Podłoga to jeden z istotnych elementów wystroju wnętrza, ponieważ kształtuje jego styl i buduje atmosferę. Wybór podłogi to zadanie nie łatwe i wielu z nas zmaga się z dylematem - parkiet czy panele? Co wybrać? Na to pytanie nie ma jedynej słusznej odpowiedzi. Wszystko zależy od tego jakie pomieszczenie aranżujemy, jakie są nasze wymagania, oczekiwania i gusta, a także zawartość portfela.
Panele
Panele laminowane są tanim i prostym rozwiązaniem dla osób, którym zależy na szybkim i tanim wykończeniu podłogi. Rdzeń paneli, wykonany jest z płyty MDF lub HDF, natomiast wierzch pokryty jest laminatem. W zasadzie panele to nic innego jak naprasowane warstwy papieru dekoracyjnego utwardzone środkami chemicznymi i żywicami. Cechami charakterystycznymi paneli są: klasa ścieralności, klasa używalności i ich grubość. Klasie używalności paneli, przypisane jest odpowiednie natężenie ruchu w pomieszczeniu w jakim mogą się znaleźć, zaś klasy ścieralności charakteryzują się ścieralnością materiału. Wyróżnić możemy 6 klas używalności. Klasy oznaczone jako 21, 22, 23 przeznaczone są do użytku domowego (klasę 21 stosuje się w pomieszczeniach o małym natężeniu ruchu zaś klasę 23 w pomieszczeniach o bardzo dużym natężeniu). Klasy 31, 32, 33 stosowane są do obiektów użyteczności publicznej. Dokonując zakupu paneli warto wybierać te o większej grubości. Im mniejsza grubość tym cieńsza jest warstwa laminatu oraz trwałość zamków czyli łączeń paneli. Klasa ścieralności również nie jest bez znaczenia. Dużą żywotność podłogi zapewniają panele z Klasy AC3 lub wyższej (skala jest pięciostopniowa - od AC1 do AC5).
Panele laminowane są materiałem tak chętnie stosowanym do wykończenia podłogi, głównie za sprawą ich niskiej ceny oraz łatwości montażu. Nawet najdroższe panele są zwykle o wiele tańsze niż parkiet z drewna naturalnego. Ponadto, należy zwrócić uwagę na to, że decydując się na panele otrzymujemy od razu gotowy do montażu produkt. Paneli nie trzeba cyklinować, lakierować i można użytkować od razu po zamontowaniu.
Zalety | Wady |
---|---|
|
|
Parkiet
Parkiet jest elegancki, solidny i zawsze modny. Dobrze prezentuje się w każdym wnętrzu bez względu na jego styl. W Polsce coraz bardziej popularny staje się parkiet z drewna egzotycznego, głównie ze względu na trwałość oraz szeroką gamę kolorystyczną. Pochodzące z dalekich rejonów świata drewno egzotyczne występuje w pięknych barwach: od słomkowej i miodowej przez czerwień i bordo aż po wszelakie odcienie brązów a nawet czerń. Rodzime gatunki drewna (jak np. buk, dąb, czy orzech) są podatne na zmiany kolorów np. przez bejcowanie, są więc doskonałą alternatywą dla droższych podłóg egzotycznych. Miłośnicy drewnianych podłóg, którym opatrzył się zwykły parkiet mogą wybierać spośród podłóg w niecodziennych kolorach i wzorach. Na popularności zyskuje ostatnio parkiet w rozmiarze XXL, czyli klepka w mega formacie a także kostki z drewna. Powstają one poprzez cięcie drewna poprzecznie do kłody. Pojedyncze kostki składane są na siatce parkietowej w kwadraty 4x4 cm i w takiej postaci montowane. Taka podłoga jest nie tylko szykowna ale też odporna na zniszczenie. Na uwagę zasługuje także "niezniszczalny" parkiet przemysłowy. Ustawione na sztorc wąskie deseczki z litego drewna (zwane lamelkami), mogą mieć różne odcienie i odmienny rozkład słojów. Ta przypadkowość, z pozoru może wydać się wadą, lecz w rzeczywistości jest wielką zaletą i parkiet po ułożeniu może prezentować się naprawdę efektownie.
Zalety | Wady |
---|---|
|
|
Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!