Aktualne trendy w aranżacji łazienek, czynią z nich coś więcej niż zwyczajne pomieszczenia użytkowe. Nowoczesna łazienka przyjmuje miano komfortowego i miłego dla oka salonu kąpielowego, pełnego rozmaitych udogodnień i nowinek technologicznych. Zajmuje coraz więcej miejsca i dzięki swej przestronności stanowi doskonałe pole do dekoracyjnych manewrów. Można powiedzieć, że coraz bardziej upodabnia się do pokoju, dlatego coraz chętniej łączy się ją np. z sypialnią.
Borykając się z problemem aranżacji łazienki, sytuację nierzadko utrudnia ograniczony budżet i niewielki metraż. Wielkość pomieszczenia odgrywa tu jednak drugorzędną rolę, gdyż zarówno małą jak i dużą łazienkę można urządzić tak, by była ładna, komfortowa i spełniała nasze wszelkie oczekiwania. Warto poświęcić odrobinę czasu na stworzenie planu przestrzennego, ponieważ ułatwi to rozmieszczenie mebli i sprzętu wykorzystywanego w codziennej pielęgnacji oraz zagwarantuje, że przestrzeń zostanie zagospodarowana w sposób funkcjonalny i estetyczny.
Remontujesz łazienkę? - Tu sprawdzisz ceny płytek ceremicznych
Dostosuj łazienkę do własnych potrzeb
Łazienka musi być dopasowana zarówno do gustu jak i trybu życia domowników. Być może jedną z ważniejszych decyzji jaką będziemy musieli podjąć, będzie wybór pomiędzy wanną a prysznicem. W łazienkach które nie zachwycają metrażem zamontowanie jednego i drugiego zwykle jest bowiem niemożliwe. Decyzja nie jest łatwa, gdyż oba rozwiązania mają swoje wady i zalety. W tej sytuacji ważne jest, aby mieć świadomość własnych potrzeb. Dla wielu z nas łazienka jest miejscem w którym poświęcamy czas nie tylko na higienę ale także błogi odpoczynek. Osoby które kochają długie, gorące i relaksujące kąpiele z olejkami aromatycznymi nie wyobrażają sobie łazienki bez wanny. Tych kilkanaście czy kilkadziesiąt minut spędzonych w wannie pełnej piany, to często jedyny relaks na który możemy sobie pozwolić po ciężkim dniu w pracy. Wanna w łazience to z pewnością lepsze rozwiązanie dla osób posiadających dzieci. Łatwiej zadbać o higienę zarówno młodszych jak i nieco starszych pociech kąpiąc je w wannie. Jeżeli sami jesteśmy zwolennikami szybkich pryszniców, odpowiednio dobrany model wanny da nam taką możliwość. Decydując się na łazienkę z prysznicem, zyskujemy na powierzchni użytkowej, gdyż kabina prysznicowa zajmuje zdecydowanie mniej miejsca niż wanna. Prysznic w łazience jest wygodniejszym i lepszym rozwiązaniem dla osób zabieganych i ceniących sobie czas. Docenią go także osoby starsze bądź mające problemy z poruszaniem się o własnych siłach. W sytuacji gdy potrzeby przyszłych użytkowników łazienki są zróżnicowane, warto zastosować jedno z rozwiązań pośrednich, czyli np. głęboki brodzik, który pozwoli na wygodne kąpanie dzieciaków lub wannę ze specjalnym parawanem, zabezpieczającym łazienkę przed wodą podczas brania prysznica.
Kolory w łazience
Jakie kolory najlepiej sprawdzą się w łazience? Najbezpieczniejsza i uniwersalna jest biel, która rozjaśni i optycznie powiększy łazienkę, nawet przy sztucznym oświetleniu. Jej zaletą jest ponadczasowość, neutralność oraz to, że z powodzeniem możemy ją łączyć z każdym innym kolorem. Aby wnętrze wydało się mniej sterylne i bardziej miłe dla oka warto dodać nieco mocniejszych akcentów kolorystycznych. Mogą to być takie drobiazgi jak pojemniki na mydło, ozdobne flakoniki na parapecie, zasłona prysznicowa, ręczniki i dywaniki łazienkowe w soczystym kolorze. Sposobem na ocieplenie łazienkowej aranżacji są elementy wyposażenia z drewnianymi akcentami (mogą to być fronty szafek, blaty mebli i umywalki lub drewniana podłoga). Ciekawym pomysłem jest także fragment ściany pomalowany na wesoły kolor lub efektowna grafika czy obraz. Chcąc nadać wnętrzu elegancji i stylu warto połączyć biel z czernią, złotem lub srebrem. Łazienka wyda się bardziej przytulna jeśli dominować będą w niej barwy ciepłe takie jak brzoskwiniowy, łososiowy, delikatny beż czy pastelowy brąz. Oczywiście zwolennicy kolorów zimnych lub intensywnych takich jak czerwony, granatowy, szmaragdowy czy turkusowy mogą śmiało zastosować je aranżując łazienkę. Jak najbardziej na miejscu są wszelkie odcienie niebieskiego i zielonego, gdyż przywodzą na myśl głębię oceanu, wnoszą świeżość, odprężają i działają kojąco na nerwy. Kolorystyka łazienki musi być dobrze przemyślana zwłaszcza gdy aranżujemy łazienkę połączoną z sypialnią. Spójności barw jest tu niezwykle istotna. Kolory w obu pomieszczeniach muszą ze sobą współgrać a najlepiej jeśli będą identyczne.
Co zamiast ceramiki?
Wykończenie ścian i podłóg ma ogromny wpływ na wygląd łazienki. Materiałem zwykle stosowanym w łazience jest wiecznie modna i nieśmiertelna ceramika. Co jednak, jeśli chcemy przełamać ten schemat i sprawić że nasza łazienka będzie inna niż wszystkie? Do wyboru mamy całą masę przeróżnych materiałów. Wszystko zależy od naszej wyobraźni i stylu jaki chcemy nadać wnętrzu. Na ścianach możemy zastosować wodoodporne farby, tapety, okładziny kamienne, płytki klinkierowe, tynk strukturalny a nawet stal lub szkło. Na podłodze sprawdzi się granit, marmur, trawertyn, winyl czy linoleum. Ciekawie prezentuje się także łazienka wykończona drewnem. Jeszcze do niedawna nie do pomyślenia byłoby użycie w wilgotnym i parnym pomieszczeniu drewna. Dziś, nowoczesne technologie dają nam taką możliwość. Oczywiście wybierając drewno do łazienki należy pamiętać, że musi być ono odporne na zagrzybienie i wilgoć, aby nie rozsychało się nie pęczniało.
Meble łazienkowe
Potrzebę ich stosowania dostrzeżono całkiem niedawno. Obecnie są wręcz nieodzownym elementem wyposażenia łazienki. Korzyści z ich posiadania jest bardzo wiele a jedną z najważniejszych jest to, że wprowadzają ład i porządek. Łazienka prezentuje się o niebo lepiej gdy liczne kosmetyki, suszarki, prostownice i inne przedmioty codziennego użytku są zgrabnie ukryte w łazienkowych szafkach i szufladach. W aranżacji łazienek prym wiedzie minimalizm. Meble swoim wyglądem nie powinny zakłócać harmonii i przesadnie przykuwać wzroku. Łazienka jest miejscem w którym wolna przestrzeń powinna być możliwie jak największa. Warto zatem zrezygnować z nadmiernej ilości mebli i tą wolną przestrzeń podkreślać.
Monika Fuksa - krn.pl
Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!