Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Artykuły Artykuły

Przygotowanie c.w.u. - indywidualne czy centralne?

Wybór sposobu podgrzewania wody użytkowej uwarunkowany jest kilkoma czynnikami, które warto uwzględnić już na etapie planowania instalacji WOD-KAN

Indywidualne przygotowanie ciepłej wody użytkowej

Woda podgrzewana jest w punkcie poboru lub w bezpośredniej jego bliskości. Straty ciepła w tym przypadku eliminujemy właściwie do zera, a tym samym oszczędzamy na dodatkowym zużyciu energii i wody. Mają tu zastosowanie ogrzewacze bezciśnieniowe lub szczególnie w kuchni: warniki. Konstrukcja tych ogrzewaczy przystosowana jest do zaopatrywania pojedynczych punktów. Montujemy je głównie do umywalek: 5 litrów, zlewozmywaków: 10-15 litrów (UWAGA: przy zlewozmywaku należy oszacować zużycie wody mając na uwadze większą ilość np. zmywanych naczyń, orientacyjnie jest to 10-20 litrów), jako wiszące na ścianie pod punktem lub nad punktem poboru. Aby przygotować c.w.u. do kąpieli o temperaturze średnio 38°C, stosowane są już ogrzewacze ciśnieniowe o pojemności 30-200 litrów. Do natrysku, gdzie orientacyjnie przyjmuje się zużycie wody na 1 osobę podczas jednej kąpieli 30-50 litrów, należy dobrać ogrzewacz tak, aby wystarczyło ciepłej wody do kąpieli z jednorazowego podgrzewu dla wszystkich domowników. Ilość taką określa się jako "woda podmieszana" o temperaturze 40°C. Aby określić jej ilość należy wziąć pod uwagę parametry takie, jak: temperatura wody zimnej (ok. 10°C) dopływającej do zasobnika, temp. wody ogrzanej do wartość nastawionej na termostacie (np. 60°C), pojemność zasobnika (np. 80 kg≈litrów). Odpowiednio przeliczając wynika, że z zasobnika 80-litrowego możemy uzyskać ok. 133 kg≈litry wody podmieszanej, czyli 3-4 osoby mogą skorzystać jednocześnie z kąpieli. Do kąpieli w wannie potrzebujemy wodę o podobnej temperaturze, jak przy natrysku, jednak podczas pojedynczej kąpieli zużywamy jej więcej, tj. ok. 100-130 litrów. Należy więc dobrać ogrzewacz odpowiednio większy. W przeciwnym razie będziemy musieli uzbroić się w cierpliwość i poczekać na podgrzanie. Tego typu rozwiązanie stosuje się zarówno w domu jedno- jak i wielorodzinnym, tam gdzie poszczególne punkty poboru wody są znacznie oddalone od siebie i nie możemy zastosować przygotowania wody w postaci ogrzewania grupowego. Również w modernizowanych budynkach, gdy nie chcemy niszczyć ścian przez które trzeba poprowadzić przewody hydrauliczne. Gdy zależy nam na komforcie regulacji i obsługi w każdym punkcie poboru wody oraz wyeliminowaniu wszelkich strat energii.

Zobacz produkty marki STIEBEL ELTRON

Grupowe przygotowanie ciepłej wody użytkowej

Woda podgrzana w jednym miejscu i przewodami hydraulicznymi rozprowadzona do kilku punktów odbioru to rozwiązanie ekonomiczne wtedy, gdy punkty poboru wody znajdują się w niewielkich odległościach od ogrzewacza oraz jeśli rozplanowane są na tym samym poziomie. Przy takich rozwiązaniach mają zastosowanie ogrzewacze pojemnościowe ciśnieniowe o zbiornikach 80-200 litrów pojemności, standardowo zawieszane na ścianie pionowo lub poziomo. Kryteria doboru są podobne, jak przy indywidualnym przygotowaniu, tzn. określając zużycie wody na 1 os./24h lub maksymalne zużycie w godzinach największego rozbioru wody, dobieramy odpowiedniej pojemności ogrzewacz. Priorytetem będzie tu rozbiór pod natryskiem i wanną. Zużycie wody w umywalce jest niewielkie. W punkcie, gdzie jest zlewozmywak, zazwyczaj największy pobór wody jest w porach dnia, kiedy nie zażywamy kąpieli. Zdarza się jednak, że ilość osób oprócz stałych domowników jest większa i tym samym mamy większe zapotrzebowanie na ciepłą wodę. Należy to mieć na uwadze dobierając ogrzewacz.

