Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Artykuły Artykuły

Puszka do domów z drewna

Rodem z innych obszarów geograficznych i innych kultur, rozwija się u nas dynamicznie budownictwo wykorzystujące konstrukcje szkieletowe. Jeszcze kilkadziesiąt lat temu wykorzystywane okazjonalnie do prostych projektów takich jak np. domki letniskowe, działkowe, po drewniane obiekty sakralne, teraz jest już powszechnie stosowaną, profesjonalną formą budynków mieszkalnych, przemysłowych i biurowych. Dotyczy to najczęściej budynków, które w branży budowlanej noszą umownie nazwę domów z drewna, chociaż materiały użyte do ich prefabrykacji nie pochodzą tylko z lasów. Wykorzystywane tam technologie należą do najbardziej zaawansowanych, łącząc w sobie niskie koszty, szybkość wykonania i komfort użytkowania.

Instalacje elektryczne

W konstrukcjach szkieletowych, czyli tzw. pustych ścianach (docelowo już wypełnianych materiałami izolującymi), najbardziej w naszym kraju rozpowszechniła się metoda prowadzenia instalacji pod ściankami z regipsu lub boazerii. Ścianki gipsowo-kartonowe to wygodny i elastyczny system przegród wewnętrznych i pokrycia ścian nośnych, który zapewnia wygodę dla wielu aspektów budowlanych - w tym także dla rozprowadzania instalacji elektrycznej. Oczywistym jest że łatwiej przeprowadzać przewody pod regipsem niż kuć litą ścianę dla przeprowadzania instalacji. Jednym z kluczowych elementów dla wygody rozprowadzania przewodów w takich ścianach są puszki elektroinstalacyjne. To one są odzwierciedleniem wcześniej przyjętej metody elektroinstalacyjnej. Prezentowana jednak puszka odbiega przyjętym tu zasadom montażu i prowadzenia instalacji.

Ściany z prefabrykatuPuszka PDD60, ułatwia prace montażowe instalacji elektrycznych, kiedy ściany frontowe czekają jeszcze na mocowanie ich do ściany nośnej. Tam, gdzie w fabryce domów z drewna, lub na budowie umieszcza się instalację elektryczną na ścianach przygotowanych do prefabrykacji.

Nowe konstrukcje, nowe technologie w instalacjach elektrycznych

Od wielu lat rozpowszechniony w Europie system puszek do pustych ścian wykorzystujący zaczepy mocujące, nie wszędzie już może gwarantować optymalne rozprowadzanie instalacji elektrycznej. Ta zazwyczaj wygodna i szybka metoda instalacyjna - polegająca na osadzaniu puszek w pustych ścianach, na już gotowych pod względem konstrukcyjnym obiektach. Sprawdza się, kiedy ściany kartonowo-gipsowe lub boazerie są już przymocowane na elementach nośnych.

Cechy konstrukcyjne PDD60Cechy konstrukcyjne PDD60

Konstrukcja puszki PDD60Konstrukcja puszki PDD60 umożliwia jej dostosowanie dla odbiorcy, wg jego indywidualnych potrzeb.

Całkiem odmienną kulturę elektroinstalacyjną przyjęto w krajach skandynawskich. Tam system rozprowadzania instalacji oparty jest na innych zasadach. Technologia prowadzenia instalacji polega na mocowaniu jej na odkrytych jeszcze ścianach nośnych, do których przymocowuje się puszki, a przewody między nimi prowadzi się w rurach osłonowych. Jest to stosunkowo drogi system, lecz bardzo elastyczny i solidny. Można w nim „dokładać przewody” do wcześniej istniejącej instalacji przez przeciąganie wewnątrz system rur i puszek.

Omawiana puszka jest kompilacją tych obu praktyk instalatorskich.

Konstrukcja puszki PDD60Konstrukcja puszki umożliwia łączenie w układzie modułowym, ramkowym o rozstawie 71mm. W zależności od grubości ścianki w której zamocowana jest puszka, można ją przedłużać pierścieniem dystansowy PD60x30. Standardowa głębokość kołnierza wynosi 12mm.

Puszka do pustych ścian PDD60

To bardzo specjalistyczna puszka elektroinstalacyjna do pustych ścian. Jej szczególną cechą jest montaż w ściance regipsowej lub boazeryjnej, z osadzaniem i mocowaniem jej od wewnętrznej strony ściany. Po wywierceniu otworu montażowego Ø 68mm, puszkę przykręca się w regipsie lub boazerii, za pomocą czterech wkrętów. Wysunięty kołnierz puszki wchodzi do otworu na głębokość 12 mm. Puszkę można pogłębić za pomocą pierścienia dystansowego PD60x30 lub mocować osprzęt przedłużonymi wkrętami 25mm lub 40mm, wtedy gdy grubość ścianki znacznie przekracza 12mm uniemożliwiając zamocowanie łącznika lub gniazda. Otwierane dno puszki pozwala na sprawne wykonanie wprowadzeń przewodów, a boki puszki dają możliwość na dojście z każdej strony 2 rurami lub peszlami (max. 20mm). Można też wprowadzać bezpośrednio do puszki przewody, najlepiej okrągłe, bo wtedy szczelnie wchodzą do wnętrza puszki. Produkt ten jest szczególnie przydatny w procesach technologicznych stosowanych w produkcji domów z drewna, czyli tam - gdzie instalacja elektryczna rozprowadzana jest jeszcze przed przytwierdzeniem ścian wewnętrznych do konstrukcji domów. Puszka wykonana jest z najwyższej jakości tworzywa pod względem elektrotechnicznym. Jej właściwości bezhalogenowości, samogaśnięcia i wysokiej odporności na żar gwarantują bezpieczeństwo instalacji w ścianach łatwopalnych.

Konstrukcja puszki PDD60W zależności od grubości ścianki w której zamocowana jest puszka, osprzęt można mocować przedłużonymi wkrętami W25 i W40. PDD60 ma w standardzie: 4 wkręty mocujące do ściany, 2 wkręty do osadzenia łączników lub gniazd.

Mariusz Młyńczak
Główny specjalista ds. marketingu Simet SA

Simet

Źródło: |

Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!

powrót do listy artykułów

Przeczytaj dodatkowo

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźkamienice na sprzedażgaraże na wynajemkamienice na wynajemlokale użytkowe na wynajem powiat Sochaczewskidomy na wynajem powiat Górowskidomy na wynajem gmina Tymbarklokale użytkowe na wynajem gmina Sępopoldomy na sprzedaż w Maszenicachmieszkania na wynajem w Nowincedomy na sprzedaż w Wysocku

Deweloperzy

);