Projekt Albit wyraża oczekiwania współczesnych inwestorów, którzy po pierwsze marzą, by zamieszkać w domu z ogrodem, po drugie posiadają fundusze, które mocno ograniczają ich możliwości, po trzecie chcą, by w przyszłości dom nie generował wysokich kosztów utrzymania.
Wizualizacja domu Albit ©MTM STYL
W prezentowanym projekcie architekt postawił sobie za cel pogodzenie tych wszystkich oczekiwań, a główny nacisk położył na ekonomię i energooszczędność poszczególnych rozwiązań. W założeniu miał powstać dom prosty, funkcjonalny i energooszczędny. Jego stylistyka łączy w sobie tradycję i nowoczesność. Do grupy tradycyjnych detali należą: daszek nad wejściem, ciężkie, rustykalne balustrady. Natomiast nowoczesnego charakteru dodają duże przeszklenia typu porte-fenetre oraz drewniana okładzina na elewacji.
Podstawowe założenia
Albit jest projektem energooszczędnym – jego zaprojektowanie było sztuką kompromisu między funkcjonalnością, efektywnością oraz szeroko pojętą estetyką architektoniczną. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że projektowanie domu energooszczędnego wymusza na architekcie inne podejście to pracy. Konieczna jest tu rezygnowanie z bogatych kształtów, wykuszy, lukarn, skomplikowanych dachów. Głównym celem jest minimalizacja naroży, mostków termicznych, balkonów. W domach energooszczędnych pozbawionych elementów dekoracyjnych błędy w proporcji są uwidocznione z podwójną siłą, dlatego architekci muszą skupić się na tym, by zaprojektować prosty, ale ciekawy dom.
Bryła i rozkład wnętrz
Projekt posiada zwartą, prostą bryłę, pozbawioną balkonów, zbędnych uskoków, wykuszy. To sprawia, że stanowi idealny przykład domu energooszczędnego. Co ciekawe, z uwagi na niższe koszty budowy, proste bryły zyskują coraz więcej zwolenników. Wciąż jednak inwestorzy chcą mieszkać w domach ładnych, nowoczesnych, ale jednocześnie są przywiązani do tradycji i chcą, by ich dom posiadał lokalny, współgrający z otoczeniem rys. Projekt Albit spełnia te oczekiwania – to dom energooszczędny, o prostej formie, niedrogi w realizacji, funkcjonalny i z charakterem. Jest domem kompaktowym, który mimo stosunkowo małej powierzchni (101,80 m² + 16,13 m² garaż) umożliwia funkcjonalną aranżację.
To dom idealny dla 4-osobowej rodziny. Parter zaprojektowany został jako przestrzeń dzienna. Znalazł się tu jasny salon, otwarta kuchnia ze spiżarnią oraz pomieszczenie pomocnicze (WC z wydzieloną pralnią). Z kolei na poddaszu zaprojektowano trzy ustawne sypialnie, garderobę oraz sporą łazienkę z miejscem na wannę oraz prysznic.
W bryle budynku znajduje się jednostanowiskowy garaż, w jego tylnej części przewidziano kotłownię, do której prowadzi wejście ulokowane na tyłach domu. Garaż w bryle budynku ma kilka zalet – chroni pomieszczenia mieszkalne przed zimnym wiatrem, brakiem nasłonecznienia i stanowi niejako śluzę cieplną. Tym samym wpływa na lepszą ochronę cieplną pomieszczeń wewnątrz domu.
artykuł pochodzi z kwartalnika
Kreator Projekty wydanie 01/2013
więcej o kwartalniku czytaj na
Kreator Projekty.pl
Usytuowanie garażu przy domu pozwala również na niezakłóconą komunikację. Dostęp do garażu odbywa się bez konieczności wychodzenia z domu. Jest to praktyczne rozwiązanie, szczególnie podczas złych warunków pogodowych, np. wyniesienie zakupów z samochodu nie stanowi wtedy problemu.
Projekt Albit został stworzony z myślą o tych inwestorach, którzy cenią tradycję współgrającą z nowoczesnami rozwiązaniami. To dom o niewielkiej powierzchni, który funkcjonalnie urządzony zapewni przestrzeń i prywatność wszystkim mieszkańcom.
Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!