Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Artykuły Artykuły

Ogrodzenie w granicach oczekiwań

Wybierając projekt domu, często nie zastanawiamy się nad tym, w jaki sposób ogrodzimy posesję. Tymczasem odpowiednie ogrodzenie zapewnia nie tylko prywatność i podkreśla charakter budynku, ale daje też poczucie komfortu i bezpieczeństwa. Dlatego przed dokonaniem ostatecznego wyboru warto zapoznać się z ofertą dostępną na rynku.

Dobór ogrodzenia

Zanim wybierzemy odpowiedni dla nas rodzaj ogrodzenia, powinniśmy zadać sobie pytanie, jaką funkcję ma ono pełnić. Niektóre ogrodzenia służą głównie oznaczeniu terenu i stanowią część dekoracji, inne mają zapewnić mieszkańcom bezpieczeństwo. Istnieje kilka typów ogrodzeń, różnią się one między sobą materiałami i sposobem wykonania. To z kolei ma przełożenie na ich stabilność i solidność. Do najpopularniejszych ogrodzeń należy zaliczyć łupane (betonowe), drewniane, metalowe (panelowe, z siatki lub kute) oraz murowane.

Zanim zdecydujemy się na dany wariant, powinniśmy zwrócić uwagę na rzeźbę terenu, na którym ma powstać ogrodzenie. Nie każdy rodzaj podłoża nadaje się do realizacji danego projektu. Ponadto zawsze należy kierować się względami estetycznymi. Ogrodzenie dopasowane kolorystycznie do elewacji budynku, kostki brukowej, dachu i współgrające z wystrojem wnętrza podkreśli charakter posesji i złoży się na jej spójny wizerunek. Przed dokonaniem zakupu dobrze jest zasięgnąć rady eksperta, który oceni walory działki i zaproponuje najkorzystniejsze rozwiązanie. Producenci ogrodzeń zapewniają również pomoc profesjonalnych grup montażowych.

Sprawdź aktualną ofertę ogrodzeń

Zasadniczo kluczowy element ogrodzenia stanowią słupki, najczęściej metalowe lub betonowe, między którymi stosuje się odpowiedni rodzaj wypełnienia, np. sztachety, siatkę czy betonową konstrukcję. W przypadku ciężkiego wypełnienia obudowę słupków wzmacnia się dodatkowo, instalując wewnętrzne zbrojenie stalowe.

Montaż ogrodzenia

Proces montażu ogrodzenia nie jest skomplikowany. W uproszczeniu: należy zrobić fundament,wmurować w niego słupki i wypełnić elementami ogrodzenia. W zależności od typu ogrodzenia, słupki przyjmują formę cienkich, kwadratowych prętów (ogrodzenie panelowe), prętów kwadratowych lub okrągłych (siatka) czy słupków betonowych (ogrodzenie łupane). Jeżeli między słupkami chcemy umieścić sztachety, trzeba będzie poprowadzić między nimi jeden lub dwa elementy poziome – ogrodzenie jest do nich przyspawane albo przykręcane. Mniej problemów przysparza połączenie betonowych elementów ogrodzenia,w tym przypadku wystarczy zastosować dwa betonowe, zbrojone słupki z rowkiem po środku i umieścić między nimi wypełnienie.

Ogrodzenia drewniane

Zwiększenie bezpieczeństwa nie nie należy do głównych zadań ogrodzeń drewnianych. Wymagają one impregnacji i zdają egzamin wyłącznie w suchych miejscach, do których mają dostęp promienie słoneczne. W przeciwnym razie mogą porosnąć mchem.

Producenci tego typu ogrodzeń proponują różne sposoby konserwacji drewna. Wśród nich warta polecenia jest metoda próżniowo-ciśnieniowa, dzięki której można przedłużyć żywotność ogrodzenia, jak również zabezpieczyć je przed negatywnym wpływem warunków pogodowych. Metoda ta pozwala wykluczyć stosowanie innych środków konserwujących. Dla lepszego efektu możemy pomalować ogrodzenie odpowiednimi farbami.

Wypełnienie współczesnych ogrodzeń drewnianych przyjmuje formę równo przyciętych sztachet lub belek poprzecznych, które mogą dać tzw. efekt żaluzji (właściciel posesji widzi, co dzieje się na zewnątrz, ale sam pozostaje niewidoczny). Prezentują się one korzystniej od stosowanej kiedyś drewnianej architektury ogrodzeniowej w formie płotu, można łączyć je z metaloplastyką lub kamieniem łupanym. Osoby zainteresowane mogą nabyć bramy czy furtki z gotowym zestawem okuć.

Drewniane elementy znajdują również zastosowanie w ogrodzeniach łupanych, jako część wykończenia. Z kolei za pomocą drewnianego parkanu, możemy oddzielić dwie sąsiadujące ze sobą działki. Z drewna wyrabia się także niskie, okrągłe palisady, które znakomicie prezentują się w domowych ogródkach.

Siatka

Prostym, łatwym w montażu i wyjątkowo tanim rodzajem ogrodzenia jest siatka. Istnieje możliwość kupna sztywnej siatki zgrzewanej, która – w przeciwieństwie do tradycyjnej siatki – nie jest elastyczna. Nawet osoba, która nie zajmująca się budownictwem, może samodzielnie rozciągnąć ją na słupkach.

Niestety ogrodzenia z siatki są podatne na działanie czynników atmosferycznych i nie należą do bezpiecznych. Siatkę łatwo można przeciąć, dlatego nie stanowi ona solidnego zabezpieczenia nieruchomości.

