Dlaczego podczas wykańczania mieszkania warto sięgać po styl skandynawski? Bo jest praktyczny i uniwersalny. Zawsze modny i elegancki, pełen świeżości i harmonii, wprowadzający do wnętrz ład i niezobowiązujący szyk. Z jednej strony kojarzy się z chłodnym, surowym klimatem, z drugiej zaś – kusi czystością form.
Skandynawski styl kojarzy się zarówno z najwyższą funkcjonalnością, jak i najlepiej pojętą estetyką. Odpowiadają za to kolory, kształty, materiały, dodatki. Odpowiednio dobrane, pozwolą uzyskać wnętrze przywodzące na myśl kojący minimalizm, a jednocześnie przytulne i gościnne. Jakie dokładnie elementy zatem się na niego składają?
Czyste, jasne kolory
Bez względu na przeznaczenie pomieszczenia, obowiązkowe są jasne, naturalne barwy, dające efekt czystości i świeżości. Uniwersalne są wszelkiego rodzaju biele i szarości. Egzamin zdadzą tu także kremy i beże. Ich wykorzystanie optycznie powiększy przestrzeń, uczyni ją bardziej otwartą. Przeciwwagą dla nich mogą być ciemne grafity i brązy, a także ceglane, bielone ściany oraz dodatki, o których szerzej za chwilę.
Odpowiednie meble
Ze skandynawską stylistyką współgra zarówno bielone drewno, jak i ciemny kamień. Ich zastosowanie zamknie w obrębie czterech ścian całą magię odległej, a jednak hipnotyzującej swoim urokiem Północy. Posadzki najlepiej wykonać jest z prawdziwego drzewa (najlepiej z wielkoformatowych desek o szerokich słojach), które można pozostawić w naturalnym kolorze bądź pomalować farbą kryjącą na biało. Podobnie z meblami, które często malowane są na biało lub szaro.
kolei krzesła w jadalni skandynawskiej wyróżniają się prostą formą oraz jasnym odcieniem drewna. Wykonane są często z bielonego drewna dębowego, dzięki czemu optycznie rozjaśniają wnętrze i nadają im przytulnego charakteru. Występują zarówno w wersji z miękko ścielonym siedziskiem, jak i zupełnie surowe, twarde, malowane na różne odcienie. Dominuje tu nie tylko kolor biały, lecz także żywe odcienie błękitu, czerwieni, a nawet żółci. Do nowoczesnej kuchni lub jadalni w stylu skandynawskim idealnie pasować będą również krzesła z tworzywa polipropylenowego (PP) z drewnianym stelażem. Taki model krzeseł występuje w różnych kolorach oraz sprawdzi się pod względem łatwości w utrzymaniu.
Oświetlenie prawdziwe i sztuczne
W Skandynawii rzadko kiedy można zobaczyć w oknach firanki bądź zasłony. Zwykle okna pozostają odsłonięte, a do ochrony przed słońcem służą wyłącznie rolety. Ma to zresztą swoje uzasadnienie – odsłonięte okna optycznie powiększają przestrzeń, dzięki nim pomieszczenia wydają się jaśniejsze, są lepiej oświetlone i pełne naturalnego światła. Jeśli chodzi zaś o oświetlenie sztuczne, to warto postawić na oprawy o jak najprostszej formie. Mogą to być metalowe albo szklane lampy, papierowe abażury, porozstawiane na parapetach świece.
Charakterystyczne dodatki
Ponieważ styl skandynawski cechuje znaczny minimalizm, także dodatki nie powinny być tutaj przesadne – ani pod względem ilości, ani kształtów, wzorów czy kolorów. Aby jednak przełamać surowość czy chłód, można sięgnąć po grube narzuty na kapy bądź fotele, wykonane najlepiej z naturalnych tkanin, takich jak len albo wełna. Doskonale sprawdzą się tutaj także dużych rozmiarów poduszki, zwłaszcza te o mięsistych poszewkach. Za ich pomocą dodamy każdemu wnętrzu ciepła, a przy okazji zapewnimy sobie komfort i wygodę. Ściany ozdobią z kolei drewniane ramki ze zdjęciami, przedstawiające naturę obrazy, a nawet sztuczne trofea. Na podłodze porozstawiać możemy szklane świeczniki, metalowe lampiony oraz wiklinowe kosze. W jej centrum dobrze sprawdzi się też dywan, najlepiej gruby i włochaty.
Artykuł powstał we współpracy ze sklepem oferującym krzesła do jadalni stylowo-mieszkam.pl
Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!