Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Artykuły Artykuły

Sposoby na dekoracje ścian

Sposobów na ciekawe wykończenie ścian jest sporo. Na rynku dostępnych wiele materiałów wykończeniowych, które umożliwiają uzyskanie efektownych wzorów i faktur. Do wyboru mamy chociażby tynki strukturalne, masy dekoracyjne, farby do efektów specjalnych, tapety tradycyjne i natryskowe. Rozwiązań dekoracyjnych jest tak wiele, że warto dobrze przemyśleć, jak chcemy udekorować naszą ścianę. Ważne jest, aby nie przesadzić – ozdabiając ściany, należy zachować umiar. Fakturowanie, przecieranie, natryskiwanie

Fakturę nadaje się ścianie, nakładając na nią tynk szpachlowy, a następnie odciskając w nim różne wzory. W tym celu możemy użyć pędzla, wałka, packi, szablonów lub stempli. Innym sposobem jest wciskanie w mokry tynk różnych przedmiotów. Mogą to być np. kawałki szkła lub ceramiki. Na końcu ścianę maluje się farbą.

Innym ciekawym pomysłem jest przecieranie ściany. Efektem przecierania jest wielobarwna powierzchnia. W tym przypadku najpierw malujemy ścianę farbą w jednym kolorze, a następnie, gdy farba wyschnie, nakładamy kolejny kolor. Drugi kolor kładziemy partiami, przecierając powierzchnię wilgotną gąbką. Kiedy farba nieco podeschnie, przecieramy ścianę ponownie. Dzięki tej metodzie tło będzie prześwitywać spod wierzchniej warstwy.

Nieco bardziej skomplikowaną techniką jest natryskiwanie. Stosując tę metodę, wykorzystuje się specjalne farby, tynki lub tapety. Technika ta wymaga użycia pistoletu z kompresorem. Farby natryskowe to wodorozcieńczalne powłoki na bazie żywic akrylowych. Tynki natryskowe to z kolei mieszanki drobnych ziaren w różnych kolorach. Ziarna te są pochodzenia mineralnego i zatopione są w spoinie z syntetycznych żywic. Ściany pokryte tynkami lub farbami natryskowymi są odporne na wodę i ścieranie. Można z nich zmywać nawet silne zabrudzenia. Tapety natryskowe są to mieszanki różnych materiałów takich, jak włókna, kawałki nici, drobne kamyczki, granulaty z tworzywa sztucznego, rozwłóknione drewno, opiłki metali czy piaski. Tapety natryskowe kupuje się w postaci gotowej mieszanki do rozrobienia wodą. W zależności od użytych składników, efekty mogą być różne. Ściana może by miękka lub chropowata, matowa lub błyszcząca.

Panele dekoracyjnie na ścianie

Niecodzienny efekt

Zwykle tynk kojarzy nam się z gipsem lub zaprawą nakładaną na ścianę w celu jej wygładzenia, aby była odpowiednio przygotowana pod dalsze malowanie czy ozdabianie ścian. Jednakże tynk może pełnić również funkcję dekoracyjną. Często nie zdajemy sobie sprawy z tego jak wiele może mieć zastosowań. Tynki ozdobne oraz szlachetne to kategorie, w których zawierają się bardzo różne techniki zdobienia ścian. Różnią się one między sobą zarówno pod względem sposobu nakładania materiału na ścianę, jak również sposobu jego formowania.

Tynki ozdobne mogą być m.in. nakrapianie, obrabianie w świeżej zaprawie, narzucanie, kraterowanie, czesanie oraz dziobanie. Metoda nakrapiania najczęściej wykorzystywana jest do dekoracji ścian zewnętrznych. Jej efektem końcowym są grudki, które po wyschnięciu pokrywa się farbą w odpowiednio dobranym przez nas kolorze. Innym sposobem na dekorację ścian jest obrabianie w świeżej zaprawie. Jest to po prostu nakładanie na ścianę gładzi z prześwitami, czyli w nierówny sposób.

