Poprzez szlifowanie uzyskujemy wyrównanie, wygładzenie i oczyszczenie danej powierzchni. Najczęściej mamy do czynienia z koniecznością obróbki takich materiałów jak drewno czy metal, a podstawowymi narzędziami, których używamy w tym celu są szlifierki. W zależności od charakteru szlifowanego materiału i efektów, jakie chcemy osiągnąć, wykorzystujemy najczęściej szlifierki oscylacyjne, mimośrodowe lub taśmowe. W artykule celowo pominięte zostały jedne z najpopularniejszych elektronarzędzi, jakie znajdują się w każdym warsztacie – mianowicie szlifierki kątowe, które ze względu na uniwersalność i wszechstronność zastosowania wymagają osobnego omówienia.
Szlifierki oscylacyjne
Szlifierki oscylacyjne to elektronarzędzia, które najlepiej sprawdzą się podczas precyzyjnego szlifowania płaskich powierzchni, ewentualnie tych lekko zakrzywionych. Dzięki tym urządzeniom możemy zapewnić optymalne wykończenie materiałów takich jak metal, drewno czy tworzywa sztuczne. Ten rodzaj szlifierek wyposażony jest w silniki o mocach w granicach od ok. 100 do 350W, oraz mechanizm oscylacyjny, który zapewnia posuwisto-zwrotny ruch stopy szlifierskiej. Częstotliwość, z jaką porusza się stopa, czyli ilość oscylacji na minutę, jest jednym z głównych parametrów narzędzia, na który należy zwrócić uwagę. Z reguły wynosi ona od 10 do 30 tys. i im jest większa, tym wydajniejsze staje się obrabianie danego materiału. Wpływ na wydajność pracy będzie miała również wielkość stopy szlifierskiej – im większa, tym szybciej uporamy się z danym zadaniem. Jedną z odmian szlifierek oscylacyjnych są szlifierki typu delta, które charakteryzują się trójkątna stopą, dzięki czemu łatwiej jest obrabiać powierzchnie w trudno dostępnych miejscach.
fot. DeWALT
Szlifierki mimośrodowe
Charakterystyczną cechą szlifierek mimośrodowych jest to, że podczas pracy wykonują zarówno ruch oscylacyjny, jak i obrotowy przez co można je uznać za nieco bardziej funkcjonalne niż szlifierki oscylacyjne. Szlifierki mimośrodowe nadają się do zgrubnych szlifów, jak również za ich pomocą precyzyjne wykończymy obrabianą powierzchnię. Przydadzą się w przypadku szlifowania powierzchni płaskich oraz zakrzywionych, a po założeniu odpowiedniej tarczy polerskiej ten rodzaj szlifierek możemy również wykorzystywać do polerowania różnych materiałów.
Kupując szlifierkę, należy zwrócić uwagę na takie parametry jak: mimośrodowość, czyli wychylenie tarczy szlifierskiej od własnej osi (z reguły wynosi od 2-5 mm) i prędkość obrotową, która oznacza liczbę obrotów tarczy na minutę (od 8-25 tys.). Im wyższe wartości tych parametrów, tym urządzenie będzie pracować efektywniej. Na wydajność pracy szlifierką mimośrodową wpływ ma również średnica tarczy, zdecydowana większość urządzeń oferowanych na rynku przystosowana jest do tarcz o średnicy 125 mm, nieco mniej jest tych, które mają tarczę o średnicy 150 mm. Wśród dodatkowych funkcji, w jakie mogą być wyposażone szlifierki mimośrodowe, należy wymienić regulację prędkości obrotowej talerza szlifierskiego, dzięki której możemy dostosować pracę urządzenia do rodzaju obrabianego materiału.
Szlifierki taśmowe
Szlifierki taśmowe to urządzenia, które możemy wykorzystać do zgrubnego i wydajnego szlifowania dużych powierzchni, w celu usunięcia większej ilości materiału. Zasada ich działania – obracająca się w linii prostej taśma szlifierska – sprawia, że najlepiej sprawdzają się przy szlifowaniu w jednym kierunku, np. drewnianych elementów równolegle do układu włókien. Jednym z głównych parametrów, na który powinniśmy zwrócić uwagę przy ich zakupie, jest prędkość przesuwu taśmy, która wynosi z reguły od 200 do 400 m/min. W bardziej nowoczesnych modelach prędkość tę możemy regulować i dostosować do obrabianego materiału. Istotnym elementem jest również szerokość taśmy szlifierskiej, która w większości urządzeń wynosi od 60 do 100 mm, przy czym najczęściej spotykanym rozmiarem są taśmy o szerokości 75 mm. Szersza taśma zapewni nam szybsze szlifowanie, a węższa większą precyzję. Większość modeli szlifierek taśmowych posiada mechanizm szybkiego nakładania i napinania taśmy szlifierskiej.
fot. SKIL
Dla zapewnienia bardziej komfortowych warunków pracy ze szlifierką taśmowa, mimośrodową oraz oscylacyjną – producenci wyposażają je w zintegrowany system odsysania pyłów. Dzięki temu wszelkie odpady trafiają bezpośrednio do pojemnika przymocowanego do urządzenia. Warto wiedzieć, że w niektórych modelach mamy możliwość podłączenia do odkurzacza przemysłowego.
Odpowiedni osprzęt
Dla zapewnienia efektywnej pracy szlifierką, musimy pamiętać o wyborze odpowiedniego rodzaju osprzętu. Papiery ścierne czy to w formie taśm, krążków czy pasków różnią się rodzajem powłok i przeznaczeniem. Im mniejsza liczba oznaczeniowa na papierze, tym mniejsza jego ziarnistość (jest bardziej szorstki). Podstawowa zasada mówi, że od takiego papieru zaczynamy szlifowanie, przechodząc do coraz większej ziarnistości w celu jak najlepszego wygładzenia obrabianej powierzchni.
Seweryn Bartosik - krn.pl
Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!