Każdy nastolatek marzy o własnym pokoju i zwykle ma też swoje zdanie, na temat tego jak miałby on wyglądać. Własny pokój dla młodego człowieka, to azyl, miejsce, gdzie może czuć się w pełni wolny, manifestować swoje poglądy oraz podkreślać swoją osobowość. Nic dziwnego, że aranżacja pokoju dorastającej córki czy syna spędza sen z powiek niejednemu rodzicowi.
Urządzając pokój nastolatka pamiętajmy, że to on będzie w nim spędzał najwięcej czasu, powinien zatem mieć wpływ na to, jak będzie on wyglądał. Musimy mieć jednak na uwadze, że gust nastolatków często ulega zmianom, dlatego projekt pokoju powinien być dobrze przemyślany. Danie całkowicie wolnej ręki dziecku jest absolutnie wykluczone. Najlepszym rozwiązaniem jest wspólne przedyskutowanie pomysłów i koncepcji i znalezienie kompromisu. Oprócz sfery wizualnej musimy mieć na uwadze funkcjonalność oraz to, że z całą pewnością nasz kreatywny nastolatek po jakimś czasie zechce kilkakrotnie przemeblować swój kąt i wprowadzić w nim kolejne zmiany. Pamiętajmy również, że do tej prywatnej przestrzeni nasze dziecko będzie zapraszać swoich przyjaciół.
Sprawdź ofertę mebli młodzieżowych na krn.pl
Własne lokum powinno odzwierciedlać zainteresowania i potrzeby dorastającego dziecka. Powinno zapewnić mu poczucie prywatności oraz możliwość rozwijania własnych pasji. Jeśli nasze dziecko odnosi sukcesy w sporcie, z pewnością zechce w pokoju wyeksponować sportowe gadżety czy zdobyte trofea. Jeśli mamy w domu dorastającego muzyka, wielbiciela kina, komiksów lub gier komputerowych, powinniśmy mu dać możliwość wyrażenia tych zainteresowań we własnym pokoju. Nawet jeśli nie będą nam się podobać niektóre pomysły naszego dziecka, to warto je uszanować i zaakceptować.
Miejsce do nauki
W każdym młodzieżowym pokoju musi znaleźć się miejsce do nauki. Biurko jest elementem niezbędnym. Jego wielkość powinniśmy uzależnić od możliwości jakie daje nam wnętrze. Blat biurka powinien mieć minimum 120 cm długości, a najlepiej 140-160 cm. To, o co szczególnie musimy zadbać, to dobre oświetlenie. Najlepiej zlokalizować biurko w pobliżu okna - wtedy nasz nastolatek będzie odrabiać lekcje w dziennym świetle. Kolejnym ważnym elementem jest wygodne krzesło. Aby uchronić dziecko przed bólem kręgosłupa, warto zapewnić mu krzesło z wysokim oparciem, podpierającym całe plecy łącznie z odcinkiem szyjnym. Dobrze, jeśli będzie też lekko wklęsłe na wysokości, gdzie podpierany jest odcinek lędźwiowy. Krzesło powinno być ustawione przodem lub bokiem do drzwi. Miejsce tyłem do wyjścia nie jest dobrym rozwiązaniem. Pamiętajmy również o dodatkowych szafkach i półkach na szkolne podręczniki i zeszyty, książki i inne ważne dla naszego dziecka przedmioty. Dużo łatwiej będzie dziecku zadbać o porządek w pokoju, gdy wszystkie te przedmioty codziennego użytku spoczną w zamkniętych szafkach a nie na otwartych regałach.
Wygodne łóżko
Rodzicom często wydaje się, że w pokoju dorastającego dziecka najważniejsze jest biurko. Nic bardziej mylnego. To łóżko stanowi najistotniejszy element. To tu nasz nastolatek spędza najwięcej czasu, nie tylko śpiąc ale także ucząc się, czytając czy rozmawiając przez telefon z przyjaciółmi. Duże, stabilne łóżko z wygodnym materacem to najlepsze rozwiązanie, które zapewni dziecku wygodę i komfortowy sen. Innym wyjściem jest łóżko piętrowe. Przestrzeń pod nim możemy w ciekawy sposób zaaranżować. W przypadku małego wnętrza, dobrym wyjściem jest rozkładana kanapa, która z powodzeniem zastąpi fotele czy krzesła, które w większej ilości mogą się w takim pokoju po prostu nie zmieścić. Wybierając rozkładaną kanapę, koniecznie musimy postarać się o taką, która nie zaszkodzi plecom twojego dorastającego dziecka. Należy zwrócić uwagę zwłaszcza na jej wypełnienie. Najlepsze są odporne na odkształcenia wysokoelastyczne pianki.
Pojemna szafa
Szafa w pokoju młodzieżowym, to nie tylko miejsce do przechowywania ubrań. Powinna swobodnie pomieścić także buty, czapki, sprzęt sportowy, plecaki i torby oraz inne drobiazgi jak np. gry. Warto wybrać dość duży model (oczywiście w miarę możliwości jakie daje nam wnętrze) z kilkoma przegródkami i szufladami. Ze względu na swoje rozmiary, szafa przykuwa największą uwagę w pomieszczeniu, dlatego warto to wykorzystać. Drzwi szafy mogą być wytapetowane, oklejone zdjęciami lub inną grafiką wydrukowaną na wielkoformatowej folii. Ciekawym pomysłem jest np. szafa z drzwiami przesuwnymi wykonanymi ze szkła, na którym znajduje się ciekawa grafika.
Dobieramy kolory ścian
Ze względu na ciągle zmieniające się gusta dorastającego nastolatka, warto postawić na jasne, delikatne i raczej neutralne kolory ścian. Takie rozwiązanie pozwoli nam na większe szaleństwo przy doborze dodatków. Pamiętajmy również, że ściany w pokoju młodzieżowym zwykle traktowane są jako tło do ekspozycji plakatów, naklejek czy innych elementów ozdobnych. Warto przekonać nastolatka, że najlepszy będzie kolor łagodny, który uspokaja i nie dekoncentruje np.: biel, ecru, delikatne szarości, pastelowe odcienie żółtego, błękitnego czy zielonego.
Monika Fuksa - krn.pl
Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!