Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Artykuły Artykuły

Stylistyka współczesnych elewacji

Inwestorzy często traktują estetykę budynku jako sprawę marginalną, bardziej skupiając się na rozkładzie wnętrz i ich funkcjonalności. Starania architektów, aby dom posiadał indywidualny charakter często pozostają jedynie w sferze planowania. Jedną z przyczyn takiej sytuacji jest przekonanie o tym, że atrakcyjna elewacja pociąga za sobą duże koszty. Nic bardziej mylnego — atrakcyjny dom jest w zasięgu możliwości każdego inwestora. Jego realizację należy rozpocząć od wyboru odpowiedniego stylu — jakie mamy możliwości?

Art play

Art play to styl charakteryzujący się prostymi bryłami, przypominającymi długie prostopadłościany — bez uskoków i dodatków. Takie bryły są łatwe w budowie oraz energooszczędne. Gdy odpowiednio zadbamy o atrakcyjność surowych form, otrzymamy dom funkcjonalny, ekonomiczny i estetyczny. Płaszczyzny ścian łatwo ożywić kontrastującymi ze sobą barwami (dobrze sprawdzą się np. połączenie bieli z czerwienią lub z mahoniowym brązem). Taki dobór kolorów sprawi, że wybrane części domu zostaną podkreślone i wysuną się na pierwszy plan, dając wrażenie głębi. Innym ciekawym sposobem przełamania geometrycznych form są żłobienia w warstwie ocieplenia (styropianie), w postaci linii, które stworzą podział elewacji przypominający boniowanie lub okładzinę. Te niewielkie i stosunkowo niedrogie zabiegi sprawią, że dom nabierze charakteru. Na stylistykę art play powinny postawić osoby ceniące prostotę konstrukcji oraz jej ekonomiczność. W takim domu dobrze poczują się zarówno osoby młode, jak i te, dla których wzorcem są tradycyjne rozwiązania.

Projekt domu Z222 — przykład stylu Art play
Projekt domu Z222 — przykład stylu Art play

New classic

New classic to styl, który cechuje się minimalizmem. Oszczędna forma, która współcześnie przejawia się nie tylko w architekturze, ale także w branżach pokrewnych, takich jak wzornictwo czy grafika, jest dużą zaletą — pozwala w łatwy sposób uzyskać efekt spójności między wystrojem wnętrz a zewnętrznym charakterem domu. Główna zasada obowiązująca w stylu new classic brzmi: im mniej na ścianach, tym lepiej. Dlatego nie może dziwić fakt, że cechą wyróżniającą ten styl są jednokolorowe elewacje. Dzięki czemu inwestor posiada duże możliwości w zakresie wyboru koloru dachu (np. czysta biel pasuje do każdego odcienia dachówki, od jaskrawych czerwieni do ciemnych szarości). Dodatkowo minimalizm elewacji idealnie współgra z zielenią w przyległym ogrodzie. Również kolor stolarki okiennej i drzwiowej może być tu dowolny — ważne jednak, by korespondował z odcieniem pokrycia dachu. W stylu new classic dominują konstrukcje parterowe, rozległe, a przez to niezwykle wygodne w codziennym użytkowaniu. Najczęściej spotykane są dachy czterospadowe, bez żadnych dodatków (lukarn czy facjat). Integralnym elementem elewacji są pergole na pnącza, które szczególnie atrakcyjnie prezentują się na elewacjach bocznych. Styl ten zyska zapewne uznanie zwolenników minimalizmu wzbogaconego nowatorskimi i estetycznymi rozwiązaniami. To doskonała propozycja dla wszystkich, którzy chcą posiadać dom przestronny, prosty, łączący funkcjonalność i atrakcyjność, w którym piękna elewacja łatwo wkomponuje się w otulinę zieleni.

Projekt domu Z207 — przykład stylu New classic
Projekt domu Z207 — przykład stylu New classic

Fusion

Fusion — powrót do przeszłości w zupełnie nowym wydaniu — tak można najkrócej opisać ten styl. Korzeniami sięga do tradycyjnych domów piętrowych z dachami wielospadowymi i przyporami oraz do modnych jeszcze na początku XX wieku parterowych dworków. Dzisiaj łączy sprawdzone przez lata konstrukcje brył ze współczesnymi trendami. Wyznacznikami tego stylu są m.in. połamane dachy o stromych kątach nachylenia, z wieloma lukarnami lub tzw. bawolimi oczkami. Pojawiają się tu facjaty na elewacji frontowej oraz balkony — obecnie z bardziej prostymi formami tralek i balustrad, czasem

Projekt domu Z284 — przykład stylu Fusion
Projekt domu Z284 — przykład stylu Fusion

Zielona fala

Zielona fala, czyli green wave, to styl, który wychodzi naprzeciw współczesnym trendom i wymaganiom inwestorów, ceniących ekologię i nowoczesny design. Ze względu na to, że coraz więcej osób zwraca uwagę na ochronę środowiska oraz przekonuje się, że budynki realizowane w tym duchu warte są poniesionych kosztów, styl ten staje się coraz bardziej popularny.

