Wiertarko-wkrętarki akumulatorowe to nieocenione narzędzia, które powinny znaleźć się w warsztacie zarówno domowego majsterkowicza, jak i każdego fachowego wykonawcy. W ofercie rynkowej dostępnych jest wiele rodzajów tych urządzeń, które różnią się przeznaczeniem, parametrami technicznymi, jakością wykonania czy też ceną. Należy dokładnie przeanalizować oferowane rozwiązania, aby wybrać model, który najlepiej spełni nasze oczekiwania.
Niewątpliwą zaletą wiertarko-wkrętarek akumulatorowych jest fakt, że umożliwiają one pracę wszędzie tam, gdzie nie mamy dostępu do instalacji elektrycznej. Brak ograniczeń związanych z kablem daje również możliwość działania w trudno dostępnych miejscach. Podejmując decyzję o zakupie konkretnego modelu, w pierwszej kolejności musimy uświadomić sobie, do czego będziemy dane narzędzie wykorzystywać.
Jednym z głównych parametrów wkrętarek bezprzewodowych, na który najczęściej zwracamy uwagę, jest napięcie zasilania, decydujące o mocy danego urządzenia i jego przeznaczeniu. Oferowane na rynku wkrętarki dostępne są w kilku klasach napięciowych. Najmniejsze i najlżejsze urządzenia wyposażone są w akumulatory o napięciu zasilania 3,6-4,8 V i przeznaczone jedynie do wkręcania śrub i wkrętów o niewielkich średnicach, stąd też często nawet sami producenci określają je jako wkrętarki akumulatorowe. Jeśli potrzebujemy sprzętu o nieco większej mocy, do intensywniejszych prac (np. skręcanie mebli, drobne prace montażowe), powinniśmy wybrać urządzenie z przedziału 9,6-12 V. Do bardziej zaawansowanych prac wykonywanych przez zawodowców najlepszym rozwiązaniem będą modele posiadające baterie o napięciu 14,4 lub 18 V. Są one na tyle silne, że nadają się nie tylko do wkręcania, ale również wiercenia otworów w takich materiałach jak drewno lub metal. Oczywiście mocną wiertarko-wkrętarką wywiercimy niewielki otwór w murze, natomiast jeśli do takich wierceń chcemy używać urządzenia akumulatorowego, to możemy zdecydować się na zakup wiertarko-wkrętarki wyposażonej w mechanizm udarowy. Takie modele są oferowane przez renomowanych producentów i charakteryzują się stosunkowo wysoką ceną.
Wybierając wiertarko-wkrętarkę do prac remontowo-montażowych, poza napięciem zasilania powinniśmy zwrócić uwagę również na maksymalny moment obrotowy – możemy mieć bowiem dwa urządzenia o takim samym napięciu a różnych momentach. Czasami producenci podają dwa rodzaje momentu obrotowego: miękki i twardy. Pierwszy odnosi się do wkręcania w materiałach miękkich (np. drewno), drugi do materiałów twardych (metal). Standardowo każda wkrętarka posiada kilku lub kilkunastu stopniową nastawę momentu obrotowego.
Decydując się na konkretny model wkrętarki, warto zwrócić również uwagę na wyposażenie i dodatkowe funkcje, które wpływają na efektywną i komfortową pracę. Zgodnie z obowiązującymi trendami, może to być np. miękka okładzina na rękojeści, która zmniejsza wibracje podczas używania sprzętu. Guma na obudowie stanowi dodatkową ochronę urządzenia, również w przypadku jego upadku z wysokości. Łatwiejszą i szybszą wymianę wierteł lub bitów zapewni jednoczęściowy uchwyt i blokada wrzeciona. Przy modelach o napięciu powyżej 10 V często stosowana jest przekładnia dwubiegowa (są również takie, które posiadają 4 biegi), dzięki czemu dokładniej możemy dostosować parametry pracy narzędzia do wykonywanych zadań. Na 1 biegu mamy mniejszą prędkość obrotową, a większy moment, co wykorzystuje się do wkręcania lub wiercenia otworów o dużej średnicy, zaś na 2 biegu mniejszy moment przy większej prędkości obrotowej (idealne do wiercenia otworów o małej średnicy). Wkrętarka może zostać wyposażona w dodatkowe gadżety, w tym lampkę Led oświetlającą miejsce pracy czy uchwyty do trzymania bitów.
