmy dobierać na podstawie warunków, w jakich odkurzacz będzie pracować. Aby przedłużyć żywotność urządzenia konieczna jest regularna wymiana filtrów, co pociąga za sobą dodatkowe koszty.

Pozostałe parametry i wyposażenie dodatkowe

Wybierając konkretny odkurzacz musimy także zwrócić uwagę na wielkość i wagę urządzenia, gdyż świadczą o jego mobilności. Nie bez znaczenia jest także wielkość worka lub pojemnika, która określa maksymalną ilość zanieczyszczeń, jaka się w nich zmieści. Zwykle, odkurzacze mają pojemność worków mieszczącą się w granicy 2,5 l do 6 l, ale standardem jest około 3,5 l worek. Kolejnym parametrem ważnym przy zakupie jest typ rury do odkurzania. Najlepsza jest rura teleskopowa, gdyż pozwala na regulację wysokości. Rura może być wykonana z plastiku lub metalu (ta druga będzie oczywiście cięższa). Dla wielu osób znaczenie ma także długość przewodu, która wynosi od 6 do 12 m. Optymalną długością jest 8 metrów przewodu. Długość rury i kabla łącznie składają się na zasięg pracy odkurzacza, która zwykle wynosi 12-13 metrów. Mając długi przewód w odkurzaczu powinniśmy zwrócić uwagę na sposób jego zwijania. Najlepiej, aby odbywało się to automatycznie, bądź za pomocą przycisku. W nowoczesnych odkurzaczach znajdują się specjalne czujniki zapełnienia worka, lub informujące o konieczności wymiany filtra. Na wyposażeniu dodatkowym odkurzacza, może znaleźć się zestaw szczotek, np. ssawka do parkietu, do tapicerki, do szczelin, ssawka do twardych powierzchni, elektroszczotka przeznaczona do dywanów, turboszczotka, szczotka do framug, przystawka do prania dywanów. Standardem jest szczotka pozwalająca na dopasowanie się do typu sprzątanej powierzchni parkietu, płytek lub dywanu. Jest to ssawko-szczotka uniwersalna.

Monika Fuksa - krn.pl

Źródło: |

Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!

powrót do listy artykułów

Przeczytaj dodatkowo

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźkamienice na zamianędomy na zamianęinne nieruchomości na wynajemlokale użytkowe na wynajem powiat Węgrowskimieszkania na sprzedaż powiat Międzychodzkimieszkania na wynajem gmina M. Gdynialokale użytkowe na wynajem gmina Mosinamieszkania na wynajem w Wilkowicachmieszkania na wynajem w Boczkachmieszkania na sprzedaż w Miłochniewicach

Deweloperzy

);