Domy powstające zgodnie z założeniami tego stylu to charakterystyczne, prawie samowystarczalne, zwarte bryły z szeregiem rozwiązań proekologicznych. Styl ten jest łatwo rozpoznawalny, m.in. dzięki widocznym elementom nowoczesnych instalacji (takich jak np. panele solarne, miniwiatraki, inteligentne żaluzje, reagujące na obecność lub brak słońca). Charakter domu podkreślają duże przeszklenia i ogrody zimowe, usytuowane od strony południowej. O zmniejszenie strat ciepła w takiej konstrukcji dba się, pozostawiając minimalistyczną, często zupełnie pozbawioną okien, stronę północną oraz stosując okna balkonowe typu fix. W tym stylu każdy element jest funkcjonalny i ekonomiczny, dlatego często elewacja wykończona jest takimi materiałami, jak drewno czy kamień, które pochodzą z okolic budowy, dzięki czemu są bardziej odporne na lokalne warunki atmosferyczne. W konstrukcjach natomiast preferowane są dachy dwuspadowe, pokryte blachą, blachodachówką lub dachówką fotowoltaiczną.

Projekt domu Z115 — przykład Zielona fala
Projekt domu Z115 — przykład Zielona fala

New age

New age to styl najczęściej przejawiający się w postaci domów z dachem płaskim lub ukrytym za attyką. Jego wyróżnikiem jest bryła złożona z kilku kubicznych figur, o wypukłych lub wklęsłych elementach, z wiszącymi tarasami. Duże przeszklenia i narożne okna dodają konstrukcji lekkości i podkreślają jej nowoczesność, tworząc niezwykle jasne, słoneczne wnętrza. Wśród cech charakteryzujących ten styl wymienić należy prawie płaskie dachy, stropodachy, odwrócone stropodachy (pokryte zielenią tzw. matą rozchodnikową). Charakter konstrukcji w tym stylu podkreśla różnorodność ekskluzywnych materiałów użytych do wykończenia budynku. Ciekawe zestawienia egzotycznego drewna, szkła, kamienia, blachy zaskakują wizualnym efektem. W takich budynkach ważny jest przemyślany projekt. W tym wypadku szczególną uwagę należy zwrócić na harmonijne połączenie nowoczesnej, wręcz surowej, bryły z zastosowanymi materiałami. Dlatego styl new age to propozycja dla osób lubiących się wyróżniać, które chcą, aby ich dom był inny niż budynki o tradycyjnych i przewidywalnych konstrukcjach.

Projekt domu Z105 — przykład stylu New Age
Projekt domu Z105 — przykład stylu New Age

Natural modern

Kreator-projekty 04/2013
artykuł pochodzi z kwartalnika
Kreator Projekty wydanie 04/2013
więcej o kwartalniku czytaj na
Kreator Projekty.pl

Natural modern to styl, wykorzystujących naturalne surowce, w którym inwestorzy stawiają na rozsądny kompromis między estetyką a kosztami. Wykonanie elewacji z użyciem materiałów ponadczasowych — impregnowanego lub egzotycznego drewna oraz naturalnego kamienia — jest nieco kosztowniejsze, jednak bardziej trwałe. Taka inwestycja na pewno zaprocentuje w przyszłości. Styl ten rozpoznawalny jest dzięki naturalnym materiałom, takim jak drewno (także to egzotyczne), kamień (tj. piaskowiec, trawertyn, granit czy marmur), stosowanym jako akcenty na elewacjach. Podcień wejściowy, tarasowy czy wykusz wykończone w taki sposób nadadzą ciekawy wygląd całej elewacji. Co istotne, w tym stylu można łączyć materiały, np. drewno z kamieniem, ale zaleca się, by były to maksymalnie dwa rodzaje surowca. Przy czym wskazany jest jeden, najlepiej jasny, kolor tynku. Stworzy on piękne tło dla drewna czy kamienia. Ważne, by ten sam motyw powtórzył się przynajmniej na dwóch elewacjach — uzyskamy w ten sposób efekt spójności. Stolarka okienna i drzwiowa powinna pasować do odcieni drewna z elewacji. Domy w tym stylu najlepiej prezentują się z dachami dwu- i czterospadowymi. Łączą w sobie funkcjonalność, prostotę oraz elegancję.

Projekt domu Z293 — przykład Natural modern
Projekt domu Z293 — przykład Natural modern

Pracownia Z500

Źródło: |

Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!

powrót do listy artykułów

Przeczytaj dodatkowo

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźdomy na sprzedażdziałki na wynajeminne nieruchomości na wynajemlokale użytkowe na sprzedaż powiat Wadowickidomy na wynajem powiat M. Łomżadomy na wynajem gmina Rybnomieszkania na sprzedaż gmina Pobiedziskadomy na wynajem w Klewiedomy na sprzedaż w Ożennamieszkania na sprzedaż w Karolewie

Deweloperzy

);