Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Artykuły Artykuły

Pomysł na kominek w salonie

Kominek posiada zalety pieca grzewczego, a jednocześnie jest w domu miejscem skupiającym wokół siebie członków rodziny — dlatego nieprzerwanie od wielu lat jest tak bardzo pożądany przez inwestorów rozpoczynających zmagania z budową własnego domu. Stanowi nie tylko źródło ciepła, ale też modny element wyposażenia wnętrz. Wzrost wydajności nowoczesnych kominków umożliwia dostarczanie przez nie ciepła nie tylko do pomieszczenia, w którym się znajdują.

Aby cieszyć się funkcjonalnym i dobrze dopasowanym do estetyki wnętrza kominkiem, należy już na etapie tworzenia projektu domu podjąć kilka ważnych decyzji, które będą trafne tylko jeśli dokładnie przeanalizujemy propozycje producentów i instalatorów. Decydując się na konkretny kominek, należy mieć na uwadze jego późniejsze zastosowanie, lokalizację i charakter pomieszczenia, w którym go zainstalujemy. Kominek może dostarczać ciepło potrzebne do ogrzewania jednego pomieszczenia lub całego domu. Może także stanowić po prostu element dekoracjyjny. Jeśli zdecydujemy się na to, aby był również częścią instalacji grzewczej, to należy pamiętać, że jego wykonanie będzie poważną inwestycją. Tylko dobre jej zaplanowanie, a potem wykonanie zagwarantuje nam, że kominek będzie odpowiednio dostosowany do naszych potrzeb i będzie spełniać wymogi bezpieczeństwa.

Lokalizacja

Warunkiem umożliwiającym wykonanie kominka są odpowiednio przystosowane przewody kominowe. Miejsce, w którym się znajdą, determinuje lokalizację kominka. Z tego powodu warto więc odpowiednio wcześniej zadecydować o tym, w którym miejscu naszego domu znajdzie się kominek. Należy też pamiętać o odpowiedniej wentylacji pomieszczenia i o zagwarantowaniu dopływu świeżego powietrza. Wybór pomieszczenia nie może być przypadkowy.

Jeśli kominek ma stanowić centralny punkt salonu, to można pomyśleć o takim modelu, którego palenisko widać z czterech stron. Odważne i atrakcyjnie wykończone przeszklenia będą stanowić wówczas niebanalną ozdobę salonu. Instalacja ulokowana w środku pomieszczenia może np. oddzielać jadalnię od salonu. Jeżeli chcemy stworzyć przytulny kącik z kameralną atmosferą, to warto umiejscowić kominek w rogu. W tym przypadku najlepiej zastosować kominek z widokiem na palenisko z dwóch stron.

Sprawdź aktualną ofertę kominków

W sytuacji, gdy nasze mieszkanie nie jest przystosowane do montażu tradycyjnego kominka, możemy przemyśleć zakup kominka gazowego z zamkniętą komorą spalania. Nie wymaga on podpięcia do komina, co sprawia, że można go umieścić w dowolnym miejscu. Jedynym warunkiem, który w takim przypadku będziemy musieli spełnić, jest podłączenie do niego przewodu do odprowadzania spalin. Kominki gazowe z zamkniętą komorą spalania to, obok biokominków, rozwiązanie polecane przede wszystkim w mieszkaniach zlokalizowanych w budynkach wielorodzinnych. Oba rozwiązania są znacznie mniej kłopotliwe w utrzymaniu niż kominki tradycyjne. Dodatkową zaletą biokominka jest wysoka sprawność cieplna — cała energia cieplna wytwarzana podczas spalania pozostaje w pomieszczeniu.

Kształt

Po wyborze miejsca, w którym stanie kominek, warto zastanowić się nad tym, jak powinien wyglądać. Na zupełnie inne rozwiązanie zdecyduje się właściciel nowoczesnego, surowego loftu, natomiast inne wybrane zostanie do ciepłego, utrzymanego w klasycznym stylu salonu. Bogata oferta producentów sprawia, że każdy bez problemu znajdzie coś odpowiedniego dla swoich potrzeb.

W budowie kominków występuje ogromna różnorodność. Do najbardziej popularnych należą jednak modele wykonane w stylu klasycznym, rustykalnym i nowoczesnym. Każdy z nich charakteryzuje się różnym wyglądem, konstrukcją oraz wykorzystanymi materiałami.

Kominki tradycyjne najczęściej buduje się z kamienia lub marmuru. Mają zazwyczaj otwartą komorę spalania z wmurowanym paleniskiem. To idealne rozwiązanie dla miłośników uroku płonącego ognia w połączeniu z dźwiękiem i zapachem spalanego drewna. Jeśli jednak decydujemy się na otwartą komorę spalania, to trzeba się liczyć z tym, że taki kominek nie będzie zbyt wydajnym źródłem ogrzewania, ponieważ pełni raczej funkcję estetyczną. Doskonale komponuje się z wnętrzami urządzonymi w tradycyjnym stylu.

