Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Artykuły Artykuły

Rodzaje płyt grzejnych do kuchni

Zakup kuchenki (płyty grzejnej) do zabudowy jest dziś niezwykle trudną decyzją. Głównym czynnikiem wpływającym na zakup konkretnego modelu jest możliwość wyboru źródła zasilania (gaz lub prąd). Następnym krokiem jest zapoznanie się z parametrami i ceną wybranych modeli. Jaki sprzęt znajdziemy w asortymencie producentów branży AGD?

Patrząc na ilość palników / pól elektrycznych wyróżniamy płyty tradycyjne (3-5) oraz modułowe (posiadające jeden lub dwa palniki/pola, które można dowolnie łączyć z innymi płytami modułowymi). Z kolei ze względu na źródło zasilania płyty grzejne dzielimy na dwa podstawowe rodzaje: gazowe i elektryczne. W obrębie płyt elektrycznych możemy wyróżnić trzy podtypy: żeliwne, ceramiczne oraz indukcyjne. Przed dokonaniem zakupu należy zastanowić się, który typ zasilania preferujemy/mamy dostępny w mieszkaniu.

Płyty gazowe

Zasilane są gazem sieciowym, bądź butlą z mieszanką propanu i butanu. Najczęściej płyty gazowe podłącza się tylko do jednego źródła. Alternatywnym rozwiązaniem może być zastosowanie dyszy, która umożliwia wykorzystanie innego zasilania. Obecnie na rynku dostępne są płyty fabrycznie przystosowane do zasilania z obu źródeł. Ze względu na rodzaj powierzchni płyty gazowe można podzielić na:

  • emaliowane – najczęściej dostępne w kolorze białym,
  • ze stali nierdzewnej – najpopularniejszy typ, ponieważ ich kolor pasuje do wielu urządzeń gospodarstwa domowego,
  • szklane – wykorzystywane jako podstawa pod palniki (szkło hartowane).

Porównaj rodzaje płyt grzewczych

W przypadku stosowania płyt gazowych utrzymanie czystości jest dosyć trudne. Dzieje się tak z uwagi na wystające palniki, które ograniczają dostęp do niektórych zakamarków. Dodatkowo na płycie tworzy się tłusty osad, pozostający ze spalania gazu.

Ponadto powierzchnia płyt wykonanych ze stali jest podatna na zarysowania i powstawanie smug w czasie czyszczenia. Ważną część konstrukcji płyt gazowych, stanowią ruszty (im większe, tym stabilniejsze). Najczęściej dostępne są te z rusztem dzielonym (z uwagi na łatwe zdementowanie i umycie). W przypadku większej liczby palników ruszty mogą być podzielone na więcej części. Sytuacja wygląda inaczej w przypadku płyt szklanych, gdzie każdy palnik posiada osobny ruszt, który jest oparty na szkle. Wówczas stosowanie większych garnków będzie problemem, gdyż będą one niestabilne.

Podczas montażu takiej płyty ważne jest, aby znajdowała się ona przynajmniej 50 cm od okien, zapobiega to przypadkowemu zdmuchnięciu płomienia, na przykład przez wiatr. Istotna jest także dobra wentylacja kuchni. Płyty gazowe mają zamontowane systemy poprawiające bezpieczeństwo użytkowania. Najczęściej spotykane jest zabezpieczenie przeciwwypływowe, które odcina dopływ gazu w razie przypadkowego zgaszenia płomienia. Niektórzy producenci montują również kurki, które przed zapaleniem gazu należy przez chwilę trzymać wciśnięte, po to aby gaz popłynął. Dodatkowym elementem ułatwiającym codzienną obsługę jest montowana w większości płyt tego typu zapalarka gazu. Jest ona zintegrowana z pokrętłami, bądź występuje jako osobny przycisk. Ze względu na stosunkowo niską cenę gazu, płyty tego typu są najtańsze w eksploatacji. Jednakże pod względem sprawności (czyli ilości energii zamienianej w ciepło), są dużo gorsze od płyt elektrycznych. Ich największym atutem jest mała bezwładność cieplna. Gdy zmniejszymy płomień palnika (w przeciwieństwie do płyt elektrycznych żeliwnych czy ceramicznych), od razu następuje zmniejszenie temperatury, co pozwala na dużo łatwiejsze sterowanie przy gotowaniu.