Ogrodzenia panelowe

Panel przyjmuje formę ramy, poprzecinanej cienkimi prętami. Pokryty jest specjalną powłoką cynkową i polakierowany proszkowo, to chroni przed korozją. Solidnie wykonane ogrodzenie panelowe, podobnie jak kute czy drewniane, powinno mieć tzw. podmurówkę. Stanowi ona dodatkowe zabezpieczenie i pozwala uniknąć ewentualnych podkopów, a to może np. skutecznie zapobiec ucieczce psa.

Ogrodzenia kute

Kute ogrodzenia dają duże spektrum możliwości, dzięki zastosowaniu wyszukanych stalowych form jesteśmy w stanie nadać im dekoracyjny charakter. Wysokie, odpowiednio wyprofilowane i ostro zakończone ogrodzenia kute stanowią dodatkowe zabezpieczenie przed złodziejami.

Kute wypełnienia często tynkuje się przed zamontowaniem, żeby nie rdzewiały, a następnie nakłada na nie farbę. Przy pomocy odpowiednich urządzeń, np. szlifierki, elementy kute można wyczyścić z rdzy. Na rynku dostępna jest też oferta ogrodzeń, kutych tradycyjnymi metodami. Kowalstwo tradycyjne ma swoją rzeszę odbiorców, zwłaszcza że pozwala zrealizować niepowtarzalny projekt, dostosowany do konkretnego zamówienia.

Ogrodzenia łupane

Zyskujące szybko na popularności ogrodzenia łupane buduje się z betonowych bloczków: kształtek, pustaków łupanych lub ryflowanych. Tworzą je dopasowane do siebie pod względem kształtu, wzajemnie uzupełniające się elementy. Zaletą bloczków łupanych jest to, że nie trzeba ich fugować. Wykonując ogrodzenie łupane, nakłada się jeden element na drugi, proces ten przypomina budowanie z klocków lego. Montaż jest więc prosty i mało czasochłonny. Dodatkowo ogrodzenia łupane sprawdzają się na nierównym terenie, ponieważ konstrukcja pustaków umożliwia korektę wysokości i szerokości.

Betonowe łupki znakomicie komponują się zarówno z metalowymi przęsłami, jak i wypełnieniem drewnianym, sztachetami czy palisadami. Koszt zakupu pustaków jest niższy od kosztów związanych z nabyciem cegły. Łupany beton może przybierać rozmaite rozmiary, przy czym posiada bardzo duże możliwości kolorystyczne. W zależności od naszych oczekiwań, możemy wybrać ogrodzenie spośród szerokiej gamy odcieni. Dzięki temu z łatwością dostosujemy jego stylistykę do specyfiki danej posesji. Grysowa faktura pustaków (szorstka, chropowata) pozwala nadać im naturalny wygląd, przypominający kamień.

Jeżeli zależy nam przede wszystkim na tym, aby ogrodzenie było mocne i odporne na zniszczenia, warto rozważyć wybór prostego ogrodzenia betonowego, którego elementy zbrojenia są dodatkowo zgrzewane. Obecnie stosuje się specjalne technologie zagęszczania betonu (vibro technology), dzięki którym otrzymujemy wytrzymałe konstrukcje betonowe, odporne na mróz, ściskanie czy wilgoć. Wysoki betonowy mur skutecznie utrudni wejście na teren fabryki, budynku użyteczności publicznej czy prywatnej posesji i da poczucie bezpieczeństwa. Przy tym wcale nie musi mieć surowego wyglądu i szarej barwy. Odpowiednie technologie łamania materiału (splitting technology)i specjalny system barwienia betonu (Multi-Color), zapewniają doskonałe efekty kolorystyczne. Dodatkowo przy pomocy właściwie dobranych farb, efektownie ozdobimy beton. Należy jednak pamiętać, żeby poczekać z malowaniem co najmniej miesiąc od zakończenia budowy.

Ogrodzenia z elementów łupanych charakteryzują się wyjątkową trwałością i elegancją. Można je dobrać pod względem kolorystyki do elewacji i wkomponować w otoczenie. Gustowne daszki wieńczące na słupki i murki (dwuspadowe lub czterospadowe) pozwalają wykończyć z klasą ogrodzenie i pomagają utrzymać je w czystości.

Ostateczna decyzja

Kreator-projekty 01/2012
artykuł pochodzi z kwartalnika
Kreator Projekty wydanie 01/2012
więcej o kwartalniku czytaj na
Kreator Projekty.pl

Poprzez ogrodzenie zarówno wyznaczymy granice swojej posesji, jak i utrudnimy osobom trzecim wtargnięcie na działkę. Dlatego dobór materiałów, z których zostanie ono wykonane, wysokość i grubość mają istotne znaczenie. Ogrodzenie nie powinno być oderwane od ogólnej koncepcji zabudowy i uwarunkowań terenu. Najlepiej, aby tworzyło spójną całość z bramami, balustradami czy elementami małej architektury. Należy wziąć pod uwagę to, że ogrodzenie służy nam za wizytówkę. Solidne ogrodzenie zapewni nam spokój na długie lata i pozwoli cieszyć się domowym zaciszem.

Anna Bartosiewicz

Źródło: |

Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!

powrót do listy artykułów

Przeczytaj dodatkowo

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźkamienice poszukiwane do wynajęciadomy na sprzedażkamienice na sprzedażmieszkania na wynajem powiat M. Koszalindomy na wynajem powiat Sieradzkilokale użytkowe na sprzedaż gmina Kozienicemieszkania na sprzedaż gmina Rozdrażewmieszkania na sprzedaż w Kijowskich Nowinachmieszkania na sprzedaż w Bardzlinodomy na wynajem w Koszelikach

Deweloperzy

);