Inne metody ozdabiania ścian tynkiem ozdobnym to w zasadzie różne sposoby nakładania zaprawy. Kraterowanie polega na dociskaniu do świeżej zaprawy oraz odciąganiu od niej kielni. Dzięki temu zabiegowi wytworzą się trójkątne wypustki przypominające krater wulkanu. Czesanie to przejeżdżanie odpowiednią szczotką po świeżej zaprawie – w tym przypadku tworzymy na ścianie ciekawie wyglądające fale. Dziobanie to, jak sama nazwa wskazuje, metoda polegająca na wydziobywaniu tynku, np. Kielnią, i tworzenie w ten sposób dziur w jego strukturze.

Tynk dekoracyjny

Do tynków szlachetnych zaliczyć możemy sztablaturę, stiuk, sztukaterię oraz sgraffito. Sztablatura to tynk wykonany z połączenia wapna i gipsu. Stosuje się ją do całkowitego wygładzenia powierzchni. To właśnie idealna gładkość jest elementem dekoracyjnym, o który chodzi w sztablaturze. Sztablaturę nakłada się na odpowiednio przygotowaną i wcześniej otynkowaną ścianę, a po nałożeniu i wyschnięciu, szlifuje się ją drobnoziarnistym papierem ściernym do uzyskania efektu „świecenia”. Stiuk to rodzaj tynku, który przypomina polerowany marmur. Jego zastosowanie daje efekt surowej ściany, który będzie idealny do nowoczesnych pomieszczeń – np. loftów. Sztukateria to nieco większe wyzwanie dla tych, którzy aranżując swoje pomieszczenia, szukają luksusu oraz oryginalności. Jej wyróżnikiem są różnego rodzaju ornamenty oraz gzymsy. Najczęściej są one odlewane z gipsu, a następnie montowane na ścianie. Zdecydowanie najbardziej pracochłonnym rodzajem dekoracji wykonanych przy pomocy tynku jest sgraffito. W tym przypadku nakłada się na ścianę kilka warstw różnobarwnej zaprawy, a następnie wyskrobuje w nich ciekawe wzory.

Śypialnia z tynkiem dekoracyjnym

Szablony czy naklejki? A może obraz?

Zaletą zarówno szablonów, jak i naklejek ściennych jest to, że są to szybkie i zarazem efektowne sposoby na ozdobienie ścian w naszym domu.

Szablony ścienne to wycięte w kartonie bądź w plastiku formy, które możemy kupić bądź wykonać samodzielnie. Aby przenieść obraz z szablonu na ścianę, musimy nasz szablon przykleić szczelnie do ściany, a następnie przy użyciu najlepiej wałka malarskiego, nanieść na niego farbę tak, aby pokryła ścianę w wyciętych na szablonie miejscach. W ten sposób uzyskamy wybrany przez nas wzór na ścianie. Jeżeli się znudzi, wystarczy tylko zamalować go farbą.

Naklejki ścienne to rodzaj dekoracji, którymi w łatwy sposób możemy przyozdobić nasze ściany. Co istotne naklejki można tak samo szybko zamontować, jak i zdemontować. Ważne jest tylko to, aby podczas ich przyklejania stosować się do instrukcji obsługi i nie dopuścić do tego, by pod naklejką wytworzyły się pęcherzyki powietrza, gdyż przez to naklejka będzie za słabo przytwierdzona do ściany.

Monika Fuksa, Kinga Joniec

Źródło: |

Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!

powrót do listy artykułów

Przeczytaj dodatkowo

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźmieszkania na wynajemkamienice na sprzedażkamienice poszukiwane do wynajęcialokale użytkowe na sprzedaż powiat Bydgoskilokale użytkowe na sprzedaż powiat Oleśnickimieszkania na wynajem gmina Rymańmieszkania na sprzedaż gmina Radymnomieszkania na sprzedaż w Rąbczyniedomy na sprzedaż w Grzybnicydomy na sprzedaż w Nadzieji

Deweloperzy

);