Jak wiadomo, w urządzeniach bezprzewodowych jednym z najistotniejszych elementów jest sam akumulator. Należy zwrócić uwagę na jego pojemność wyrażoną w amperogodzinach, która przekłada się na czas pracy urządzeniem bez kolejnego ładowania. Większość oferowanych na rynku wiertarko-wkrętarek wyposażona jest w akumulatory o pojemności 1,2-1,5 Ah, w droższych i bardziej profesjonalnych sprzętach mogą występować takie o parametrach 2 lub 3 Ah. Nie sposób nie wspomnieć, że w ofercie renomowanych producentów są już dostępne akumulatory nowej generacji o pojemności 4-5 Ah, które charakteryzują się niezwykłą wydajnością.
Jeśli decydujemy się na zakup wiertarko-wkrętarki bezprzewodowej, warto również sprawdzić, w jaki typ akumulatora została wyposażona. Na rynku możemy wyróżnić obecnie dwa najpopularniejsze rodzaje źródeł energii stosowane w elektronarzędziach bezprzewodowych; akumulatory Ni-cd (niklowo-kadmowe) i Li-Ion (litowo-jonowe).
Akumulatory Ni-cd są coraz rzadziej stosowanym źródłem energii, mimo że charakteryzują się niższą ceną w stosunku do swoich odpowiedników Li-ion. Jedną z ich największych wad jest „efekt pamięci”, czyli zjawisko, które polega na stopniowej utracie pojemności przez akumulator (głównie poprzez częste ładowanie nie do końca rozładowanej baterii), dlatego należy pamiętać o ładowaniu ich w pełnych cyklach. Na skutek wprowadzenia przepisów UE akumulatory Ni-Cd będą stopniowo wycofywane ze sprzedaży ze względu na ich niekorzystny wpływ na środowisko, może się więc okazać, że np. po 5 latach, gdy się zużyją, nie będziemy mogli ich dokupić w żadnym sklepie. Do głównych zalet tego typu baterii należy zaliczyć możliwość pracy zarówno w wysokich, jak i bardzo niskich temperaturach.
Akumulatory Li-ion to nowsza i bardziej wydajna generacja baterii, która coraz częściej jest stosowana w bezprzewodowych wkrętarkach i innych elektronarzędziach. Po pierwsze, pozbawione są wspomnianego już „efektu pamięci” (co oznacza, że na wpół rozładowany akumulator możemy bez problemu doładować), mają mniejsze gabaryty i są lżejsze, przy tym mają większą pojemność, co wydłuża czas pracy narzędziem. Akumulatory Litowo-jonowe charakteryzują się ponadto znacznie krótszym czasem ładowania. W związku z tym nabywca wkrętarki lub innych narzędzi bezprzewodowych powinien zastanowić się, czy nie lepiej wygospodarować większą kwotę i zakupić sprzęt wyposażony w akumulator Li-ion.
Rozważając kupno wkrętarki, warto wybrać model, który w zestawie będzie posiadał zapasową baterię. Przy częstym używaniu narzędzia zapewnimy sobie w ten sposób możliwość ciągłej i nieprzerwanej pracy – jedna bateria pracuje, podczas gdy druga się ładuje.
Należy pamiętać, że do efektywnej pracy każdym elektronarzędziem niezbędny jest dobrej jakości osprzęt. Do wywiercenia otworu w betonie drewnie lub metalu będziemy potrzebować wiertła przeznaczonego do konkretnego materiału. Do metalu wykorzystujemy wiertła ze stali szybkotnącej (najtańsze), lepsze i nieco droższe to te z dodatkiem kobaltu lub pokryte tlenkiem tytanu, co zwiększa ich twardość. Do drewna możemy użyć kilku rodzajów wierteł, od wierteł krętych, spiralnych, po wiertła typu sednik. Z kolei do betonu stosuje się wiertła widowe – z ostrzem wykonanym z węglików spiekanych, przy czym najczęściej używanymi są wiertła ze specjalnym uchwytem SDS do mocowania w młotowiertarkach.
Popularne bity, czyli końcówki wkręcające, powinny być natomiast bardzo dobrze dopasowane do danego łba śruby. Nieodpowiedni dobór przy jednoczesnym użyciu wkrętów z miękkiej stali, słabej jakości spowoduje jego wyrobienie i uniemożliwi wkręcanie lub wykręcanie. W zależności od typu śrub dostępnych jest wiele rodzajów końcówek, do najpopularniejszych należą: płaskie, sześciokątne (imbus) krzyżowe PH (philips), krzyżpwe PZ (pozidriv) i torx.
Seweryn Bartosik - krn.pl
Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!