Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Artykuły Artykuły

Technologia szkieletu drewnianego

Większość inwestorów decydując się na budowę domu drewnianego, wybiera ten budulec ze względu na jego tradycyjny charakter. Oprócz walorów funkcjonalnych i estetycznych domy drewniane, cieszą się powodzeniem ze względu na niepowtarzalny klimat. Unosi się w nich zapach naturalnego drewna, który relaksuje i odpręża. Drewno posiada zdolność do samoregulacji wilgotności, stwarza trudny do uzyskania w innych technologiach, mikroklimat wewnątrz budynku.

Budownictwo drewniane w Polsce nie jest odkryciem ostatnich lat. Od wieków wznoszono budynki wykorzystujące drewno jako element konstrukcyjny, będący jednocześnie izolatorem. Budowano domy z bala, w technologii ryglowej, a także z wykorzystaniem starszych, już zapomnianych, metod.

Rewolucja w drewnianym budownictwie

Technologia, która zrewolucjonizowała rynek budownictwa drewnianego to technologia szkieletu drewnianego, obecnie przeżywająca swój renesans. Stale rośnie grupa inwestorów, którzy nie obawiają się korzystać z nowych rozwiązań i decydują się na technologię prefabrykowanego szkieletu drewnianego. Dom z elementów przygotowanych w fabryce można zmontować na budowie w kilka dni. To korzystne rozwiązanie w polskich warunkach atmosferycznych. Jego elementy powstają w suchej hali fabryki i niezależnie od pogody są wykonane z jednakową precyzją, a ich montaż na gotowych fundamentach można przeprowadzić nawet zimą. Ponadto budowa z prefabrykatów nie wymaga tradycyjnych sposobów łączenia drewna. Pozwala to na dowolne projektowanie zewnętrznego wyglądu domu. Alternatywą dla tradycyjnie stosowanej szalówki może być tynk bądź współcześnie stosowane okładziny. Doskonale pasują do nich duże, choćby dwukondygnacyjne przeszklenia.

Przyczyny popularności

Projekt domu Neptun 5 dr-7

Zainteresowanie budownictwem drewnianym, a w szczególności szkieletowym powraca, a na zwiększenie tej popularności wpływ ma wiele czynników. Domy w technologii szkieletu drewnianego charakteryzują się szybkim tempem budowy. Czynnikiem, który sprawia, że budownictwo drewniane zyskuje coraz większą grupę zwolenników jest ponadto pojawienie się na rynku wyspecjalizowanych firm wykonawczych, które cały proces technologiczny przenoszą do fabryk. Duże zmiany zachodzą również w sposobie finansowania takich inwestycji – większość z nich jest obecnie kredytowana. Inwestorzy, którzy zmuszeni są spłacać raty kredytów, by nie ponosić dodatkowych kosztów związanych z wynajem tymczasowego lokum, dążą do jak najszybszego sfinalizowania budowy własnego domu.

Szybko i rzetelnie

Szkieletowa technologia, mimo że pozwala zaoszczędzić czas przy budowie domu, nie jest metodą łatwą. Szybkość budowy nie może się bowiem odbywać kosztem dbałości o rzetelne wykonanie. Szczególną uwagę trzeba zachować już przy wyborze podstawowego elementu budowlanego, czyli drewna. Musi ono być dobrej jakości – odpowiednio suche, czterostronnie strugane i impregnowane. Niezwykle ważne jest ułożenie warstw paro i wiatroizolacji. Błąd w ich wykonaniu spowoduje, że wełna mineralna będzie zamakać, co spowoduje obniżenie jej właściwości izolacyjnych. W trakcie budowy ścian w szkielecie drewnianym na każdym etapie wykonywania kolejnych warstw, można bowiem popełnić błąd, który będzie nieodwracalny w skutkach.

Projekt domu Jaśmin 2 dr-S

Ściana szkieletu drewnianego jest najcieplejszą i najcieńszą ze ścian. Wraz z 10 cm zewnętrzną izolacją o grubości sumarycznej ok. 22-25 cm, posiada współczynnik przenikania ciepła U=0,156 W/(m2K). Dla porównania taki sam współczynnik ściana murowana uzyskuje po ociepleniu 20 cm warstwą izolacyjną, ale przez to grubość sumaryczna ściany wynosi ok. 45-47 cm. Istotne jest to w przypadku ograniczeń powierzchni zabudowy w stosunku do powierzchni działki. Przy cienkiej ścianie pozostaje nam więcej przestrzeni wewnątrz domu.

 

Mimo wielu atutów technologii, decydując się na taką metodę budowy domu musimy się liczyć z pewnymi niedogodnościami. Do wad można zaliczyć słabe parametry akustyczne. Ponadto dom w szkielecie „pracuje”, więc z czasem mogą pojawić się pęknięcia gipskartonu.

Budynek taki jednak można obłożyć kamieniem, cegłą elewacyjną, czy też zastosowaćstyropian i otynkować. Na dachu można położyć pokrycie ciężkie w postaci dachówki ceramicznej czy łupka i dom będzie się prezentował jak murowany.

WARTO WIEDZIEĆ

Projekty domów drewnianych cieszą się popularnością, inwestorzy wciąż chętnie decydują się na budowę wg tradycyjnej technologii. Technologia domów drewnianych posiada wiele zalet. Czas budowy trwa kilka miesięcy, zaś w technologii prefabrykowanej – kilka dni. Budowa konstrukcji domu obejmuje montaż drewnianych elementów, poza tym jej lekkość do minimum ogranicza wielkość fundamentów, dzięki czemu ich koszt jest niższy. Poza fundamentami, dom drewniany nie wymaga żadnych prac mokrych, takich jak betonowanie czy murowanie, dlatego jego budowa może odbywać się w okresie zimowym. Dodatkowo konstrukcja domów drewnianych pozwala na łatwe przebudowy, modernizacje, np. w zakresie przestawienia ścianek, czy naprawę lub wymianę instalacji. Mała grubość ścian zewnętrznych powoduje, że domy te przy takich samych wymiarach zewnętrznych mają powierzchnię użytkową większą o ok. 10 proc. niż domy murowane.

architekt Maciej Matłowski
Biuro Projektowe MTM STYL

Kreator-projekty 01/2012
artykuł pochodzi z kwartalnika
Kreator Projekty wydanie 01/2012
więcej o kwartalniku czytaj na
Kreator Projekty.pl

Źródło: |

Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!

powrót do listy artykułów

Przeczytaj dodatkowo

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźkamienice na wynajemlokale użytkowe na wynajemgaraże do kupienialokale użytkowe na wynajem powiat Częstochowskidomy na wynajem powiat Grudziądzkidomy na sprzedaż gmina Rudnikmieszkania na sprzedaż gmina Mędrzechówdomy na sprzedaż w Zadobrzudomy na wynajem w Ruszelczycachmieszkania na sprzedaż w Olszewie

Deweloperzy

);