Kominki rustykalne z kolei wykonuje się głównie z łupanego piaskowca, marmuru, kamienia polnego lub cegły. Często ich konstrukcję wzbogacają drewniane belki i półki, które nadają im charakterystyczny kształt. Drewniane elementy używane do wykończenia kominków wykonane są ze specjalnie przystosowanego drewna, które nie odkształca się pod wpływem wysokiej temperatury lub wilgoci. Najczęściej jest to drewno klonowe, dębowe lub egzotyczne. Kominek w stylu rustykalnym ma skomplikowaną i ciężką konstrukcją, dlatego lepiej jeśli będzie stanowił ozdobę oszczędnie umeblowanego, przestronnego pomieszczenia. Może znajdować się we wnętrzach urządzonych zarówno w stylu klasycznym, jak i nowoczesnym.

W nowoczesnych domach najlepiej sprawdzą się kominki wykonane również w stylu nowoczesnym. Charakteryzują się one prostotą i oszczędnością formy. Pomimo mało skomplikowanego kształtu i braku typowo dekoracyjnych elementów stanowią ciekawą ozdobę pomieszczenia. Tego typu kominki są pomyślane tak, aby przykuwały wzrok niebanalnym kształtem i dzięki zaawansowanym technologiom świetnie sprawdzały się jako źródło ciepła nawet dla całego domu. Najczęściej są wkomponowane w ścianę i zbudowane z lekkich materiałów wykończonych marmurem lub granitem. Kominki nowoczesne mogą być opalane drewnem, ale także (w przypadku bardziej niestandardowych rozwiązań) gazem lub zasilane energią elektryczną. Są to znacznie wygodniejsze w obsłudze urządzenia, które nie wymagają specjalnych przewodów kominowych i można nimi sterować za pomocą pilota lub telefonu komórkowego. Taka propozycja spełni oczekiwania osób, które cenią sobie nowoczesny wystrój wnętrza oraz designerskie rozwiązania.

W budynkach nowoczesnych często spotykane są też kominki minimalistyczne. Wyróżniają się one bardzo prostą i lekką konstrukcją — najczęściej ze stali nierdzewnej, nierzadko wyposażoną w duże przeszklenia. Taki kominek dzięki swej prostocie może znajdować się praktycznie w każdym pomieszczeniu, bez względu na to, w jakim stylu jest ono utrzymane.

O krok dalej poszli producenci kominków ultranowoczesnych. To urządzenia o bardzo wyszukanej formie, które stanowią centralny punkt pomieszczenia, nierzadko całkowicie w nim dominując. Zdarza się, że są montowane pod sufitem, mogą też posiadać obrotowe palenisko. Do tworzenia ich brył o zaskakujących kształtach i kolorystyce najczęściej używa się elementów stalowych, blachy nierdzewnej i szkła. Są to skomplikowane i kosztowne instalacje.

Funkcja grzewcza

Jeśli kominek w naszym domu nie ma stanowić tylko dekoracji, ale być jednocześnie częścią systemu ogrzewania, to szczególną uwagę musimy zwrócić na jego parametry techniczne i użytkowe. Bez względu na to, czy kominek będzie jedynym źródłem ciepła, czy jego zadaniem będzie tylko dogrzewanie i wspieranie podstawowej instalacji grzewczej, jego sprawność powinna wynosić nie mniej niż 70 proc. W praktyce oznacza to, że co najmniej 70 proc. energii powstałej w procesie spalania drewna zostanie odzyskane w postaci ciepła. Taką możliwość dają tylko kominki z zamkniętą komorą spalania, gdyż do minimum ograniczają straty ciepła. Kominki mogą ogrzewać nie tylko powietrze, ale, podłączone do instalacji CO, także wodę w instalacjach podłogowych i grzejnikach. Za pomocą systemu DGP (dystrybucji gorącego powietrza) mogą ogrzać wszystkie pomieszczenia w naszym domu. O zastosowaniu tego rozwiązania trzeba jednak pomyśleć już na etapie planowania budowy.

Kreator-projekty 04/2013
artykuł pochodzi z kwartalnika
Kreator Projekty wydanie 04/2013

Dobranie odpowiedniej mocy kominka nie jest łatwe, musimy oszacować jaką powierzchnię powinien on ogrzać i obliczyć zapotrzebowanie energetyczne naszego domu bądź mieszkania. Należy też zwrócić uwagę na to, czy kominek ma wymagane certyfikaty i jak długą posiada gwarancję producenta. Nie warto przy dokonywaniu jego zakup przesadnie oszczędzać, gdyż jest to wybór, który będzie wpływać na komfort (a także koszty) użytkowania kominka przez wiele lat.

Agnieszka Sobczak - krn.pl

Źródło: |

Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!

powrót do listy artykułów

Przeczytaj dodatkowo

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźmieszkania do kupienialokale użytkowe na sprzedażkamienice poszukiwane do wynajęciamieszkania na wynajem powiat Wyszkowskilokale użytkowe na sprzedaż powiat M. Koszalinlokale użytkowe na wynajem gmina Lidzbark Warmińskimieszkania na wynajem gmina Wysokamieszkania na sprzedaż w Zalesiedomy na sprzedaż w Gronowo Elbląskiedomy na wynajem w Sierakowach

Deweloperzy

);