Płyty elektryczne żeliwne

Płyty elektryczne żeliwne, wyglądem przypominają tradycyjne płyty gazowe. Pola grzejne wystają ponad powierzchnię, co niejednokrotnie utrudnia ich czyszczenie. Płyty żeliwne są najtańsze spośród elektrycznych. Ich wadą jest najmniejsza sprawność oraz duża bezwładność cieplna (pola powoli się nagrzewają oraz powoli oddają ciepło, co zwiększa ryzyko poparzenia). W większości tego rodzaju rozwiązań sterowanie odbywa się za pomocą pokręteł. Najczęściej nie posiadają one dodatkowych funkcji oraz systemów zabezpieczających.

Płyty elektryczne ceramiczne

Podstawę konstrukcji w tego typu płytach stanowi tafla hartowanego szkła (najczęściej w kolorze czarnym),pod którą umieszczone są rozgrzewające pole grzałki. Powierzchnia takiej płyty jest płaska, co ułatwia czyszczenie. Jednak z uwagi na to, że pole grzejne jest cały czas rozgrzane, w razie rozlania jakiejś potrawy, natychmiast przypala się ona i przywiera do powierzchni. Płyty ceramiczne cechują się dużą bezwładnością cieplną. Producenci instalują najczęćciej sterowanie sensorowe (panel dotykowy), przy czym warto podkreślić, że jego wygląd oraz funkcje mogą się różnić w zależności od wybranego modelu. W przeciwieństwie do wyżej wymienionych rodzajów płyt, w ceramicznych możemy mieć do czynienia z systemami różnicującymi wielkość pola w zależności od wielkości stojącego na nim garnka, co zapobiega uciekaniu energii cieplnej na boki. Niektóre rodzaje sprzętów mogą również posiadać pola o nietypowym kształcie, umożliwiające na przykład gotowanie w podłużnych naczyniach. Są wyposażone też w wskaźniki ciepła resztkowego (infarmuje on o stopniu rozgrzania płyty po jej wyłączeniu), co umożliwia maksymalne wykorzystanie ciepła, emitowanego przez poszczególne pola.

Płyty elektryczne indukcyjne

Pomimo że wyglądem przypominaj płyty ceramiczne, różnią się sposobem wytwarzania ciepła (indukcja elektromagnetyczna). Dlatego do ich poprawnego działania, wymagane są garnki ferromagnetyczne (najłatwiej je poznać po tym, że przyciągają magnes). Należy zatem zrezygnować z gotowania w szklanych oraz aluminiowych naczyniach. Z uwagi na odmienny sposób działania, podczas gotowania płyta pozostaje zupełnie zimna. Ciepło zostaje wytwarzane przez sam garnek, co znacznie zmniejsza ryzyko poparzenia. Niska jest również bezwładność cieplna, urządzenie natychmiastowo reaguje na zmiany mocy grzania. W przypadku wykipienia potrawy, nie ma więc ryzyka przypalenia na powierzchni płyty. W płytach elektrycznych indukcyjnych można znaleźć pola grzejne o zmiennej średnicy oraz takie, w których powierzchnia, nie jest podzielona . Korzyścią jest możliwość dowolnego zagospodarowania miejsca w czasie gotowania. Spośród wszystkich płyt elektrycznych, indukcyjne charakteryzują się najwyższą sprawnością – nawet na poziomie 90%. Sterowanie odbywa się przy pomocy panelu dotykowego.

Przy płytach ceramicznych i indukcyjnych, najczęściej wykorzystuje się zabezpieczenie, które polega na blokowaniu, przypadkowego włączenia. Dostępne są także systemy włączające płytę, tylko jeśli stoi na nich garnek, bądź system automatycznego wyłączania po upływie zadanego czasu.

Przed zakupem któregokolwiek rodzaju płyty elektrycznej należy najpierw dowiedzieć się czy będzie możliwość podłączenia jej w naszym domu (często wymagają one podłączenia trójfazowego, które nie zawsze jest możliwe). Jeżeli nie chcemy ograniczać się tylko do jednego źródła zasilania, możemy zdecydować się na płytę kombinowaną: gazowo -ceramiczną. W tym przypadku należy również zwrócić uwagę na wszelkie możliwe ograniczenia związane z rodzajem dysz czy instalacji elektrycznej domu.

Piotr Waczyński

Źródło: |

Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!

powrót do listy artykułów

Przeczytaj dodatkowo

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźkamienice do kupieniagaraże na sprzedażkamienice poszukiwane do wynajęciadomy na sprzedaż powiat Średzkimieszkania na sprzedaż powiat M. Przemyślmieszkania na sprzedaż gmina Rudnik nad Sanemlokale użytkowe na wynajem gmina Wielichowodomy na sprzedaż w Luliniedomy na wynajem w Dzierzgówkudomy na sprzedaż w Gwiździnach

Deweloperzy

);