Centralne przygotowanie ciepłej wody użytkowej

Woda podgrzana jest centralnie, w jednym miejscu, np. w suterenie, kotłowni czy piwnicy i instalacją hydrauliczną rozprowadzana do wszystkich punktów odbioru, na wszystkich kondygnacjach. Tego typu rozwiązanie stosujemy w budownictwie wielorodzinnym, gdzie występuje duże zapotrzebowanie na ciepłą wodę. Jest to mniej ekonomiczne rozwiązanie i wymagające większych nakładów finansowych. W tym przypadku stosuje się zasobniki stojące, ciśnieniowe o pojemności od 200-1000 litrów lub większe. Aby obniżyć koszty, zasobniki wyposaża się fabrycznie w grubszą izolację. Urządzenia są przystosowane do podłączenia cyrkulacji wspomagającej przetransportowanie w krótkim czasie ciepłej wody na wszystkie kondygnacje. Podgrzewanie dużej ilości wody odbywa się najczęściej podczas tańszej taryfy. Należy zwrócić uwagę przy zakupie, czy zbiornik ma możliwość pracy w taryfie dziennej i nocnej. Niektóre zasobniki są wyposażone w dodatkowy przycisk do tzw. szybkiego dogrzania włączany ręcznie, lub regulator z automatycznym sterowaniem (SH/SHZ 30-150, SHW 200-400, SHO AC 600-1000, SB 300-1000). Umożliwia to szybkie podgrzanie wody w przypadku zapotrzebowania ponad standard, mimo iż w tym czasie jest taryfa dzienna. Występują również zasobniki, które oprócz grzałki elektrycznej posiadają dodatkowo wbudowany wymiennik ciepła (wężownica). Wymiennik współpracuje z kotłem poprzez odbiór ciepła i dogrzewanie wody w zasobniku (SHW -WS, SB z WTW). Przy tak dużych rozbiorach warto zastanowić się nad zastosowaniem takiego zasobnika, gdyż w sezonie grzewczym kocioł i tak pracuje by ogrzać budynek, wiec można wykorzystać dodatkową energię na dogrzanie wody. To, w jak długim czasie woda w zasobniku osiągnie żądaną temperaturę, zależy od kilku czynników. Zależy od mocy grzałek, pojemności, temperatury nastawionej na termostacie oraz temperatury wody zimnej dopływającej do ogrzewacza. Przykład: ogrzewacz 5-10 litrów, o mocy 2 kW, temperaturze zimnej wody ok. 10°C i temperaturze nastawionej na termostacie 55°C będzie podgrzewał wodę ok. 8-15 min. Ogrzewacz 100-litrowy już ok. 2 godzin. W ogrzewaczach o grzałkach z wyższą mocą czas nagrzewu proporcjonalnie jest krótszy.

Stiebel Eltron

Źródło: |

Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!

powrót do listy artykułów

Przeczytaj dodatkowo

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźgaraże na wynajemlokale użytkowe do kupieniadomy na sprzedażdomy na sprzedaż powiat Średzkidomy na sprzedaż powiat Pilskidomy na sprzedaż gmina Stronie Śląskiedomy na sprzedaż gmina Kańczugamieszkania na sprzedaż w Skarbkachmieszkania na sprzedaż w Siernicze Wielkiemieszkania na sprzedaż w Golinie

Deweloperzy

);