Do niedawna w krajobrazie polskim dominowały budynki ze skośnymi dachami, rzadkością natomiast były te z płaskimi. Współcześnie ta tendencja się odwraca – inwestorzy chętniej sięgają po projekty domów ze stropodachami. Dzieje się tak w dużej mierze za sprawą nowoczesnych technologii, które umożliwiają budowę szczelnych dachów płaskich, co w stosowanych w przeszłości metodach budowy nie było możliwe. Domy z tego typu dachami są jednocześnie charakterystyczne dla nowoczesnego budownictwa i odróżniają się na tle tradycyjnych obiektów. Dodatkowo ich użytkownicy zyskują przestrzeń na płaskim dachu, którą można wykorzystać np. jako przestronny taras – idealne miejsce do wypoczynku dla całej rodziny. Z drugiej strony jednak muszą oni zapewnić optymalne doświetlenie pomieszczeń pod stropodachem i zadbać o to, aby okna zastosowane w tym celu były szczelne i gwarantowały odpowiednią ilość naturalnego światła. Gdzie szukać rozwiązań, które spełnią te wymagania?
Bez wątpienia produktami odpowiednimi dla tej grupy inwestorów będą okna do dachów płaskich typu F i C oferowane przez firmę FAKRO. Są to produkty, które charakteryzują się nie tylko wysoką funkcjonalnością, ale przede wszystkim dobrymi parametrami termoizolacyjnymi. Dzięki temu umożliwiają dostarczenie odpowiedniej ilości naturalnego światła do pomieszczeń zlokalizowanych pod stropodachami, a jednocześnie umożliwiają wietrzenie wnętrz.
Doskonałe właściwości termoizolacyjne, to nie jedyna cecha, która odróżnia okna firmy FAKRO od rozwiązań oferowanych przez innych producentów – wśród tego typu zalet wymienić należy także specjalnie zaprojektowane kształty profili skrzydeł i ościeżnic. Dzięki nim okna FAKRO charakteryzują się nawet do 16 proc. większą powierzchnią przeszklenia w stosunku do konkurencyjnych rozwiązań. Oznacza to, że decydując się na właśnie te okna, zagwarantujemy sobie dostęp do większej ilości naturalnego światła.
Wśród atutów okien FAKRO wymienić należy również ich energooszczędność, którą najlepiej oddaje analiza konkretnego przypadku. Dla przykładu, okna typu F z czteroszybowym, pasywnym pakietem DU8 charakteryzują się współczynnikiem przenikania ciepła U=0,76 W/m²K, wg. EN 12567-2. To oznacza, że bez obaw mogą być wykorzystywane zarówno w budynkach energooszczędnych, jak i pasywnych. Zamontowanie okien do dachów płaskich firmy FAKRO zagwarantuje tym samym oszczędność energii potrzebnej do ogrzania pomieszczenia w chłodne dni.
Przed dokonaniem ostatecznego wyboru konieczne jest również zastanowienie się nad tym, w jaki sposób obsługiwane w przyszłości będą okna dachowe. Nie możemy bowiem zapominać o tym, że dostęp do nich – ze względu na ich ulokowanie na suficie – będzie utrudniony. Firma FAKRO dostarcza swoim klientom w tym zakresie wiele możliwości:
- okna nieotwierane (których główną funkcją jest doświetlanie pomieszczeń);
- okna otwierane manualnie (za pomocą drążka);
- okna sterowane elektrycznie (wszystkie modele posiadają specjalny czujnik, który automatycznie zamyka skrzydło okna podczas deszczu).
Producent zadbał również o to, aby zapewnić skuteczne rozwiązanie wszystkim tym, którzy obawiają się, że do pomieszczeń, w których zamontowane zostały tego typ przeszklenia, będzie dostawać się zbyt duża ilość promieni słonecznych, zakłócając komfort życia użytkownikom. Do okien można zamontować rolety wewnętrzne (zasłaniające zbyt ostre światło) oraz markizy zewnętrze (chroniące przed nagrzaniem).
W ofercie producenta znajdziemy szeroką gamę standardowych rozmiarów okien. Dodatkowo, nie bez znaczenia jest fakt, że okna typu F, z unikatowym na skale światową nowatorskim pakietem szybowym, mogą być wykonane w dowolnym rozmiarze (w zakresie od 60x60 – 120x220 cm).
Wszystko to sprawia, że okna do dachów płaskich oferowane przez firmę FAKRO to produkty, które zadowolą nawet najbardziej wymagających klientów. Gwarantują nie tylko dobre naświetlenie pomieszczeń, ale także termoizolacyjność i energooszczędność.
Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!