Ze względu na wymagania, jakie stawia nowoczesne budownictwo, dynamicznym przemianom podlega zdecydowana większość stosowanych w nim technologii. Pojęcia budynku energooszczędnego i inteligentnego stają się obecnie niemal komplementarne, co determinuje konieczność rozwoju m.in. rozwiązań wykorzystywanych w domowej elektronice i elektrotechnice. Nie sposób pominąć w tym zakresie osprzętu elektrotechnicznego, którego nieodzownym elementem są puszki elektroinstalacyjne. Choć może się wydawać, iż w tym przypadku nie ma już wielkiego pola manewru, okazuje się, że renomowani producenci oferują dziś zupełnie nowe puszki do elektroniki, przyjazne instalatorom i inwestorom.
Nowoczesna podtynkowa puszka elektroinstalacyjna
Domowe instalacje elektryczne i elektroniczne stają się coraz bardziej rozbudowane, przez co zaprojektowanie funkcjonalnej puszki podtynkowej staje się nie lada wyzwaniem. Przykład produktu, wychodzącego dziś naprzeciw oczekiwaniom inwestora mogą stanowić m.in. oferowane przez firmę Simet S.A innowacyjne puszki z serii Multiwall. Na ich podstawie z łatwością możemy prześledzić wszystkie właściwości, jakie w dzisiejszych realiach powinny charakteryzować tego typu element instalacji. Wybierając puszki elektroinstalacyjne, warto zwrócić szczególną uwagę na cechy, takie jak oferowana w obrębie pojedynczego elementu liczba przestrzeni do wykorzystania i ich wielkość, a także stabilność, trwałość, uniwersalność, odpowiednie wyposażenie i akcesoria w zestawie.
Duży może więcej
Jeszcze do niedawna popularne podtynkowe puszki elektroinstalacyjne typu kubkowego, cechowały się względnie podobnymi, relatywnie niewielkimi rozmiarami, co pewnym momencie stało się utrapieniem instalatorów, borykających się z koniecznością wykonywania coraz bardziej złożonych systemów. Ponieważ producenci dają dziś taką możliwość, warto wybierać produkty wymiarowo dostosowane do współczesnych potrzeb budowlanych. W przypadku produktów z serii Multiwall, korpus puszki jest wydłużony i pozbawiony zbędnych przewężeń, dzięki czemu dostępna przestrzeń montażowa jest maksymalizowana i może zostać odpowiednio podzielona, co pozwala na osiągnięcie wielopolowości puszki.
Zalety puszki wielopolowej
Wielopolowość to bez wątpienia podstawowa cecha, odróżniająca nowoczesne puszki elektroinstalacyjne od rozwiązań tradycyjnych. Cecha ta stanowi niezwykle istotną zaletę, pozwala bowiem na umieszczenie wewnątrz korpusu jednej puszki kilku elementów sprzętowych. Taką możliwość zyskujemy dzięki wykorzystaniu w budowie elementu wewnętrznych, ruchomych przegród, usytuowanych prostopadle do głównych, zewnętrznych ścian korpusu.
Simet S.A. poprzez oferowane puszki z serii Multiwall zwraca szczególną uwagę na kilka aspektów funkcjonalnych takiego podejścia, z których najistotniejsze to izolowanie i separowanie sąsiadujących ze sobą elementów elektrycznych i elektronicznych, często występujących w bezpośrednim sąsiedztwie.
Ponadto, zastosowanie odpowiednio zaprojektowanych ścianek pomiędzy poszczególnymi obszarami puszki gwarantuje wygodę w trakcie prac instalacyjnych - osłabienia wykonane w dolnej części wysuwanych przegród pozwalają łatwo poprowadzić przewody.
Wytrzymałość i bezpieczeństwo
W trakcie montażu często okazuje się, iż istotną cechą puszki jest jej sztywność. Zamontowane wewnątrz korpusu przegrody stanowią dodatkowy stelaż konstrukcji. Dzięki temu, cała puszka nie jest narażona na potencjalne odkształcenia, które mogłyby powstać w trakcie prac murarskich. Oczywiście, w przypadku bardziej złożonego elementu instalacji, istnieje możliwość usunięcia ścianki, co nie wpłynie znacząco na właściwości mechaniczne korpusu. Jest to zasługa dodatkowych wzmocnień w postaci pierścieni okalających, które wraz ze specjalnymi wgłębieniami wokół osłabień, wpływają również na stabilność puszki po jej ogipsowaniu w ścianie.
Uniwersalne rozwiązanie
W przypadku każdej puszki elektroinstalacyjnej wygoda stosowania wynika w dużej mierze z odpowiednio rozwiązanego systemu osłabień, umożliwiających swobodne prowadzenie peszla. W rozwiązaniach Multiwall, możliwe jest przyłączanie dowolnych instalacji w układzie prostokątnym, gdyż właśnie w takiej konfiguracji wykonane są osłabienia. Jest to niewątpliwa przewaga nad tradycyjnymi typami puszek, które, ze względu na niedostosowanie do specyficznych, bardzo indywidualnych przypadków, powszechnych w nowoczesnym budownictwie, znacznie ograniczają możliwość odsłonięcia przestrzeni puszki w wymaganym obszarze.
Dodatkowe akcesoria w zestawie
Dokonując wyboru puszki elektroinstalacyjnej pamiętajmy, że produkt to tak naprawdę zestaw, który oprócz zasadniczego elementu powinien zawierać odpowiednie akcesoria montażowe. Co powinien obejmować taki kompletny zestaw? Oczywiście jest to zależne od specyfiki wybranego rozwiązania i funkcji, jakie ma spełniać w systemie. Przykładowo, w skład zestawu Multiwall z trzema przestrzeniami instalacyjnymi wchodzą cztery półprzegrody (tworzące parami dwie kompletne przegrody w obrębie wnętrza korpusu) oraz osiem wkrętów sprzętowych. Łatwe osadzenie i późniejsze odkrycie nowoczesnej puszki podtynkowej firmy Simet S.A. umożliwiają pokrywy sygnalizacyjne PS1 i PS2 (PS2 stosowana tylko w puszkach większych niż dwupolowa), natomiast zastosowanie pokryw typu PM1 i PM2 pozwala na zamontowanie na zewnętrznej powierzchni puszki np. elementu aparatury kontrolnej.
Mateusz Szubel - krn.pl - na podstawie materiałów firmy
Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!