Nowoczesne okna dachowe to optymalne rozwiązanie stosowane w budownictwie, ponieważ doświetlają wnętrze, umożliwiają przewietrzenie poddasza oraz zapewniają widok na zewnątrz.
Ze względu na sposób otwierania, okna dachowe możemy podzielić na kilka grup:
- okna obrotowe to popularny rodzaj okien dachowych. Zawias umieszczony w połowie wysokości okna umożliwia obrót skrzydła i pozostawienie go w pozycji otwartej. Ze względu na wygodę użytkowania, łatwość obsługi i uniwersalność znalazły wielu nabywców na całym świecie,
- okna o podwyższonej osi obrotu otwierane są również obrotowo lecz oś obrotu umieszczona jest powyżej połowy wysokości okna, przez co nawet wysoka osoba może podejść do krawędzi okna. Zwykle są to okna „wysokie” dające dużo naturalnego światła a zarazem mieszczące się w standardowym rozstawie krokwi w konstrukcji dachu,
- okna uchylno-obrotowe to funkcjonalna konstrukcja o wysokiej użyteczności i łatwej obsłudze. Całe skrzydło można unieść do góry, co umożliwia łatwe podejście do krawędzi okna oraz zapewniają szeroki widok przez uchylone skrzydło
- Drewniane okna montowane są w większości pomieszczeń na poddaszu (sypialnie, pokoje dla dzieci czy korytarze). W miejscach, w których panuje podwyższony poziom wilgoci (kuchnie, łazienki, pralnie, suszarnie), stosowane są specjalne, odporne na wilgoć okna aluminiowo-tworzywowe.
Prawidłowy montaż okien dachowych - najważniejsze aspekty
Etapy montażu okna dachowego ©FAKRO
Okna dachowe FAKRO charakteryzują się łatwym i szybkim montażem. Najważniejsze etapy montażu okna dachowego FAKRO:
- wycięcie otworu w dachu,
- przykręcenie łat montażowych w konstrukcji dachu, i kątowników montażowych do ościeżnicy,
- instalacja okna w konstrukcji dachu,
- ułożenie izolacji termicznej wokół okna,
- założenie kołnierza paroprzepuszczalnego wokół okna,
- montaż kołnierza uszczelniającego.
Bardzo ważne jest staranne ułożenie izolacji termicznej wokół okna oraz zabezpieczenie jej przed zawilgoceniem. Ogranicza to możliwość tworzenia się mostków termicznych wokół okna i chroni przed stratami ciepła w zimie. Zwiększa również trwałość okna oraz podnosi komfort użytkowania poddasza. Firma FAKRO przygotowała specjalny pakiet kołnierzy izolacyjnych XDK, który umożliwia prawidłowy montaż i odpowiednią izolację okna w konstrukcji dachu.
Konstrukcja okien dachowych, a prawidłowa wentylacja pomieszczeń
Prawidłowo działająca wentylacja w pomieszczeniu na poddaszu gwarantuje zdrowy mikroklimat. Wiele dostępnych na rynku okien posiada nawiewniki, które zwykle obsługujemy ręcznie. W wybranych oknach znajdziemy automatyczny nawiewnik, który samoistnie dozuje ilość napływającego powietrza. Dba o optymalną ilość świeżego powietrze na poddaszu, nie „wyziębiając” wnętrza przez co oszczędzamy energię cieplną i płacimy mniejsze rachunki za ogrzewanie. Wiele okien posiada również przydatną funkcję jaką jest mikrouchylenie skrzydła. Okno możemy rozszczelnić lub delikatnie uchylić blokując klamkę w kostce ryglującej. W ten sposób możemy dodatkowo przewietrzyć pomieszczenie.
Metody montażu rolet zewnętrznych i wewnętrznych i ich skala trudności
Akcesoria do okien dachowych FAKRO łączą w sobie cechy funkcjonalne i użytkowe z atrakcyjną formą dekoracyjną. Akcesoria możemy podzielić ze względu na miejsce ich zamontowania na akcesoria wewnętrzne i zewnętrzne. Szeroka gama akcesoriów wyposażenia dodatkowego podnosi jakość użytkową okna stwarzając możliwość kontroli działania światła, redukcji ciepła oraz oszczędności energii. Akcesoria wewnętrzne montowane są zwykle do skrzydła okna a ich montaż, nie jest skomplikowany. Akcesoria zewnętrzne wymagają większego nakładu pracy, ale również z pomocą instrukcji można je szybko i łatwo zamontować.
Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!