Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Artykuły Artykuły

Urządzamy kuchnię z wyspą

Kuchnia jest częścią przestrzeni dziennej, w której spędzamy bardzo dużo czasu. Coraz chętniej stosowanym rozwiązaniem w projektach domów jest nowoczesna kuchnia z wyspą. Takie rozwiązanie doskonale sprawdza się zarówno we wnętrzach nowoczesnych, jak i w klasycznych czy nawet rustykalnych. Kuchnia, w której w centralnym miejscu znajduje się wyspa, jest miejscem zacieśniania rodzinnych więzi przez wspólne gotowanie.

Urządzając kuchnię od podstaw, należy pamiętać, że musi być funkcjonalna, estetyczna i ułatwiać nam wszelkie działania, jakie mamy zamiar w niej wykonywać. Jeżeli chcemy, aby nasza kuchnia była nie tylko miejscem, w którym przygotowujemy posiłki, ale też miejscem spotkań, należy pomyśleć o części jadalnej, której centralnym miejscem będzie stół. Jeżeli w kuchni do dyspozycji mamy dwie ściany, optymalnie będzie zabudować ją w kształcie litery „L” lub wybrać układ dwurzędowy. Jeżeli nasza kuchnia jest duża, możemy zaplanować wszystko z większym rozmachem, korzystając z układu „U” lub „G”. Są to układy niezwykle funkcjonalne i pozwalające na wykorzystanie całej dostępnej przestrzeni. Jeżeli mamy to szczęście i dysponujemy dużą kuchnią, możemy zdecydować się na dołożenie wyspy kuchennej. Jest to tym lepsze rozwiązanie, jeśli nasza kuchnia ma być połączona z salonem. Wyspa oddzieli kuchnię od salonu, ale jej nie zamknie oraz da nam dodatkowy blat, na którym można będzie przygotowywać posiłki.

Kuchnia z wyspą

Czy wystarczy miejsca na wyspę?

Aby aranżacja nowoczesnej kuchni z wyspą była udana, musimy zwrócić uwagę na kilka elementów i wybrać dobrej jakości materiały wykończeniowe. Kuchnia otwarta z zabudową w kształcie litery „U”, w której ma znaleźć się wyspa, powinna mieć minimum 360 cm długości. Otrzymamy to, dodając do siebie długość wyspy (blat roboczy na wyspie powinien mieć minimum 80 cm), odległość pomiędzy nią a szafkami (powinna ona wynosić minimum 80 cm, ponieważ osoba pracująca przy blacie zajmuje ok. 50-60 cm, za nią musi być przejście, a jednocześnie możliwość bezproblemowego otwierania szafek) oraz głębokość szafek położonych po każdej stronie pomieszczenia (zwykle mają one 60 cm). Otrzymujemy zatem 360 cm. Jeśli obliczenia wskazują na to, że wyspa się nie mieści, a koniecznie chcemy ją mieć, możemy zrezygnować z układu szafek na planie „U” i ułożyć je na planie „L”. Zyskamy dzięki temu dodatkowe 60 cm. Możemy również wysunąć wyspę w kierunku salonu i zaokrąglić jej narożniki. Minimalną szerokość kuchni obliczamy, dodając szerokość wyspy (60 cm), przejścia pomiędzy nią a szafkami 120 cm (tutaj odległość możemy zmniejszyć do 100 cm, stosując szafki z szufladami) oraz głębokość szafek (60 cm), co daje nam w sumie 240 cm.

Kuchnia z wyspą

Kuchnia otwarta czy zamknięta?

Kiedyś tylko salon był miejscem towarzyskich spotkań, dziś nierzadko przygotowujemy posiłki razem z gośćmi. Główną ideą kuchni z wyspą, połączonej z salonem jest zachowanie otwartej przestrzeni i możliwości kontaktu z resztą domowników i gości. Jeśli przyrządzanie posiłków w towarzystwie rodziny czy przyjaciół sprawia nam przyjemność, lub jeśli podczas gotowania lubimy oglądać telewizję, otwarta kuchnia z wyspą będzie tu idealnym rozwiązaniem. Decydując się jednak na taki krok, musimy mieć świadomość, że wszystkie zapachy będą się bardziej rozprzestrzeniały po całym domu, a ewentualny rozgardiasz w kuchni będzie widoczny w salonie. Jeśli więc dużo gotujemy na co dzień i są to dania bardzo aromatyczne lub podczas uroczystych kolacji chcemy uniknąć widoku bałaganu kuchennego, możemy zastanowić się nad zamontowaniem drzwi przesuwnych. Gdy drzwi są otwarte, stają się niewidoczne i nie zakłócają otwartej przestrzeni, gdy są zamknięte, skutecznie redukują rozchodzenie się zapachów i odgłosów kuchennych, a rozgardiasz powstały w trakcie gotowania staje się niewidoczny dla gości. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie, łączące przyjemność posiadania otwartej przestrzeni w części dziennej domu z możliwością chwilowego zamknięcia kuchni, gdy tylko zajdzie taka potrzeba.

Kuchnia z wyspą

Aranżacje kuchni z wyspą

Kuchenna wyspa może pełnić wiele funkcji. Jednak bardzo dużo zależy nie tylko od dostępnej przestrzeni w pomieszczeniu, ale też od przebiegu instalacji. Jeśli instalacje wodno-kanalizacyjne i wentylacyjne dają nam taką możliwość, to w wyspie kuchennej możemy umieścić płytę do gotowania i zlew. Jest to bardzo funkcjonalne i wygodne rozwiązanie. Dzięki niemu resztę kuchni może stanowić tylko elegancka, wysoka zabudowa. Jeżeli nie ma możliwości doprowadzenia instalacji do wyspy, wówczas może ona pełnić funkcję dodatkowego blatu roboczego. Pod blatem zaś od strony kuchni możemy zamontować szafki z szufladami, a od strony salonu np. półki na książki kucharskie lub przeszkloną witrynę. Pięknie prezentują się także wyspy kuchenne niezabudowane pod blatem. Są one optycznie lekkie i pełnią funkcję dodatkowego stołu, przy którym można zjeść rano śniadanie czy napić się kawy. Innym ciekawym rozwiązaniem jest stworzenie od strony salonu baru, który będzie świetnym miejscem do przyjmowania gości. Wyspa, która od strony kuchni stanowi miejsce do przygotowywania posiłków, zaś od strony salonu bar, przy którym na wysokich stołkach zasiądą nasi bliscy, aby towarzyszyć nam przy pracy, jest naprawdę ciekawym rozwiązaniem.

Monika Fuksa - krn.pl

Źródło: |

Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!

powrót do listy artykułów

Przeczytaj dodatkowo

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźmieszkania na wynajemdomy na wynajemdziałki na wynajemlokale użytkowe na wynajem powiat Bielskidomy na sprzedaż powiat Raciborskidomy na sprzedaż gmina Międzyrzeczmieszkania na wynajem gmina Kalwaria Zebrzydowskadomy na wynajem w Nowinachdomy na wynajem w Czernicudomy na sprzedaż w Woli Kamieńskiej

Deweloperzy

);